Czym jest time-blocking? I czy pomaga realizować postanowienia?

Każdego dnia Mamy mają masę rzeczy do zrobienia. A gdyby tak... znaleźć na nie sposób?
Czym jest time-blocking? I czy pomaga realizować postanowienia?
fot. istock.com
26.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Twoja lista zadań jest tak długa, że gdybyś spisywała ją na papierze... to byłabyś jednym z tych bohaterów, których rolka nie ma końca?

Cóż, czas coś z tym zrobić zamiast użalać się nad sobą. Słyszałaś o czymś takim jak "time-blocking" autorstwa Alega Maffuci'ego? Nie? To czas to nadrobić!

Czym jest time blocking?

Jest to czymś w rodzaju sztuki ścisłego planowania dnia za pomocą "blokowania" określonych odstępów czasu, na wykonanie planowanych zadań. Kiedy wyznaczony czas na to zadanie się kończy, zostawiasz je, niezależnie od tego czy zostało ukończone.

Jak wprowadzić w życie time blocking?

Wieczorem musisz zaplanować rzeczy, które masz do zrobienia w dniu jutrzejszym. Przykładowe zadanie to "opłacenie rachunków" i wiesz, że standardowo takie przelewy zajmują ci 20 minut. Ustaw te 20 minut o określonej porze, wpisz do kalendarza w telefonie i ustaw alarm, który włączy się, gdy czas dobiegnie końca.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Nie przeciągaj czasu, który masz przeznaczony na dane zadanie. Daj sobie margines błędu na poziomie 3-5 minut, ale jeśli nadal zadanie nie jest ukończone, odłóż na później. To oznacza, że planując dane zadania musisz być ze sobą bardzo szczera i  realistyczna w tym, jak planujesz swój dzień.

Czy time blocking ma jakieś wady?

Małe dzieci nie zawsze pozwalają zrobić to, co sobie zaplanowałaś. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że... to też sobie wcześniej zaplanujesz. Rzeczy, które musisz wykonać, planuj sobie na moment drzemki Maluszka albo powrót męża z pracy. Niedokończone zadania nadrabiaj wtedy, kiedy zostanie ci więcej czasu z zaplanowanych zadań albo przekładaj je na dzień następny.

Nie warto jednak planować więcej niż 2-3 godziny na takie zadania w ciągu dnia, bo zwyczajnie nie ma sensu siebie tak obciążać. Musisz mieć też czas na wypoczynek. Nastaw się na efektywne odhaczanie zadań do godziny czasu i zaplanuj sobie realnie tyle, ile musisz zrobić.

Dzięki temu nie czujesz się sfrustrowana, kiedy bawiąc się z dzieckiem przypominasz sobie, że nie zapłaciłaś rachunków albo nie ugotowałaś obiadu, tak jak sobie to zaplanowałaś.

Wygląda na łatwe, prawda? To co, próbujemy?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie