Macierzyństwo w późniejszym wieku ma swoje niezaprzeczalne plusy. Oto największe z nich

Nic dziwnego, że na taki krok decyduje się coraz więcej kobiet.
Macierzyństwo w późniejszym wieku ma swoje niezaprzeczalne plusy. Oto największe z nich
fot. istock.com
06.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Z roku na rok średni wiek, w jakim kobiety po raz pierwszy zostają matkami systematycznie się zwiększa. Jeszcze kilkanaście lat temu miało to miejsce na niedługo po ukończeniu 20. urodzin, ale obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na pierwsze dziecko w okolicach 30-tki albo i później. Średni wiek dla całej Unii Europejskiej to 30,7 lat. 

O późniejszym macierzyństwie mówi się najczęściej w dość negatywnym kontekście. Lekarze alarmują, że decyzja o zostaniu matką w późniejszym wieku nie jest dobra nie tylko dla kobiety, ale także dla jej potencjalnego dziecka. Jednak macierzyństwo w późniejszym wieku ma też swoje niezaprzeczalne plusy, mimo że nie mówi się o nich zbyt często. Oto największe z nich. 

Zalety późnego macierzyństwa 

Twoje życie zawodowe jest bardziej ustabilizowane 

Im dłużej jesteś aktywna na rynku pracy i większe doświadczenie zdobywasz, tym pewniej czujesz się z perspektywą powiększenia rodziny. Zwłaszcza, jeśli pracujesz w jednej i tej samej firmie już od dłuższego czasu i udało ci się wypracować z przełożonymi dobre relacje oraz dałaś się poznać jako zaangażowany pracownik, na którym zawsze można polegać. Ponadto stabilizacja w życiu zawodowym to też stabilizacja finansowa, a to kluczowe z punktu widzenia przyszłej mamy. 

Miałaś okazję obserwować inne matki 

Jeśli masz starsze rodzeństwo czy kuzynostwo albo twoje koleżanki postanowiły założyć rodzinę wcześniej, niż ty, miałaś mnóstwo okazji do tego, aby nieco przyjrzeć się temu, jak naprawdę wygląda macierzyństwo. Na pewno miałaś niejedną okazję do tego, aby spędzić trochę czasu z dziećmi swoich bliskich albo się nimi zaopiekować i pobawić. Takie doświadczenia są bezcenne jeśli chodzi o planowanie własnej rodziny. 

Zalety późnego macierzyństwa

fot. istock.com

Będziesz bardziej wyrozumiała 

Młoda kobieta, która po raz pierwszy zostaje matką nie zawsze jest w stanie zapanować nad emocjami, co jest zupełnie zrozumiałe. Oczywiście nie oznacza to, że kobiety, które zostają matkami w późniejszym wieku zawsze są oazą spokoju, ale badania mówią wprost – im późniejsze macierzyństwo, tym mniejsze ryzyko, że matka będzie tracić nad sobą panowanie w obliczu stresu i silnych emocji. To z kolei przekłada się na lepszą relację z dzieckiem. 

Zdążysz zrealizować większość swoich planów 

Nie ma co ukrywać, że po zostaniu matką całe życie staje się podporządkowane dziecku. Wszystkie inne cele i zamiary muszą zejść na dalszy plan, i to najpewniej na najbliższe parę albo i paręnaście lat. Macierzyństwo w późniejszym wieku zazwyczaj oznacza, że zdążyłaś już zrealizować większość planów, o których zawsze marzyłaś. Miałaś okazję podróżować po świecie, nauczyć się obcych języków, zapisać na kurs tańca itp. W związku z tym kobiety, które zostają matkami później niż ich koleżanki w o wiele mniejszym stopniu zmagają się z pewnymi ograniczeniami i poświęceniami wynikającymi z macierzyństwa. 

Będziesz żyć dłużej 

... prawdopodobnie. Według badań kobiety, które zostają matkami po 30. i po 40. roku życia mają większe szanse na dłuższe życie w porównaniu z kobietami, które rodziły dzieci wcześniej.  

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie