Regularnie używasz detergentów - to tak, jakbyś paliła 20 papierosów!

Okazuje się, że osoby, które codziennie używają detergentów, narażają zdrowie rodziny tak samo jak palacze!
Regularnie używasz detergentów - to tak, jakbyś paliła 20 papierosów!
fot. istock.com
19.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jeśli każdego dnia używasz detergentów do sprzątania domu, to równie dobrze mogłabyś palić przy swoim dziecku 20 papierosów dziennie. Właśnie na taką szkodliwość są narażone płuca większości europejskich rodzin.

Norwescy naukowcy ogłosili, jaki wpływ na nasze zdrowie ma długoterminowe stosowanie chemii gospodarczej. 

Detergenty czy papierosy?

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen po dwukrotnym przebadaniu płuc ponad 6 tys. osób doszli do wniosku, że kontakt z chemikaliami do sprzątania jest równie niebezpieczny jak wypalenie 20 papierosów dziennie.

Bezpieczne sprzątanie w domu
fot. istock.com

Kobiety i dzieci są  w większym niebezpieczeństwie

Jedna z autorek badania tłumaczy, że wdychanie chemikaliów zawartych w środkach czystości za każdym razem powodują mikrouszkodzenia w płucach. Według naukowców systematyczne wdychanie substancji zawartych w detergentach zwiększa ryzyko wystąpienia astmy aż o 43 procent! Znacznie bardziej narażone są kobiety i dzieci, ponieważ właśnie oni są bardziej wrażliwi na negatywne skutki używania detergentów.

Zobacz więcej: Talk dla niemowląt ma więcej zastosowań niż myślisz. Niektórymi będziesz totalnie zaskoczona.

Czym sprzątać dom?

Prof. Oistein Scanes uważa, że nowoczesna chemia gospodarcza może być z powodzeniem zastąpiona przez tradycyjne metody pozbywania się brudu. Wilgotna ścierka i woda może okazać się w dłuższej perspektywie dużo bardziej skuteczna w utrzymaniu domowego porządku niż pełne niepotrzebnych dodatków detergenty.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie