Dzieci tęczy są wśród nas, choć ich rodzice rzadko o tym mówią. Powód jest bardzo traumatyczny

Takich przypadków jest o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać.
Dzieci tęczy są wśród nas, choć ich rodzice rzadko o tym mówią. Powód jest bardzo traumatyczny
fot. istock.com
06.04.2020

Dla wielu kobiet dwie kreski na teście ciążowym to upragniony widok i olbrzymia radość. To pierwszy znak, że właśnie spełnia się ich marzenie o macierzyństwie i już za jakieś 9 miesięcy ich rodzina powiększy się o nowego członka. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Czasami radość bywa przedwczesna i okrutnym, niewyjaśnionym zrządzeniem losu dziecko nigdy nie przychodzi na świat, albo wkrótce po narodzinach przedwcześnie z niego odchodzi.

Utrata ciąży albo śmierć nowo narodzonego dziecka to jedna z największych traum, jakiej mogą doświadczyć młodzi rodzice. Często ich cierpienie i żałoba są na tyle silne, że nigdy nie decydują się rozmawiać z nikim na ten temat. Poronienie w wielu przypadkach jest tematem tabu, podobnie jak tęczowe dzieci.

Co to jest tęczowe dziecko?

Tęczowe dziecko to określenie dla dziecka narodzonego niedługo po utracie poprzedniego, najczęściej poprzez poronienie albo urodzenie martwego dziecka. Skąd taka nazwa? To dlatego, że tęcza przeważnie występuje po deszczu i burzy, czyli gwałtownych zjawiskach, oraz jest symbolem nadziei i zmiany na lepsze. Chociaż tęczowe dzieci są powodem do wielkiej radości, taka ciąża to prawdziwa feeria emocji – niekoniecznie łatwych. Kobiety, które niewiele wcześniej straciły ciąże albo maleńkie dzieci po zajściu w kolejną ciążę bardzo często noszą w sobie wiele poczucia winy. Obawiają się, że inni pomyślą, że zbyt szybko pogodziły się ze stratą poprzedniego dziecka albo postanowiły zastąpić je nowym. Zmagają się też z myślami, że nowe dziecko w jakiś sposób bezcześci pamięć tego zmarłego, a radość z narodzin tęczowego dziecka będzie czymś niewłaściwym, ponieważ powinny wciąż opłakiwać swoją stratę. 

Jednak narodziny tęczowego dziecka wcale nie oznaczają, że poprzednie powinno być zapomniane. Wiele mam tęczowych dzieci przekonuje, że to właśnie one noszą w sobie pamięć o utraconym wcześniej dziecku i są powodem, by kochać dwa razy mocniejChociaż poronienie i utrata dziecka to wielka trauma, dziś o takich przypadkach mówi się coraz częściej - a wraz z nimi także o tęczowych dzieciach. Również celebryci coraz częściej dzielą się ze światem historiami o swoich trudnościach zostaniu rodzicami. Wielu z nich po doświadczeniu takiej niewyobrażalnej straty niedługo potem zostało rodzicami dla dzieci tęczy. Oto najsłynniejsi z nich.

Co to jest tęczowe dziecko?

fot. istock.com

#1 Beyonce 

W filmie dokumentalnym “Life is But a Dream” Beyonce wyznała, że poroniła swoją pierwszą ciążę. “Poszłam do studia nagraniowego i napisałam najsmutniejszą piosenkę w moim życiu. Była to dla mnie najlepsza forma terapii, ponieważ była to najsmutniejsza rzecz, przez jaką kiedykolwiek przeszłam” - mówiła BeyonceDziś piosenkarka i jej mąż, Jay-Z, są rodzicami trójki dzieci: córki Blue Ivy oraz bliźniąt Rumi i Sira Cartera. 

#2 Pink 

Ekscentryczna piosenkarka poroniła swoją ciążę w wieku zaledwie 17 lat, a także kilka kolejnych. W wywiadach opowiadała, że czuła, jakby jej ciało ją zawiodło. “Kiedy coś takiego przytrafia się kobiecie albo młodej dziewczynie, ma się poczucie, że twoje ciało cię nienawidzi, że jest zepsute i nie robi tego, co powinno” - mówiła Pink. Dziś piosenkarka jest mamą dwójki dzieci – Willow i Jamesona. 

#3 Nicole Kidman 

Gdy Nicole Kidman była żoną Toma Cruise’a, doświadczyła ciąży pozamacicznej oraz poronienia. Ostatecznie Kidman i Cruise zdecydowali się na adopcję dwójki dzieci. Po rozwodzie z Cruisem Kidman i jej mąż Keith Urban zostali rodzicami dwóch córek - wszystko dzięki pomocy surogatki. “Znam tę tęsknotę. Jest olbrzymia i bolesna. I to poczucie straty! Strata wynikająca z poronienia to coś, o czym nie mówi się zbyt często. Dla wielu kobiet to olbrzymia żałoba” - mówiła w jednym z wywiadów aktorka. 

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie