Sprawiedliwy podział obowiązków po porodzie? To da się zrobić!

Drodzy rodzice, zanim obowiązki domowe was podzielą, podzielcie je między sobą.
Sprawiedliwy podział obowiązków po porodzie? To da się zrobić!
fot. istock.com
01.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Życie po porodzie z perspektywy ciężarnej często maluje się bardzo cukierkowo: śpiący maluszek, czyste mieszkanie, uśmiechnięta mama i szczęśliwy tata. Po powrocie ze szpitala wielu rodziców doświadcza szoku i nie dość, że mieszkanie wygląda jak po armagedonie, to jeszcze wszyscy są zmęczeni i rozdrażnieni. Zaczyna narastać spirala niedomówień i pretensji. 

Jak sprawiedliwie podzielić obowiązki w domu?

Wiele par nie rozmawia o tym, bo po co mówić o rzeczach oczywistych. Tymczasem zmienia się wasza rzeczywistość i takie sprawy warto omówić jeszcze przed porodem, a także rozmawiać o nich, gdy pojawi się dziecko. Wiele kobiet (ponieważ będzie "siedziało w domu z dzieckiem" ) bierze nas swoje barki wszystkie możliwe obowiązki, zarówno te związane z opieką nad dzieckiem, jak i te domowe. Jakby tego było mało, nie raz jestem świadkiem, gdy "zmęczony po pracy tata" musi odpocząć. Tylko że to łatwa droga do tego, aby mężczyzna zaczął traktować dom jak hotel, a od tego już krok do prawdziwej wojny! Przede wszystkim zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni wykazywać się szacunkiem do pracy swojego współmałżonka.

Podział obowiązków w domu

fot. istock.com

Niestety, zazwyczaj to kobieta jest wyrozumiała, a panowie zaczynają myśleć, że praca w domu to łatwizna. Jeśli masz taki przypadek we własnym "stadle", polecam na kilka dni "pozwolić" panu "poodpoczywać" w domu, czasem warto zastosować terapię szokową. Ja kiedyś źle się czułam i poszłam spać na drzemkę z córką, gdy mąż wrócił, zastał stos prania i prasowania, górę niepozmywanych naczyń i zabawki wszędzie w mieszkaniu. Jak twierdzi, ten widok zmroził mu krew w żyłach i dał do myślenia.

Podział obowiązków w domu - ustalcie zasady

Ustalcie między sobą, kto co będzie robił w domu, to doskonały plan na teraz, ale i na przyszłość, gdy wrócisz do pracy zawodowej. Warto się pilnować, bo panie często się rozpędzają i robią coś "przy okazji". Ja w ten sposób zaczęłam codziennie chodzić na zakupy i taszczyć każdego dnia dziecko i zakupy na 3 piętro. Wygodniej, szybciej i jak się okazało taniej, jest wysłać męża raz w tygodniu na duże zakupy samochodem. Bardzo pomocne może być wypisanie wszystkich prac domowych, czasem nie jesteśmy świadome, ile tego wszystkiego jest. Poza tym, panowie to wzrokowcy i lista zadań dla każdego z was spisana obrazowo uświadomi im, ile rzeczy jest do zrobienia.

Nie bądź "Zosia Samosia"

Niestety, wiele czynności panie biorą na siebie, bo uważają, że zrobią je lepiej. Drogie panie, zaraz po porodzie to wy musicie dojść do siebie i odpocząć, więc jeśli nie będą idealnie starte kurze, naprawdę nic się nie stanie. Tyczy się to samo opieki nad maluszkiem, wszakże to wasze dziecko i obowiązki zajmowania się nim dotyczą każdego z rodziców. Kolorystycznie źle dobrane body do śpioszków? Kochana, ważne by dziecko było czyściutkie i uśmiechnięte. Nie musztruj faceta i daj mu nawiązać więź z dzieckiem, być tatusiem.

Zobacz również: Rodzice uwiecznili na filmie ciążę i narodziny dziecka - to jest przepiękne!

Największym dylematem jest nocne wstawanie. Wiele zależy, w jakim zawodzie pracuje tata. ale jeśli nawet jest neurochirurgiem, który musi być bardzo wypoczęty, możecie wprowadzić weekendowe dyżury, by mama miała także szansę odespać. Wstajesz, bo i tak karmisz piersią? Gwarantuję, że jeśli to tata wstanie do dziecka, przewinie, poda ci do karmienia w łóżku i ulula do snu, to odsapniesz.

Czas wolny - należy się każdemu

Oprócz obowiązków warto zaplanować czas wolny, czasem dzieje się tak, że pan nie zmienia trybu spędzania wolnego czasu, a mama zostaje "uwięziona" w domu. Twój facet potrzebuje dnia bez żony i dziecka, ma prawo do tego, ale ty także! Ustalcie dogodne terminy, by każde z was miało szansę odsapnąć i przewietrzyć głowę, bez względu na to, czy to spacer po parku, czy wyjście na siłownię.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.06.2020 09:39
U mnie w domu jest sprawiedliwość. Trzeba się dzielić obowiązkami i tyle. Oprócz odkurzania, to robi u nas roomba dzielimy się wszytskim nawet gotowaniem czy chodzeniem na zakupy
odpowiedz
Polecane dla Ciebie