Co zrobić, aby po porodzie wrócić do udanego życia intymnego? A może istnieje szansa, że będzie jeszcze lepiej niż przed ciążą?

"Seks mógłby dla mnie nie istnieć..." albo "Czuję się tak, jakbym miała zrobić to znów pierwszy raz" - takie zdania można włożyć w usta wielu świeżo upieczonych mam.
Co zrobić, aby po porodzie wrócić do udanego życia intymnego? A może istnieje szansa, że będzie jeszcze lepiej niż przed ciążą?
fot. istock.com
13.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża to stan odmienny, ale te kilka miesięcy po porodzie, także można nazwać czasem, w którym kobieta znajduje się w odmiennym stanie. Po pierwsze, twoja pochwa dochodzi do siebie po trudach porodu (bez względu na to, jaką drogą się odbył - naturalnie czy przez cesarskie cięcie), a jeszcze przez kilka tygodni po rozwiązaniu pojawia się krwawienie.

Co zrobić, aby po porodzie wrócić do udanego życia intymnego?

Ponadto świeżo upieczona mama to także mama karmiąca. Zanim unormuje się laktacja, zanim karmienie piersią stanie się rutyną, minie wiele dni, w których będziesz skupiona wyłącznie na swoim maleństwie. Okres laktacji to także czas, kiedy libido jest u kobiety niższe, niż zwykle. To czysta biologia. Gdy karmisz, Twój organizm wydziela prolaktynę – hormon hamujący apetyt na seks, a z drugiej strony oksytocynę - hormon szczęścia, który może powodować uczucie zaspokojenia. Oksytocyna to hormon, który uwalnia się w organizmie kobiety także podczas orgazmu. Do tego dochodzi niewyspanie i zwyczajnie, wyczerpanie fizyczne. Cóż, matka natura tak to wymyśliła - organizm kobiety po porodzie nie jest zbytnio nastawiony na prokreację.

Wiemy jednak, że seks to nie tylko zachowanie służące prokreacji, ale także element budowania więzi i dobrych relacji z partnerem. A mężczyźni? Jak to jest z naszymi kochanymi partnerami?

Seks po porodzie - punkt widzenia mężczyzny

Tata nie karmi piersią, nie doświadcza burzy hormonów, nie jest zapewne także tak bardzo zmęczony jak ty po porodzie. Nie ma co się mu dziwić, że ma takie parcie na seks. Mogło być też tak, że przez większość z 9 miesięcy nie współżyliście, bo ciąża była zagrożona. Teraz jesteś dla niego ucieleśnieniem kobiecości, z pełnym biustem (dla ciebie mleka, dla niego po prostu pełnym), z dzieckiem w ramionach, uspokojona i łagodna jak nigdy przedtem. Co zrobić?

Na pewno nie powinnaś swojego partnera unikać. Ale on także powinien pewne fakty na temat kobiecego ciała i psychiki po porodzie znać, a jeśli masz podejrzenia, że nie bardzo się w tym orientuje, uświadom mu kilka rzeczy. Jakich?

Seks po porodzie

fot. istock.com

Ze współżyciem obejmującym penetrację pochwy powinniście wstrzymać się przez cały sześciotygodniowy okres połogu, a ściślej - do pierwszej po porodzie kontrolnej wizyty u ginekologa. Po upływie tego okresu i kiedy lekarz stwierdzi, że wszystko z twoim zdrowiem i anatomią jest w porządku - możecie powoli wracać do zbliżeń. Musicie się jednak liczyć z rozmaitymi trudnościami natury fizycznej i czasem także psychicznej z twojej strony.

Zobacz więcej: Seksowna kobieta w ciąży? Tak - oczekując na dziecko możesz czuć się bardzo atrakcyjnie!

Fizyczne ograniczenia to przede wszystkim suchość pochwy i zmniejszona jej elastyczność. Ponadto niekontrolowany wyciek pokarmu z piersi, który dla kobiety może być uciążliwy. Psychicznie, z powodu wspomnianej wcześniej burzy hormonów, nie masz po prostu na seks ochoty, jesteś zmęczona i skupiona przede wszystkim na maluszku. Boisz się bólu podczas współżycia, więc lęk ten blokuje twoje chęci.

Osłabiony apetyt na seks - jak sobie poradzić?

Twój partner musi wiedzieć, że twój osłabiony apetyt na seks nie jest wynikiem złej woli z Twojej strony czy brakiem miłości, ale jest czymś naturalnym, niezależnym od Ciebie i przejściowym. Dzięki tej wiedzy będzie wiedział jak się do rzeczy zabrać. Więc jak?

Z Twojej strony, pomimo początkowych po porodzie ograniczeń fizycznych i psychicznych powinna pojawić się przede wszystkim wola bycia z ukochanym znów blisko. Nie odtrącaj swojego mężczyzny.

Ale na początku poproś go o to, by, na tyle, na ile to możliwe, dzielił z tobą obowiązki domowe i opiekę nad dzieckiem. Nawet jeśli pracuje zawodowo, niech odciąży cię na tyle, byś miała w ogóle siłę pomyśleć o seksie. Jeśli sam nie jest w stanie, ustalcie, by inne osoby - członkowie rodziny, przyjaciele, choć trochę ci pomogli. Będziesz dzięki temu w lepszej formie w ogóle, a to przełoży się zarówno na twój pozytywny stosunek do macierzyństwa, otoczenia, jak i relacji intymnych z partnerem.

Seks a zmęczenie

Kiedy nie masz siły nawet z nim rozmawiać, to jak można wyobrazić sobie, że będziesz miała siłę i ochotę na cokolwiek innego? Racjonalnie więc gospodaruj swoimi siłami, a razem z partnerem zbudujcie sobie pewną strefę komfortu, na którą składać powinny się trzy proste rzeczy: wypoczynek, chwila dla siebie i tzw. „wolna głowa”. W takich warunkach da się spokojnie wrócić do tematu seksu. Od czego zacząć miłosną grę?

Seks po porodzie - jak wrócić?

fot. istock.com

Już kilka tygodni po porodzie możecie pozwolić sobie na petting. To troszkę jak zaczynanie wszystkiego od nowa w tej sferze, ale będzie w pełni bezpieczne dla Twojego ciała, pozwoli Wam zacieśnić więź miedzy sobą i delikatnie rozbudzić w Tobie apetyt na coś więcej.

Czułość jest podstawą powodzenia kolejnych kroków, a pieszczoty bez penetracji to doskonały trening czułości. Bywa przecież, że po latach związku zapominamy o wielu pięknych elementach współżycia seksualnego, przechodząc zbyt szybko „do sedna”. Okres po porodzie to dobry czas, by przypomnieć sobie o wielu sztuczkach miłosnych.

Zobacz więcej: Ćwiczenia, dzięki którym seks będzie jeszcze przyjemniejszy!

Twój partner na pewno będzie z pettingu zadowolony. Nie będzie czuł, że z powodu dziecka „poszedł w odstawkę” i zaspokoisz jego popęd, a ty otrzymasz od niego taki rodzaj pieszczot i tyle czułości, na ile mu pozwolisz. Z czasem, stopniowo, możecie wracać do stosunków dopochwowych.

Częstym czynnikiem, który wywołuje opory przed podjęciem współżycia na nowo, także u mężczyzny, jest lęk przed zbyt szybkim zajściem w kolejną ciążę. Dlatego wspólnie podejmijcie najlepszą dla Was decyzję na temat rodzaju antykoncepcji, jaką zastosujecie w tym okresie.

Twój partner nigdy nie powinien wywierać na tobie presji i wzbudzać poczucia winy, kiedy nie otrzymuje od Ciebie sygnałów, że na pełną penetrację nie jesteś jeszcze gotowa. A ty nigdy nie zmuszaj się do współżycia. Złe doświadczenia w tej kwestii, takie, jak na przykład ból podczas stosunku, mogą skończyć się traumą, a złych wspomnień i negatywnych skojarzeń trudno się pozbyć przez długi czas.

Podstawą relacji między mężczyzną i kobietą w związku, na wszystkich płaszczyznach, jest zrozumienie i miłość. Także tolerancja. Nie złość się, gdy Twój partner wydaje Ci się zbyt nachalny. To, że nie masz ochoty na seks nie oznacza, że masz być dla niego chłodna czy nawet niemiła. On także jest w stanie wiele zrozumieć i zdolny jest poćwiczyć swoją wytrwałość, jeśli czuje, że jest dla ciebie wciąż ważny, a znalezienie się z Tobą w łóżku to naprawdę tylko kwestia czasu.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
amka (Ocena: 5) 22.04.2021 08:53
Na pewno polecam zadbać o nawilżenie tych stref odpowiednie, zwłaszcza że po porodzie są jeszcze delikatne. Ja mam żel feminum i on mi bardzo pomaga :) jest na bazie wody z bakteriami kwasu mlekowego
odpowiedz
Polecane dla Ciebie