Co zrobić, kiedy dziecko nakryje rodziców uprawiających seks?

Podpowiadamy!
Co zrobić, kiedy dziecko nakryje rodziców uprawiających seks?
fot. istock.com
01.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Gdy rodzi się dziecko, życie seksualne rodziców staje na głowie. Z jednej strony przemęczeni, z drugiej czujni i jak tu oddać się rozkoszy, gdy jednym uchem nasłuchuje się, czy niemowlak nie płacze? Seks po porodzie może być tak samo dobry jak przed, a nawet lepszy. Żeby to było możliwe, potrzebna jest cierpliwość, bliskość partnerów i wzajemne zrozumienie. Warto wykorzystać poporodową sytuację do odkrycia nowych form seksualnej satysfakcji. Mogą to być wszelkiego rodzaju masaże, dotyk w nieodkrytych wcześniej sferach, seks oralny lub analny, aromaterapia. Potem przychodzi ten czas, gdy rodzic już jest spokojniejszy o potomka i cielesnym uciechom oddaje się swobodniej.

Co zrobić, kiedy dziecko nakryje rodziców uprawiających seks?

Wiele badań wskazuje, że seks po porodzie może przynosić więcej satysfakcji, często właśnie dzięki zmianie podejścia do spraw łóżkowych. Seks rodziców może się stać ciekawszy i bardziej szalony. Niestety, taka wizja seksu może prysnąć jak mydlana bańka, gdy podczas igraszek zorientujemy się, że tuż obok ... stoi dziecko. Z sondy SMS-owej przeprowadzonej w programie jednej z telewizji śniadaniowych wynika, że ponad 70 proc. Polaków choć raz w życiu zostało przyłapanych przez dziecko w intymnej sytuacji.

Wielu najpierw jest szoku, a w ich głowach kłębią się pytania, jak długo on tu stoi i patrzy? Co widziało no i co teraz zrobić? Niekiedy kończy się krzykiem i nerwowym ubieraniem, zakłopotaniem i paniką. Jednak zdaniem psychologów to najgorsza reakcja, jaka może być.

Tylko spokój może uratować taką sytuację

Przede wszystkim nie panikujcie, im naturalniej zareagujesz na obecność dziecka, tym sytuacja jest "mniej groźna". Spokojnie okryjcie się kołdrą i zapytajcie z uśmiechem malucha, czego potrzebuje. Poproście dziecko, by poszło do siebie i poinformujcie, że zaraz przyjdziecie. Następnie w bardziej komfortowych dla obu stron warunkach, można podjąć głębszą rozmowę na ten temat.

Zobacz więcej: Tych rzeczy nie róbcie na pierwszej randce po urodzeniu dziecka

Jeśli maluch jest żywo zainteresowany tym, co widział, możecie wyjaśnić, że się "przytulaliście" lub "kochaliście". Nie bójcie się tego stwierdzenia, maluch najpewniej już rozumie słowo "kocham cię" i wcale nie musi mu się kojarzyć z seksem, a właśnie z kontaktem fizycznym, bliskością i miłością.

seks po porodzie
fot. istock.com

Dziecko - kiedy jest odpowiedni czas na edukację seksualną?

Warto dowiedzieć się, co dziecko widziało i jak rozumie zaistniałą sytuacją. Możliwe, że zupełnie nic nie zobaczyło lub przejdzie do tego na porządku dziennym. Sami nie rozwijajcie tematu, jeśli dziecko tego nie oczekuje. Jeśli jednak maluch był świadkiem "siłowania się" i czuje się zaniepokojony, warto wyjaśnić, że rodzice nie robią sobie krzywdy.

Choć pytania mogą być niewygodne, nie kłam i nie unikaj odpowiedzi. Pamiętaj jednak, że dzieciom zazwyczaj wystarczają ogólne i proste odpowiedzi. Nie musisz od razu omawiać całej anatomii człowieka. Wyjaśnienia muszą być dostosowane do wieku i stopnia rozwoju malucha. Istotne także, by wiedzę na tak delikatne tematy stopniować i nie podawać dziecku zbyt wielu informacji naraz. Dzięki małym kroczkom ciekawość dziecka będzie zaspokojona.

Zobacz więcej: Czy spadek libido jest bezpośrednio związany z karmieniem piersią?

Niedoinformowanie może sprawić, że to, co dziecko widziało, zostanie źle zinterpretowane. 

Rodzice uprawiający seks
fot. istock.com

Co powinno wiedzieć dziecko o seksie?

Najważniejsze jest to, by dziecko wiedziało, że rodzice bardzo się kochają i okazują sobie miłość, szacunek, bliskość i czułość. istotne, by dziecko wiedziało, że seks jest czymś naturalnym i pozytywnym, a nie wstydliwym lub  złym. Seks przede wszystkim nie może być tematem tabu w rodzinie.

Jeśli zostaliście już raz przyłapani na seksie oznacza to, że może się to wydarzyć ponownie. Zadbajcie więc o to, by taka sytuacja więcej się nie powtórzyła. Obserwacja seksu rodziców nie jest dobra dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Najbardziej przezorni, mogą malca na weekend oddawać do dziadków, niektórzy montują dzwoneczki, czy inne "zabezpieczenia", by słyszeć, że zbliża się maluch. W przypadku dzieci szkolnych, warto zacząć budować intymność np. przez zamykanie drzwi i naukę pukania, działa to jednak w dwie strony.

Kochane Mamusie, macie swoje sposoby na uniknięcie "takich" sytuacji? Napiszcie do nas: [email protected]

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie