Starasz się o dziecko? Oboje z partnerem zbadajcie poziom cholesterolu we krwi.

Sprawdź jaki związek pomiędzy pomiędzy poziomem cholesterolu we krwi ma płodność
Starasz się o dziecko? Oboje z partnerem zbadajcie poziom cholesterolu we krwi.
fot. istock.com
02.09.2020
Katarzyna Lemanowicz

Najnowszy raport opublikowany w The Journal of Endocrinology and Metabolism sugeruje, że pary mający podwyższony poziom złego cholesterolu mogą mieć większy problem z poczęciem dziecka niż osoby z normalnym poziomem tej substancji we krwi.

Poziom cholesterolu a płodność

Badania przeprowadzone przez zespół naukowy z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka w USA (NICHD) śledziły losy 500 par, które próbowały począć dziecko i nie leczyły się na bezpłodność. Te pary brały udział Obserwacyjnym Badaniu Płodności i Środowiska (Longitudinal Investigation of Fertility and Environment), które rozpoczęto w celu zbadania zależności pomiędzy płodnością a byciem wystawionym na obecne w środowisku chemikalia i stylem życia. Kobiety biorące udział w badaniu były w wieku między 18 a 44 rokiem życia, a mężczyźni powyżej 18 roku życia. Pary obserwowano do momentu zajścia przez kobietę w ciążę lub upłynięcia roku starań o poczęcie dziecka.

Zobacz więcej: Chcesz mieć dziecko? Zadbaj o prawidłową wagę ciała

Po wielokrotnym sprawdzeniu poziomu cholesterolu we krwi badanych, naukowcy odkryli, że pary, w których oboje partnerów miało wysoki cholesterol, potrzebowały najwięcej czasu na przestrzeni roku, aby doszło do poczęcia. Jeszcze bardziej wymowne było to, że nawet w sytuacji, gdy mężczyzna miał prawidłowy poziom cholesterolu, a kobieta podwyższony, to takie pary również potrzebowały więcej czasu.

Poziom cholesterolu a płodność

fot. istock.com

Od dawna wiemy, że wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko chorób serca - powiedział pierwszy autor badań, dr Enrique Schisterman, szef Oddziału Epidemiologii NICHD i dodał: Z naszych danych wynika, że wysoki poziom cholesterolu nie tylko zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, ale zmniejsza szansę na zajście w ciążę.

Co to oznacza dla nas? W ramach przygotowań do ciąży, pary zazwyczaj zmieniają dietę, tak więc dobrym krokiem jest także sprawdzenie w drodze rutynowego badania krwi, jaki mamy poziom cholesterolu. Jeśli jest podwyższony, lekarz może doradzić nam, co zrobić, by zarówno odpowiednim sposobem odżywiania, jak i zmianą stylu życia go obniżyć.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie