Dlaczego niektóre pary są lepiej dobrane? Naukowcy to sprawdzili

Okazuje się, że są aż cztery koncepcje dobierania się w pary.
Dlaczego niektóre pary są lepiej dobrane? Naukowcy to sprawdzili
fot. istock.com
27.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • od czego zależy zgodność w związku;
  • dlaczego niektóre pary są lepiej dobrane;
  • czym jest koncepcja biologiczna dobrania w związku;
  • czym jest koncepcja doboru w związku na zasadzie dopasowania urodą;
  • czym jest koncepcja doboru w związku na zasadzie wzorów z przeszłości;

  • czym jest koncepcja doboru w związku na zasadzie podobieństw.

Oczywiście każdy z nas chciałby, aby jego związek był idealny, jednak nie zawsze udaje nam się dobrać jak "dwie połówki jabłka". Bez wątpienia większość par się kocha i chce być ze sobą, jednak niektóre relacje rozpadają się... Czy da się dobrać partnera tak, aby związek był trwały i wyjątkowy? Okazuje się, że istnieje niejako przepis na "idealny związek." Cztery koncepcje doboru w pary mogą nam w tym dopomóc.

Przepis na idealny związek - 4 koncepcje doboru w pary

#1 Koncepcja biologiczna

Tu cechy charakteru, czy uroda nie są tak ważne. Podświadomie natomiast zwracamy uwagę na rzeczy, które pomogą "przetrwać gatunkowi" i będą sprzyjały spłodzeniu zdrowego potomstwa. Według tego schematu mężczyzna będzie np. "wypatrywać" kobiety o szerszych biodrach, które są "idealne" do rodzenia, lub o pięknym wyglądzie zębów, skóry i włosów, świadczących o dobrym zdrowiu potencjalnego partnera. Ocena taka jednak odbywa się na poziomi podświadomości.

#2 Koncepcja dopasowania urodą

Na pewno widziałaś pary, które są fizycznie do siebie podobne i wyglądają bardziej jak brat i siostra, niż partnerzy z zupełnie odmiennych rodzin. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Osoby atrakcyjne dobierają się zazwyczaj w pary z osobami równie atrakcyjnymi, a tym samym mogą być fizycznie do siebie podobne. Wg tej koncepcji każdy może znaleźć sobie kogoś odpowiedniego dla siebie, pod warunkiem, że nie będzie miał wygórowanych oczekiwań!

Miłość

fot. istock.com

Zobacz więcej: Kilka pomysłów na randkę z partnerem w czasie pandemii

#3 Koncepcja wzorów z przeszłości

Nie od dziś wiadomo, że wzory wyniesione z domu mają silny wpływ na nasze dorosłe życie. Często młoda dziewczyna szuka partnera podobnego do swojego ojca, natomiast syn szuka partnerki o cechach swojej matki. Dlaczego? Podświadomie chcemy doświadczać podobnych uczuć i uczestniczyć w podobnych mechanizmach zachowań i reakcji, jak w domu rodzinnym.

#4 Koncepcja doboru na zasadzie podobieństw

I nie chodzi o fizyczne podobieństwo. Zdaniem badaczy lepiej dobrane w pary są osoby o podobnych cechach charakteru i w zbliżonym wieku. Nie bez znaczenia jest też zbliżony status społeczny, wykształcenie, czy zainteresowania. Według wielu psychologów, przy pierwszym spotkaniu z potencjalnym partnerem, w pierwszej kolejności szukamy między sobą właśnie podobieństw.

Związki, w których partnerzy dobrali się w pary na podstawie powyższych koncepcji, mają być znacznie trwalsze. Oczywiście wzorce te mogą się na siebie nakładać. Drogie Mamusie, a jak jest u was?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie