Jak tata może pomóc w karmieniu piersią?

Okazuje się, że jest na to wiele sposobów. Podsuńcie je swoim partnerom.
Jak tata może pomóc w karmieniu piersią?
fot. istock.com
07.04.2022
Katarzyna Lemanowicz

Tatusiowie są niesamowici, prawda? Noszą nasze maluchy na rękach, wygłupiają się z nimi jak szaleni, potrafią unieść dziecko o wiele wyżej niż my, mamy byśmy mogły, a nawet chcą nam pomóc w karmieniu. Mówi się, że gdy dziecko jest karmione butelką, to tata ma łatwiej, bo też może przejąć częściowo obowiązek karmienia, a przy karmieniu piersią nie jest już tak łatwo.

Jak tata może pomóc w karmieniu piersią?

Badania przeprowadzone przez Swansea University w Wielkiej Brytanii pokazują, że partnerzy kobiet karmiących często czują się bezradni, a chcą wiedzieć, jak mogą je wspierać i im pomagać w karmieniu piersią. Dr Amy Brown, jedna z autorek badania, powiedziała: "Wiemy, że kobiety, które czują, że ich partner wpiera je i zachęca do karmienia piersią są bardziej skłonne do kontynuowania karmienia naturalnego dłużej. Problemem natomiast pozostaje brak wiedzy wśród ojców na temat najlepszych sposobów wspierania karmiących matek.

Zobacz więcej: Wcale nie jesteś gorszą mamą tylko dlatego, że nie karmisz swojego maleństwa piersią!

Prawdziwi tatusiowie mogą pomóc mamom w tym odpowiedzialnym zadaniu co najmniej na 10 sposobów - od najprostszych po wymagające sporego zaangażowania. Przeczytajcie je i podsuńcie swoim mężczyznom.

10 zasad pomocy przy karmieniu piersią

#1 Wymiana tetrowej pieluchy

Tata może wymieniać pieluchy do karmienia i nastawiać pranie. Dobrze, aby mama miała je zawsze w jednym miejscu pod ręką, gdy ich potrzebuje. Warto zaopatrzyć się od razu w kilka to ułatwia sprawę, a i rzadziej trzeba je będzie prać.

#2  Zadbaj o komfort

Kiedy żona karmi dziecko, ty tatusiu zadbaj o jej komfort. Ułóż poduszki wokół niej, pod łokciem, gdy karmi na siedząco. Pomóż jest też np. karmiąc ją, podczas gdy ona karmi dziecko, a ma zajęte ręce.

#3 Kup laktator, pobiegnij po karmelowe piwo

Jeśli pojawią się problemy z ilością mleka, zrób wszystko, o co poprosi twoja żona, aby zwiększyć jego produkcję. Nawet jeśli w środku nocy będziesz musiał pojechać do sklepu po coś, o czym wyczytała, że może pomóc, a jest tylko mitem. Zadbaj o witaminy, herbatkę laktacyjną. Musi czuć, ze może na ciebie liczyć w każdej sytuacji.

#4 Dokształć się

Przeczytaj kilka artykułów na temat karmienia piersią, byś lepiej rozumiał jego istotę. Kiedy żona urodzi, załatw konsultację u doradcy laktacyjnego. Chwal ją, mów jej jak wspaniale sobie radzi, jak jesteś z niej dumny i zachęcaj do karmienia, ale bez wywierania presji.

Zobacz więcej: TOP 10 "porad", które doprowadzają każdą mamę do czerwoności!

#5 Zajmij się pozostałymi dziećmi

Bardzo ważne jest, aby odciążyć mamę w opiece nad pozostałymi dziećmi, aby mogła skupić się wyłącznie na karmieniu piersią.

#6 Postaw się swojej mamie

W sytuacji konfliktu lub różnicy zdań na temat sposobu karmienia pomiędzy twoją partnerką a twoją mamą, zawsze trzymaj stronę swojej kobiety, nawet jeśli twoja mama mówi, że wie lepiej jak karmić, "bo sama czworo dzieci wykarmiła". Postępuj tak, jak żona by chciała w tej sytuacji. Wysłuchaj jej argumentów i wesprzyj je.

Karmienie piersią - jak pomóc mamie?

fot. istock.com

#7 Porozmawiaj ze znajomymi

Nigdy nie dopuść do sytuacji, w której twoja żona karmi przy znajomych, a oni mają coś przeciwko temu i wyrażają swoją dezaprobatę. Porozmawiaj z nimi wcześniej, przygotuj na to, jak karmicie swoje dziecko i że jest to sprawa naturalna i potrzebna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak wcześniej się z tym oswoją, to podczas spotkania na pewno nie będą robić głupich min, nawet jeśli są zatwardziałymi singlami.

#8 Trudne noce

Staraj się odciążać partnerkę w nocy, szczególnie podczas pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka. Zmieniaj dziecku pieluchy, masuj jak ma kolkę, ponoś do odbicia. Rób wszystko tak, aby mama mogła skupić się tylko na karmieniu i nie była dodatkowo przemęczona innymi obowiązkami, a także by miała szansę choć troszkę się wyspać.

Zobacz więcej: Nauczyciel zabronił jej karmić dziecko podczas zajęć online!

#9 Pomóż uporać się z dyskomfortem

Kiedy karmienie piersią jest bardzo bolesne w wyniku podrażnienia brodawek, pomóż pielęgnować piersi. Pobiegnij do apteki po specjalne maści, obierz i umyj liście kapusty. Kiedy pojawi się obrzęk, pomóż z masażem i okładami. Umyj i wysterylizuj laktator po odciąganiu pokarmu.

#10 Mów, że się ją kochasz bez względu na to, czy karmi czy nie - zawsze wspieraj

Kobieta powinna czuć wsparcie zarówno, kiedy decyduje się na karmienie piersią jak i postanawia, że już dłużej karmić nie będzie. Nie wywieraj na niej presji i nie powtarzaj już i tak dobrze jej znanych prawd: „karmienie piersią jest najlepsze”, „mleko mamy jest najważniejsze” itp. Kobieta wie o tym sama bardzo dobrze, a jak ma kryzys w karmieniu, to takie teksty tylko go pogłębiają. Wspieraj nawet wtedy, kiedy ostatecznie zdecyduje karmić mlekiem modyfikowanym. Jeśli ona podejmie decyzję, że przestaje przystawiać dziecko do piersi, nie wzbudzaj w niej poczucia winy. Upewniaj ją w tym, że przez rezygnację z karmienia naturalnego wcale nie przestanie być dobrą mamą. 

Drogie Mamy, czy wasi mężczyźni wspierają was w karmieniu piersią?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.04.2022 22:50
Mój mąż bardzo mnie wspiera w opiece przy maluszku. Co prawda karmię piersią, więc wystarczy że mam dostawne łóżeczko sensillo, żeby przystawiać córcię, ale mąż zmienia jej pieluszki, nosi na rękach do odbicia i mi pomaga z laktatorem. To duża pomoc.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie