Kobietom, które długo pracują, grożą poważne choroby

Dzieje się tak, ponieważ w rzeczywistości są one na dwóch etatach: zawodowym i domowym.
Kobietom, które długo pracują, grożą poważne choroby
fot. istock.com
28.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Kobiety, które mają dzieci powinny zatem etatowo pracować krócej, niż mężczyźni. Po powrocie do domu wykonują bowiem obowiązki związane z życiem rodzinnym. W związku z tym mają np. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę - wynika z z badania opublikowanego w czasopiśmie „BMJ Open Diabetes Research & Care”.

Teoretycznie powinniśmy pracować 40 godzin tygodniowo. Natomiast, zarówno kobiety, jak i mężczyźni często spędzają w pracy 45 godzin tygodniowo i więcej. Jak wynika z najnowszych badań, taki styl życia odbija się głównie na zdrowiu kobiet.

Według badań kobiety za dużo pracują
fot. istock.com

Badacze przyjrzeli się danym dotyczącym 7065 Kanadyjczyków, które były zbierane przez 12 lat. Wynika z nich, że panie, które pracowały 45 godzin lub dłużej w tygodniu, miały o 63 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż osoby, które pracowały od 35 do 40 godzin tygodniowo. Mężczyźni, którzy pracowali dłużej, nie byli narażeni na zwiększone ryzyko cukrzycy. A, jak wiadomo, cukrzyca to liczne powikłania.

Zobacz więcej: Koniec ery idealnych matek. Czyli kim tak naprawdę jest SuperMama?

Skąd taka różnica między płciami? Chodzi o to, co robimy w czasie wolnym. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni po powrocie z pracy zajmują się obowiązkami domowymi: praniem, gotowaniem, sprzątaniem i opieką nad dziećmi. Kluczowy więc może być brak odpoczynku. Ponadto matki nie mają czasu, by odpowiednio o siebie zadbać – zjeść wartościowy posiłek, poćwiczyć, zrelaksować się i wyspać. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, np. cukrzycy, chorób serca, depresji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie