Jak się zmienia życie mężczyzny po porodzie?

Czy model ojcostwa, który praktykuje coraz więcej współczesnych mężczyzn jest lepszy dla rodziny?
Jak się zmienia życie mężczyzny po porodzie?
fot. istock.com
02.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jeszcze jedno-dwa pokolenia temu rola ojca była jasno określona. Do zadań mężczyzny należało zapewnienie stabilizacji materialnej rodzinie oraz wkraczanie do akcji, gdy pojawiały się problemy wychowawcze. Dziś większości młodych rodzin stawia na partnerstwo.

Jak się zmienia życie mężczyzny po porodzie?

W wielu domach rodzice w miarę równo dzielą się obowiązkami domowymi. Jesteśmy chyba pierwszym pokoleniem, które tak silnie odcina się od doświadczeń rodzicielskich naszych dziadków. Nigdy jeszcze nie było tak wielu teorii rodzicielstwa, tak łatwo dostępnych - serwują je książki, eksperci na YouTubie, blogerzy, o książkach nie wspominając. Zarówno matki, jak i ojcowie do opieki nad dzieckiem podchodzą tak samo poważnie. Na pytanie, jakimi chcą być rodzicami, większość odpowiada: najlepszymi.

Coraz częściej panowie uczestniczą w porodzie, zmieniają pieluchy, usypiają i karmią dzieci, ale przede wszystkim nawiązują więź z dzieckiem. Aktywne ojcostwo wpływa mocno nie tylko na relacje członków rodziny, ale i na pracę zawodową. Ojcowie mają możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego, który wynosi dwa tygodnie do wykorzystania w ciągu pierwszych dwóch lat życia malucha. Są i przypadki, że to panowie zostają na całym urlopie macierzyńskim. Są też sytuacje, w których rodzice pracujący w wolnych zawodach, czy w trybie zmianowym, wymieniaj sie opieką nad dzieckiem. Sama jestem świadkiem, jak panowie nawzajem wchodzą sobie na ambicję, mówiąc co robią przy dziecku. Nikogo nie śmieszy i nie oburza mężczyzna, który zajmuje się własnym maluszkiem. Jest to normalne.

Zaangażowane ojcostwo - czym jest?

Współcześni panowie znacznie częściej zastanawiają się też, co oznacza być dobrym ojcem. Angażują się nie tylko w opiekę nad potomstwem, ale także w jego wychowanie. Jak zauważają specjaliści, takie zaangażowane rodzicielstwo może być źródłem spełniania. Osobiste korzyści wynikające z zaangażowanego ojcostwa utrzymują motywację do bycia tatą na wysokim poziomie. Co więcej, badacze zauważają, że bycie tatą i zmiany, jakie zachodzą w zachowaniu mężczyzny, mogą bardzo korzystnie wpłynąć na jego życie zawodowe.

Opieka nad dzieckiem to doskonały trening cierpliwości i opanowania, które mogą się przydać w pracy. Tatusiowie mocno zaangażowani w opiekę nad dzieckiem także częściej wykazują się asertywnością i np. staranniej pilnują czasu pracy i rzadziej godzą się na nadgodziny. Bardziej zdecydowany pracownik wypada w oczach pracodawcy znacznie korzystniej.

Zobacz więcej: Sprawiedliwy podział obowiązków po porodzie. To da się zrobić!

Z obserwacji specjalistów wynika również, że choć tatusiowe rzadziej starają się o awans, są bardziej staranni w pracy. Naukowcy z Uniwersytetu w Massachusetts obliczyli na podstawie 15-letnich obserwacji, że ojcowie zarabiają średnio o 6 proc. więcej, kiedy są ojcami. Natomiast zdaniem naukowców z Cornell, pracodawcy proponują ojcom większą pensję niż kobietom (bez względu na to, czy są one matkami czy nie) i bezdzietnym mężczyznom. Jak to możliwe? Okazuje się, że ojcowie zajmujący wysokie stanowiska, mają lepsze wyniki jako menadżerowie, kiedy są zaangażowanymi ojcami. Wynika to z faktu, że jako ojcowie muszą rozwijać swoje umiejętności negocjacyjne, próby osiągnięcia kompromisu i zdolności komunikacyjne. Lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów i z wielozadaniowością, a udane życie rodzinne wpływa pozytywnie na ich stosunek do podwładnych. 

A więc same korzyści!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie