Dlaczego ojcowie nie słyszą płaczu dziecka?

Na pewno zawsze cię to zastanawiało.
Dlaczego ojcowie nie słyszą płaczu dziecka?
fot. istock.com
01.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak przygotować się na przyjście dziecka na świat;
  • dlaczego ojcowie nie słyszą płaczu dziecka;
  • czy kobiecy mózg jest ukierunkowany by rozróżniać potrzeby dziecka.

Kiedy przychodzi na świat maluszek, wszystko staje na głowie. Nowy tryb dobowy jest czymś, co wykańcza. Rodzice budzą się regularnie na karmienie, przewijanie i tulenie, a potem chodzą nieprzytomni. Tyle że nie zawsze są to rodzice, a mama. Dlaczego najczęściej wstaje mama, a tatusiom donośny płacz nie przeszkadza?

Dlaczego ojcowie nie słyszą płaczu dziecka?

Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele mam wstaje do maluszka, bo karmi swoje dziecko piersią i tak musi wstać, a tata rano musi iść do pracy. Ja jestem złą żoną, bo porodzie źle się czułam, ledwo się ruszałam, a po całym dniu z dzieckiem dodatkowo siadał mi kręgosłup. Mój mąż wstawał, przewijał, tulił i podawał mi dziecko do łóżka do kamienia, po czym małego śpiocha odkładał. Tak się utarło i po kilku tygodniach, gdy byłam fizycznie zdolna do wstawania do dziecka, po prostu zaczęłam zapadać w sen kamienny. To mój mąż jako pierwszy wstaje do dziś. Dziecko nawet w pewnym momencie wolało, by to tata tulił, a mnie nie budził grom z jasnego nieba. Ja śpię znacznie czujniej, gdy dziecko jest chore, jednak na podstawowe potrzeby szybciej reaguje mój mąż.

Zobacz więcej: Wpływ imienia na postrzeganie dziecka przez rówieśników

Widząc, jak mój współmałżonek funkcjonuje w nocy, jestem niemalże przekonana, że to kwestia podziału ról w opiece nad dzieckiem. Jeśli jedna z osób przyjmuje większą inicjatywę, druga spokojniej śpi. Oczywiście zazwyczaj śpią spokojniej tatusiowie, jednak naukowcy stają po stronie panów i tłumaczą, że nie jest to tylko ich widzimisię.

Mężczyzna i płaczące dziecko

fot. istock.com

Badacze dowiedli, że kobiecy mózg jest ukierunkowany, by reagować na potrzeby dziecka, natomiast mózg męski już nie. Badacze z University of Trento prosili uczestników, aby pozwolili myślom płynąć swobodnie, po czym odtwarzali im przez kwadrans biały szum, co jakiś czas został on przerwany momentem ciszy i odgłosem dziecięcego płaczu. W badaniu wzięło udział tyle samo mężczyzn co kobiet po 30 roku życia. Część uczestników badania posiadła dzieci, a część nie. Okazało się, że mózgi kobiet, nawet bezdzietnych reagowały inaczej niż mózgi męskie. "Badanie pokazuje, że kobiety przerywają błądzenie myślami, kiedy słyszą płacz głodnego dziecka, podczas gdy mężczyźni sobie nie przeszkadzają" - napisali badacze.

Jakie dźwięki wybudzają najczęściej mężczyzn a jakie kobiety?

Okazało się, że panie budziło:

  • Płaczące dziecko (niezależnie od tego, czy kobieta była matką, czy nie);
  • Cieknący kran;
  • Hałasy z ulicy.

U panów pierwsze miejsce zajął alarm samochodowy, drugie wyjący wiatr, a trzecie brzęcząca mucha. Płacz dziecka? Nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce. Co więcej, autor badania Dr David Lewis uważa, że taka rozbieżność wynika z faktu, że kobiety reagują na dźwięki, które mogą oznaczać zagrożenie dla potomstwa, natomiast panowie na takie, które zagrażają całej rodzinie. Co do tego ma mucha? No cóż, każdy mężczyzna przecież jest myśliwym.

Drogie Mamusie, a jak jest u was? Panowie słyszą płacz maluszka?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie