Kosmetyki ujędrniające – poznaj wszystkie fakty i mity!

Aktywne osoby nie mają cellulitu, a kosmetyki w ogóle nie działają na skórkę pomarańczową – to bardzo często powtarzane mity urodowe. Rozwiewamy największe wątpliwości dotyczące kosmetyków ujędrniających i cellulitu.
Kosmetyki ujędrniające – poznaj wszystkie fakty i mity!
fot. istock.com
19.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się m.in.:

●    co to jest cellulit;
●    czy cellulit i cellulitis to to samo;
●    jakie są rodzaje cellulitu,
●    czy tylko kobiety go mają;
●    jaki sport na cellulit będzie najlepszy.

Fakty i mity dotyczące cellulitu

MIT: Cellulit i cellulitis są tym samym

Często używa się tych pojęć zamiennie, jednak warto wiedzieć, że to błąd. Cellulitis jest inaczej zapaleniem tkanki łącznej, czyli chorobą skóry o podłożu bakteryjnym.

Cellulit to po prostu źle rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która przypomina niewielkie grudki pod skórą. Zjawisko nazywa się potocznie również skórką pomarańczową, ponieważ przypomina taką strukturę.

Zobacz więcej: Ranking najlepszych kremów antycellulitowych według SuperMam

Do przyczyn powstawania cellulitu zaliczamy przede wszystkim brak równowagi hormonalnej między estrogenami a progesteronem. Nie jest to choroba, jednak stanowi często przyczynę złego samopoczucia i kompleksów u jego posiadaczek oraz posiadaczy. Czy słusznie?

FAKT: Większość kobiet ma cellulit

Według różnych szacunków cellulit posiada od 85 nawet do 98 proc. kobiet na całym świecie. Oznacza to, że prawdopodobnie znasz co najmniej kilka osób z tym problemem. Możesz z nim walczyć na wszelkie sposoby lub wręcz przeciwnie, zaakceptować. Bez względu na drogę, jaką wybierzesz, najpierw mała dawka wiedzy.

fot. istock.com

MIT: Osoby aktywne fizyczne nie mają cellulitu

Codzienne katowanie się ćwiczeniami tylko po to, aby usunąć cellulit, zamiast pomóc, może jeszcze bardziej zaszkodzić. Dostosuj więc wysiłek fizyczny do swoich możliwości i zadbaj o zdrowe odżywianie się każdego dnia. 

Zobacz więcej: Misja: lato nadchodzi - zadbaj o ciało, które pokochasz!

Na początek wystarczą dwie lub trzy godziny w tygodniu spędzone na siłowni, połączone z jogą czy bieganiem. Ważne, aby w planie treningowym znalazły się ćwiczenia zarówno siłowe, jak i aerobowe. Zadziałasz wtedy na całe ciało. 

Sporty, które pomogą w walce z cellulitem:

●    jazda na rowerze,
●    aerobik w wodzie,
●    jazda na rolkach,
●    taniec,
●    nordic walking.

Równie istotna jest dieta. Duża ilość sodu, tłuste potrawy, cukier sprzyjają cellulitowi. Jedz za to dużo warzyw i inne lekkostrawne produkty, np. ryby i białe mięso oraz pij dużo wody. 

fot. istock.com

FAKT: Istnieją trzy rodzaje cellulitu – twardy, miękki, mieszany 

Pierwszy, czyli twardy, nazywany również wodnym, możesz mieć nawet, gdy jesteś bardzo szczupła. Jest związany z gorszym odpływem limfy i nierównomiernym rozkładaniem się komórek tłuszczowych na udach czy pośladkach oraz brakiem równowagi hormonalnej. Widać go zazwyczaj dopiero po uciśnięciu skóry. 

Zwalczyć cellulit wodny pomagają regularny sport, masaże, drenaże limfatyczne i kosmetyki z kofeiną. Wszystko, co usprawnia krążenie i przepływ limfy. Także pomocne będzie ograniczenie soli i picie dużych ilości wody, co zapobiega jej gromadzeniu w organizmie i puchnięciu nóg. 

Cellulit miękki (tłuszczowy) jest częściej związany z nadwagą. Recepta na niego to przede wszystkim rozbicie komórek tłuszczowych. Można to zrobić niskokaloryczną dietą, ruchem, Warto wspierać się również balsamami ujędrniającymi ze składnikami, które wspomagają lipolizę, czyli rozpad komórek tłuszczowych i modelowanie sylwetki.

Cellulit mieszany (cyrkulacyjny) to połączenie opisywanych wyżej typów. W tym przypadku można zaobserwować różne u jednej osoby dwa rodzaje u jednej osoby, jednak pojawiają się one w różnych partiach ciała. 

MIT: Kosmetyki antycellulitowe to tylko chwyt marketingowy

To fakt, że nie zastąpią sportu i nie działają tak szybko jak zabiegi. Pomagają za to skutecznie wygładzić i ujędrniać skórę. Robią to jednak tylko wtedy, jeśli odpowiednio je nakładasz. 

Zaczynasz wmasowywanie balsamu antycellulitowego od ud, potem przechodzisz do kolan i kończysz na kostkach? W ten sposób możesz tylko zwiększyć zastoje limfy, a w rezultacie obrzęki i cellulit. 

Nakładanie kremu zawsze należy rozpoczynać od kostek i kierować się w stronę pośladków. 

1.    Działa to podobnie jak drenaż limfatyczny.
2.    Pobudza krążenie w skórze oraz usuwanie komórek tłuszczowych.
3.    Wpływa pozytywnie na redukcję cellulitu. 

Pamiętaj też o systematyczności. Żadne kosmetyki ujędrniające nie zadziałają dobrze stosowane tylko od święta. Poświęć na to tylko kilka minut wieczorem, a po dłuższym stosowaniu zobaczysz efekty.

Wskazówka: Jeśli chcesz jeszcze bardziej pomóc swoim kosmetykom antycellulitowym, wypróbuj szczotkowanie na sucho. Działa ono jak peeling i masaż poprawiający krążenie. Jeśli potem wsmarujesz swój ulubiony balsam, od razu poczujesz różnicę.

FAKT: Siedzący tryb życia sprzyja cellulitowi

Osiem godzin za biurkiem i zero sportu to najlepszy sposób, żeby go nabyć. Podobnie jak każde spędzanie większej ilości czasu w jednej pozycji. Aby zapobiec powstawaniu cellulitu lub zmniejszyć ten istniejący, przed prysznicem masuj skórę np. szorstką gąbką. 

Jak często wykonywać ten zabieg? Przynajmniej trzy, cztery razy w tygodniu. Co najmniej dwa razy na tydzień rób też mocny peeling całego ciała połączony z masażem. W ten sposób wzmocnisz odpływ limfy i zapobiegniesz powstawaniu cellulitu. 

Aby jeszcze silniej pobudzić krążenie, każdy dzień zaczynaj od szklanki wody z cynamonem i cytryną. Pij też zieloną herbatę, ponieważ dowiedziono, że działa detoksykująco. Zawarta w niej kofeina pobudza krążenie, spalanie tłuszczu, ma wpływ na redukcję cellulitu, ale w całkowicie zdrowy sposób.

MIT: Tylko kobiety mają cellulit

Cellulit występuje faktycznie częściej u kobiet, jednak to nie znaczy, że u mężczyzn on nigdy się nie pojawia. Jeśli już występuje, często przyczyną są zaburzenia hormonalne (niedobór androgenów), nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia. 

FAKT: Cellulit może sprawiać ból

Niestety zwłaszcza zaawansowane zmiany mogą powodować ból. W takich przypadkach często konieczna jest konsultacja ze specjalistą i zabiegi np. karboksyterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę lub pod nią dwutlenku węgla. 

Wszystko odbywa się za pomocą sprzętu do tego przeznaczonego. Dzięki karboksyterapii naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, przyspieszony zostaje przepływ krwi, a poprzez poprawę mikrokrążenia rozbijane są złogi tłuszczowe. 

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Ewa (Ocena: 5) 13.05.2021 15:54
Wiadomo, że stosuje kosmetyki tego rodzaju, bo dbam nie tylko o nawilżenie skóry, ale również jej wygląd. Kiedyś mocno schudłam i skóra trochę mi wisiała. Dlatego postanowiłam ją ujędrnić i zapisałam się na serię lipomasaży do krakowskiej kliniki vesuna. Z tego zabiegu korzystam do tej pory, ponieważ moja skóra po całej serii jest w dobrej formie i świetnie wygląda.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2021 11:58
Całkiem gładka skóra to raczej niemożliwe, każdy ma mniejszy lub większy cellulit. Robię naprzemienne zimne i ciepłe prysznice, unikam glutenu, piję 2-3 litry cisowianki, chodzę na ujędrniające masaże i tak po ściśnięciu skóry widać pomarańczową skórkę.
odpowiedz
Alalka (Ocena: 5) 23.03.2021 09:13
Oo a mi ostatnio ktoś próbował wmówić, że nie ma czegoś takiego jak cellulit wodny jak pytałam co robić jak samo unormowanie picia wody nie pomogło. Może tutaj ktoś byłby wstanie pomóc?
zobacz odpowiedzi (3)
Polecane dla Ciebie