Facet nie chce pomagać w domu - czy można coś z tym zrobić?

W wielu domach stare metody wychowywania chłopców i dziewczynek do dzisiaj dają się we znaki. Pokutuje syndrom matki Polki i chłopa sarmaty.
Facet nie chce pomagać w domu - czy można coś z tym zrobić?
fot. istock.com
15.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Matka Polka robi wszystko za całą rodzinę, a chłop sarmata siedzi i czeka, aż wszystko zrobi się za niego. Czy możemy coś z tym zrobić?
To nie żadne novum, jeśli jesteś w grupie kobiet, które harują za całą rodzinę, to z całą pewnością nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Jeszcze nasze babcie wychowywały swoich synów na nierobów domowych, matki naszych partnerów zagłaskiwały swoich synków na śmierć i pozostawały w paradygmacie, który pozwalał na to, by mężczyźnie prasowano, sprzątano i podawano posiłki.

Jak zaangażować mężczyznę w domowe obowiązki?

Jeśli facet nie pomaga w domu, to czas najwyższy, żeby zaczął. Ba, co za parszywe określenie: pomagał. Facet ma robić tyle, ile potrzeba, bo dzielicie dom na pół. Jeśli ty też pracujesz (a taki przypadek właśnie rozpatrujemy), a do tego co jakiś czas zachodzisz w ciążę, odmawiasz sobie przyjemności, a w końcu lądujesz na porodówce i całymi dniami wychowujesz dziecko, to usługiwanie facetowi jest nawet niemoralne.

Mężczyzna - obowiązki w domu

fot. istock.com

Zobacz więcej: Pozwała kochankę swojego męża za zniszczenie małżeństwa

Wszyscy są zmęczeni – przedszkolaki, uczniowie, maturzyści, studenci, pracownicy korporacji, nauczyciele, politycy i emeryci też. Najbardziej jednak zmęczone są kobiety, które całymi dniami siedzą w domu z dzieckiem.

Motywacja negatywna:

  • Skończ robić to, co robisz. Być może brak obiadu przez tydzień da mężowi do myślenia. Możesz też przestać sprzątać, choć z tym ostrożnie, bo w znakomitej większości to jednak najpierw kobietę trafia szlag z powodu bałaganu.
  • Wyjedź z dziećmi na wakacje, zostawiając pustą lodówkę, dom nieposprzątany od tygodnia, brudne naczynia w zlewie (tak, żeby nie można było nawet nalać wody), a czyste naczynia niewyładowane w zmywarce. Fajnie, jeśliby w domu walały się pieluchy.
  • Możesz też zaryzykować wynajmowanie sprzątaczki i zamawianie jedzenia do domu. Jest to jednak rozwiązanie dla rodzin o nieco wyższych dochodach, a sukces można odnieść wyłącznie wtedy, gdy mąż pilnuje domowych finansów.

Motywacja pozytywna:

  • Chwal męża. Wielu mężczyzn nie czuje się docenionych w domu. Mózg mężczyzny działa inaczej niż kobiety. Mężczyzna potrzebuje być zauważony i doceniony. Za pracę dostaje pieniądze, a za pracę w domu mógłby dostać przynajmniej wdzięczność. Wiadomo, że to niesprawiedliwe, ale lepsze niż to, żeby w ogóle nic nie robił.
  • W niektórych domach sprawdzają się systemy punktowe. Za wyniesienie śmieci – 2 punkty, za pościelenie łóżka – 1 punkt, za nadprogramowy spacer z dziećmi i psem – 5 punktów. 100 punktów to wieczór planszówkowy z kumplami albo jakaś inna nagroda, którą możecie wspólnie wybrać.
  • Rozkazuj. Jakkolwiek to brzmi, jest to motywacja pozytywna. Mężczyźni zazwyczaj będą pracować w domu, ale jak jasno im się powie, co mają robić. Część mężczyzn nie widzi brudnej podłogi, trzeba więc im powiedzieć, że podłoga jest brudna i trzeba ją umyć. Warto również podać termin, do kiedy należy to zrobić, żebyś wcześniej nie dostała zawału.
Jeśli nie poskutkuje? Walcz do upadłego. Nie możesz się poddawać, bo za jakiś czas wszystkie dzieci wyprowadzą wam się z domu, a wy będziecie wracać o 18 z pracy, mąż usiądzie do komputera lub telewizora, a ty będziesz gotować obiadki i biegać z mopem.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.03.2021 09:15
Z mężem razem ogarniamy dom i żadne z nas nie narzeka. Do jego obowiązków należy między innymi odkurzanie ale spryciarz kupił roombę i już nie musi tego robić. W sumie ja mam gotować, ale zdarza się, że zamawiamy jedzenie, więc się go nie czepiam, bo robi wiele innych rzeczy :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie