Facebook zmienia nazwę!

Mark Zuckerberg zaprezentował wizję nowego projektu...
Facebook zmienia nazwę!
fot. Forum/Reuters
29.10.2021

Szef Facebooka Mark Zuckerberg podczas corocznej konferencji "Facebook Connect" zaprezentował wizję "metawersum" (ang. metaverse) - nowego projektu internetu w połączeniu z wirtualną rzeczywistością. 

Mark Zuckerberg zaprezentował nową wizję internetu

Podczas wystąpienia pokazano, jak miałby wyglądać internet w wirtualnej rzeczywistości. W zaprezentowanej przez Zuckerberga idyllicznej wizji, można np. odbyć spotkanie ze znajomymi poprzez trójwymiarowe awatary, w wirtualnym pokoju. Całość działałaby na podobnej zasadzie co sprzęt typu Oculus - zakładane na głowę gogle, dzięki którym widzimy wygenerowany komputerowo świat w trójwymiarze, zupełnie tak jakbyśmy w nim byli. Na tym jednak nie koniec, ponieważ według Zuckerberga "metawersum" miałoby zastąpić wszystkie znane nam czynności, które wykonujemy w internecie.

"W metawersum będziesz mógł robić wszystko, co możesz sobie wyobrazić: pracować, robić zakupy, bawić się (...) zamiast patrzeć na ekran, będziesz się czuł, jakbyś tam był"

Oczywiście większość z tych planów czeka bardzo długa droga zanim zostaną zrealizowane, chociaż przedsiębiorca i "ojciec" Facebooka zapewnia, że podstawowe części metawersum już powstały.

Spółka Facebook zmienia nazwę

Nowe, ambitne plany pociągnęły za sobą zmiany. Według Zuckerberga, dotychczasowa nazwa firmy nie oddaje już tego, nad czym obecnie chce się skupić - jego Imperium, na które składa się nie tylko Facebook, ale również Instagram, WhatsApp, Messenger czy Oculus są kojarzone z jednym produktem. Dlatego, by lepiej odzwierciedlać nowy profil działalności i nawiązać do metawersum postanowiono zmienić nazwę firmy na Meta.

To czas na nową markę, markę która spajać będzie wszystko co robimy. Aby lepiej oddać to kim jesteśmy i co mamy nadzieję w przyszłości zbudować - mam zaszczyt ogłosić, iż od teraz nasza firma nosić będzie nazwę Meta. Nasza misja pozostaje taka sama, nadal zależy nam na łączeniu ludzi. Nasze pozostałe marki oraz aplikacje - nie zmieniają się. Nadal jesteśmy firmą, która projektuje technologię skupioną na ludziach. Ale od teraz mamy nowy cel - sprawienie, aby metaverse stało się faktem. I dlatego właśnie postawiliśmy na nową nazwę oddającą pełnię tego, co robimy i tego, jak wygląda przyszłość, którą chcemy pomoć wykreować. Od teraz - stawiamy przede wszystkim na Metaverse, nie na Facebooka.

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że nowa nazwa firmy nie oznacza w tym wypadku zmiany nazwy serwisu społecznościowego, a jedynie spółkę łączącą wszystkie produkty giganta.

Czy metawersum faktycznie ma szansę powstać? Na ten moment szacuje się, że pełna realizacja wizji może zająć co najmniej 5-10 lat i wymagać "dużych przełomów technologicznych", a sam Zuckerberg zapowiedział, że firma zamierza zainwestować w projekt "miliardy dolarów"

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie