Ile dzieci mają najszczęśliwsze rodziny? Naukowcy to sprawdzili!

Jedno? Dwoje? A może w ogóle bez dzieci?
Ile dzieci mają najszczęśliwsze rodziny? Naukowcy to sprawdzili!
fot. istock.com
04.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

W ogólnej opinii to chyba dwójka dzieci brzmi idealnie. Dopóki nie ma dwójki dzieci i to najlepiej parki, to ciotki, babki i sąsiadki nie dają spokoju w pytaniach o kolejne dziecko. Czy to faktycznie najlepszy model rodziny? Naukowcy z Edith Cowan University to sprawdzili.

Ile dzieci mają najszczęśliwsze rodziny?

Dr Bronwyn Harman przez 5 lat próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie rodziny są najszczęśliwsze. Badaczka rozmawiała z setkami rodziców, mierząc ich odporność, wsparcie społeczne, poczucie własnej wartości i zadowolenie z życia. Zdaniem Herman szczęście zależy przede wszystkim od tego, ile wysiłku się wkłada w rodzinę. Najbardziej szczęśliwi są więc rodzice czwórki lub więcej dzieci!

Choć mogłoby się wydawać, że wielodzietne rodziny to chaos i więcej problemów, to jest zupełnie inaczej. W takim modelu rodziny po prostu brak czasu na drobiazgi i głupoty. Rodzice także stają się bardziej odporni i mniej się przejmują. Duża rodzina tworzy własną małą społeczność, która jeszcze bardziej spaja rodzeństwo i rodziców. Ma to bardzo duży wpływ na budowanie poczucia własnej wartości u dzieci. Badaczka sugeruje, że są one bardziej odważne i chętniej próbują nowych rzeczy.

Kochane Mamusie, potwierdzacie? Dajcie nam znać na [email protected]

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
mOnia (Ocena: 5) 04.06.2020 15:59
Głupoty. Na pewno szczęśliwa jest ta matka 4 dzieci od której się wymaga żeby ogarniala cały dom, pracę zawodową, najlepiej robiła karierę i wyglądała jak miss świata. Depresja gwarantowana
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie