Czy wiesz, że więcej niż dwójka dzieci źle wpływa na zdrowie matek?

Zobaczcie najnowsze badania lekarzy, którzy twierdzą, że większa ilość dzieci zwiększa ryzyko nawet o 40%!
Czy wiesz, że więcej niż dwójka dzieci źle wpływa na zdrowie matek?
fot. istock.com
03.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Większość rodziców zapewne zgodzi się z tym, że życie z dziećmi potrafi podnieść ciśnienie. Ba, w większości przypadków zdarzyły zapewne też takie sytuacje, które wystawiły też świętego na próbę. Teraz okazuje się, że te skrajne emocje mają bardzo zły wpływ na życie mamy, szczególnie na jej serce.

Czy wiesz, że więcej niż dwójka dzieci źle wpływa na zdrowie matek?

Badania z Uniwersytetu w Cambridge dowodzą, że im więcej dzieci w domu, tym większa szansa na zawał serca, wylew oraz inne choroby serca, takie jak niewydolność. Kobiety, które wychowują 5 bądź więcej dzieci, są bardziej narażone np. na zawał serca niż Mamy, które swoich latorośli mają mniej. W pierwszym przypadku ryzyko wzrasta nawet do 40%, w kolejnych 30 latach od urodzenia pierwszego dziecka.

Badania dowodzą również, że ciąża i poród drastycznie obciążają serce, a matki często zapominają o dbaniu o siebie, próbując nadążyć za wszystkimi domowymi obowiązkami. Lekarze alarmują, że Mamy przy 4 dzieci badają się rzadziej niż raz w roku, a do "badania" zalicza się również jednorazowa wizyta u lekarza internisty.

Jakie jeszcze wnioski wyciągnęli naukowcy?

Naukowcy z Cambridge i Północnej Karoliny w badaniu ujęli dane od 8 000 kobiet ze Stanów Zjednoczonych, w wieku od 45 do 64 latPosiadanie pięciu lub więcej dzieci również wiązało się z 30% zwiększeniem ryzyka chorób serca, które są główną przyczyną ataków serca. Były one również o 25% bardziej podatne na udaro 17% bardziej narażone na niewydolność serca.

Wielodzietność, a zdrowie

fot. istock.com

Badania ujęły również kobiety, które przeżyły w swoim życiu poronienia - okazało się, że one również są narażone na choroby serca, w tym niewydolność. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie wynika to z problemów zdrowotnych, które zwiększają szanse na utratę ciąży.

Pod lupę wzięto również mamy karmiące piersią - wcześniejsze badania sugerowały, że karmienie pomaga chronić przed chorobami układu krążenia. Okazuje się jednak, że nie ma to wpływu na zdrowie serca matek.

Co można z tym zrobić?

Dr Clare Oliver-Williams z Cambridge, która prowadziła badania, twierdzi, że badania nie mają na celu zastraszania Mam, lecz zachęcenia ich do częstszych wizyt u lekarza i regularnych badań. "Nie chcemy dodawać stresu rodzicom, wiemy, że mają ich sporo na co dzień. Chcemy jednak wyposażać ich w wiedzę, aby mogli coś z nią zrobić" - mówiła dla DailyMail. 

Mamy nadzieję, że te badania dadzą kobietom większą motywację do regularnych badań, właśnie też ze względu na dzieci"

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Mariolka (Ocena: 5) 14.05.2023 12:36
Ja jednego bym nie ogarnęła, a co dopiero więcej niż dwójka ! U mnie pierwsze skrzypce gra kariera zawodowa, dzieci nie wchodzą na razie w grę, używam diafragmy caya jako mechaniczne zabezpieczenie. jak będę w dobrej sytuacji finansowej, to może zdecyduję się na jedno dziecko
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2023 12:27
Regularnie trzeba się badać, a nie tylko wtedy, gdy potrzeba. Profilaktyka jest istotna. Moim zdaniem kobieta powinna mieć łatwy i szybki dostęp do pomocy ginekologicznej. W oczekiwaniu na wizytę, warto zaglądać na stronkę o kobiecych problemach związanych ze zdrowiem oraz o planowaniu potomstwa i antykoncepcji - naturalnaplodnosc !
odpowiedz
mOnia (Ocena: 5) 04.05.2020 17:32
Każdy ma tyle dzieci na ile się zdecyduje, nikt nikogo do ciąży i rodzenia nie zmusza, dlatego tak okropnie irytują mnie matki kilkorga dzieci które ciągle narzekają i biadola na swój los i jak to im ciężko. Chciałaś to masz. Każdy wie na co się decyduje mając już jedno dziecko i zachodząc w kolejne ciąże. Ja mam jedno i nie narzekam, jest wygodnie i zdrowo i wcale mi nie szkoda tych wiecznie orobionych matek i nie mam ochoty słuchać ciągłego narzekania
odpowiedz
Polecane dla Ciebie