Rodzice dziękują za ten plan dnia z dziećmi podczas kwarantanny. Oto rozpiska godzina po godzinie

To wielka pomoc dla każdego rodzica w tym trudnym czasie.
Rodzice dziękują za ten plan dnia z dziećmi podczas kwarantanny. Oto rozpiska godzina po godzinie
Fot. iStock
24.03.2020
Katarzyna Lemanowicz

Gdy w połowie grudnia 2019 roku media zaczęły po raz pierwszy informować o dziwnym wirusie z chińskiego miasta Wuhan, nikt z nas nie podejrzewał, że już wkrótce nasze życie wywróci się do góry nogami. A jednak w marcu 2020 roku wirus COVID-19 dotarł także do Polski i wszyscy musieliśmy z dnia na dzień zmienić swoje zwyczaje i dostosować się do nowej rzeczywistości. 

Jednym z pierwszych poważnych kroków wprowadzonych przez polski rząd w związku z pandemią koronawirusa było oficjalne zamknięcie wszystkich szkół, uczelni wyższych oraz przedszkoli. Oznacza to, że miliony dzieci nie mogą uczęszczać na zajęcia i siedzą w domach. Dla wielu rodziców jest to spory problem. Trudno jest pogodzić opiekę nad dziećmi z pracą zdalną, a poza tym nawet najbardziej kochający i cierpliwy rodzic potrzebuje trochę czasu bez swoich pociech.  

Co robić z dzieckiem w domu? fot. istock.com

Plan dnia z dzieckiem podczas domowej kwarantanny

Z myślą o wszystkich rodzicach, którzy utknęli w domu ze swoimi dziećmi na czas nieokreślony powstała specjalna rozpiska dnia, godzina po godzinie, która ma na celu wprowadzić ład i porządek oraz systematyczność w tych trudnych dniach. Jego autorką jest Jessica McHale, z zawodu fotografka, a prywatnie mama trójki dzieci. Jessica stworzyła plan dnia z myślą o swojej rodzinie, ale jej harmonogram, udostępniony na Facebooku z miejsca stał się hitem Sieci, a inni rodzice są jej bardzo wdzięczni za to rozwiązanie.   

Zrobiłam ten plan dnia, żeby wraz z rodziną pozostać przy zdrowych zmysłach podczas tych bezprecedensowych tygodni, które nas czekają. To zabawne, ale ten harmonogram został podłapany przez różne grupy, lekarzy, nauczycieli i z tego, co wiem, został udostępniony ponad 10 tys. razy. Czuję, jakbym zdobyła oficjalną nagrodę dla mamy. Wrzucam ten post tutaj, bo być może pomoże także niektórym rodzinom moich klientów. Stworzyłam go bazując na wieku moich dzieci i stylu życia mojej rodziny, korzystajcie z niego tak, jak leci, albo potraktujcie jako punkt wyjściowy do stworzenia swojego własnego planu.  

Oto plan dnia z dziećmi w czasie domowej kwarantanny stworzony przez Jessikę: 

 • Przed 9:00 – pobudka. Śniadanie, ścielenie łóżek, ubieranie się. 
 • 9:00-11:00 – poranny spacer. Rodzinny spacer z psem. Jeśli pada, joga w domu. 
 • 10:00-11:00 – czas na naukę. Żadnej elektroniki. Książki sudoku, fiszki, podręczniki, dzienniki. 
 • 11:00-12:00 – czas kreatywny. Klocki Lego, układanki, rysowanie, rękodzieło, muzyka, gotowanie, pieczenie itp. 
 • 12:00 – obiad 
 • 12:30 – obowiązki domowe. Wycieranie stołów i krzeseł, klamek, włączników światła i biurek, czyszczenie toalety i zlewów. 
 • 13:00-14:30 – chwila ciszy. Czytanie, puzzle itp. 
 • 14:30-16:00 – czas na naukę. Sprzęty elektroniczne są dozwolone. Gry na iPadzie, programy edukacyjne. 
 • 16:00-17:00 – popołudniowy spacer. Rowery, spacer z psem, zabawa na dworze. 
 • 17:00 – 18:00 – kolacja 
 • 18:00-20:00 – czas na telewizję, kąpiel dla dzieci. 
 • 20:00 – czas do spania dla wszystkich dzieci. 
 • 21:00 – czas do spania dla wszystkich dzieci, które przestrzegają dziennego harmonogramu i się nie kłócą.

Pod postem udostępnionym przez Jessikę zaroiło się od pozytywnych komentarzy, a przede wszystkim od podziękowań i słów uznania ze strony innych rodziców, opiekunów i nauczycieli. 

Dziękuję za udostępnienie tego postu. Jestem dyrektorką i opublikowałam go na stronie naszej szkoły podstawowej dla wszystkich rodzin. 

Opublikowałam ten post na naszej lokalnej grupie mam i rodziców w Ohio. Dziękuję za udostępnienie i sprawienie, że stał się viralem! 

Chciałam ci podziękować. Wiedziałam, że chciałam wprowadzić w życie te aktywności, ale nie potrafiłam zdecydować, w jakiej kolejności. Dziękuję. To bardzo mi pomoże. 

Jak oceniacie taki harmonogram dnia w domu z dziećmi? Będziecie korzystać z planu przygotowanego przez Jessikę? 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie