Jakie plusy ma późne macierzyństwo?

Nic dziwnego, że na taki krok decyduje się coraz więcej kobiet.
Jakie plusy ma późne macierzyństwo?
fot. istock.com
04.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

Z roku na rok średni wiek, w jakim kobiety po raz pierwszy zostają matkami systematycznie się zwiększa. Jeszcze kilkanaście lat temu miało to miejsce na niedługo po ukończeniu 20. urodzin, ale obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na pierwsze dziecko w okolicach 30-tki albo i później. Średni wiek dla całej Unii Europejskiej to 30,7 lat. O późniejszym macierzyństwie mówi się najczęściej w dość negatywnym kontekście. Lekarze alarmują, że decyzja o zostaniu matką w późniejszym wieku nie jest dobra nie tylko dla kobiety, ale także dla jej potencjalnego dziecka. Jednak macierzyństwo w późniejszym wieku ma też swoje niezaprzeczalne plusy, mimo że nie mówi się o nich zbyt często. Oto największe z nich. 

Zalety późnego macierzyństwa 

Twoje życie zawodowe jest bardziej ustabilizowane: Im dłużej jesteś aktywna na rynku pracy i większe doświadczenie zdobywasz, tym pewniej czujesz się z perspektywą powiększenia rodziny. Zwłaszcza, jeśli pracujesz w jednej i tej samej firmie już od dłuższego czasu i udało ci się wypracować z przełożonymi dobre relacje oraz dałaś się poznać jako zaangażowany pracownik, na którym zawsze można polegać. Ponadto stabilizacja w życiu zawodowym to też stabilizacja finansowa, a to kluczowe z punktu widzenia przyszłej mamy. 

Miałaś okazję obserwować inne matki: Jeśli masz starsze rodzeństwo czy kuzynostwo albo twoje koleżanki postanowiły założyć rodzinę wcześniej, niż ty, miałaś mnóstwo okazji do tego, aby nieco przyjrzeć się temu, jak naprawdę wygląda macierzyństwo. Na pewno miałaś niejedną okazję do tego, aby spędzić trochę czasu z dziećmi swoich bliskich albo się nimi zaopiekować i pobawić. Takie doświadczenia są bezcenne, jeśli chodzi o planowanie własnej rodziny. 

fot. istock.com

Będziesz bardziej wyrozumiała: Młoda kobieta, która po raz pierwszy zostaje matką nie zawsze jest w stanie zapanować nad emocjami, co jest zupełnie zrozumiałe. Oczywiście nie oznacza to, że kobiety, które zostają matkami w późniejszym wieku zawsze są oazą spokoju, ale badania mówią wprost – im późniejsze macierzyństwo, tym mniejsze ryzyko, że matka będzie tracić nad sobą panowanie w obliczu stresu i silnych emocji. To z kolei przekłada się na lepszą relację z dzieckiem. 

Zdążysz zrealizować większość swoich planów: Nie ma co ukrywać, że po zostaniu matką całe życie staje się podporządkowane dziecku. Wszystkie inne cele i zamiary muszą zejść na dalszy plan, i to najpewniej na najbliższe parę albo i paręnaście lat. Macierzyństwo w późniejszym wieku zazwyczaj oznacza, że zdążyłaś już zrealizować większość planów, o których zawsze marzyłaś. Miałaś okazję podróżować po świecie, nauczyć się obcych języków, zapisać na kurs tańca itp. W związku z tym kobiety, które zostają matkami później niż ich koleżanki w o wiele mniejszym stopniu zmagają się z pewnymi ograniczeniami i poświęceniami wynikającymi z macierzyństwa. 

Będziesz żyć dłużej: ... prawdopodobnie. Według badań kobiety, które zostają matkami po 30. i po 40. roku życia mają większe szanse na dłuższe życie w porównaniu z kobietami, które rodziły dzieci wcześniej.  

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Monia (Ocena: 5) 14.05.2023 12:31
Przecież nie każdy musi mieć dzieci, zawsze można skutecznie zabezpieczać się. Ja wybralam metodę mechaniczną i używam diafragmy Caya
odpowiedz
Kazia (Ocena: 5) 14.05.2023 12:24
Moim zdaniem kobieta powinna mieć łatwy i szybki dostęp do pomocy ginekologicznej. W oczekiwaniu na wizytę, warto zaglądać na stronkę o kobiecych problemach związanych ze zdrowiem oraz o planowaniu potomstwa i antykoncepcji - naturalnaplodnosc !
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.04.2023 12:02
Nie mogę zajść w ciążę, biorę leki, zapisuje cykle na monitorze cyklu, mam cyclotest MySense, pragniemy z partnerem dziecka. Ale historie o porodach u znajomych nie nastawiły mnie w żaden sposób pozytywnie. Każda miała jakieś przeboje - jak nie zatrucie ciążowe, to poród ponad 4 kg dziecka i później rozdarcie III stopnia, no serio nawet nie chcę sobie tego wyobrażać...
odpowiedz
Elena (Ocena: 5) 14.04.2023 11:56
Wszystko ładnie pięknie, ale płodność u kobiet po 30 roku życia bardzo spada, a więc zależy. Ja staram się z partnerem i nic nie wychodzi, koleżanka poleciła żel wspomagający poczęcie Prefert, mamy zamiar spróbować
odpowiedz
Polecane dla Ciebie