Szybsze dojrzewanie młodzieży prowadzi do wczesnej inicjacji seksualnej - tak wynika z badań!

Z roku na rok coraz młodsi nastolatkowie decydują się na inicjację seksualną - jakie to ma konsekwencje?
Szybsze dojrzewanie młodzieży prowadzi do wczesnej inicjacji seksualnej - tak wynika z badań!
fot. istock.com
01.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jaki jest najlepszy wiek na inicjację seksualną;
  • w jakim wieku nastolatkowie w różnych częściach świata zaczynają uprawiać seks;
  • czy wczesna inicjacja seksualna ma negatywne konsekwencje.

Jeszcze do niedawna idąc ulicami miasta bez problemu można było odróżnić dziewczynki chodzące do podstawówki, od gimnazjalistek i licealistek. Obecnie czasami jest to niemożliwe. Nastolatki w coraz młodszym wieku zaczynają się malować i wyzywająco ubierać. Publikowanie na Instagramie dwuznacznych i półnagich zdjęć staje się społeczną normą. Wszystko za sprawą mediów, które na każdym kroku pokazują ociekające seksualnością modelki, które w bikini pozują do zdjęć. Kobiety takie stają się idolkami nastolatek, które naśladując je ściągają na siebie ogromne zagrożenia.

Wczesna inicjacja seksualna - jakie ma konsekwencje?

Szybsze dojrzewanie młodzieży prowadzi do wczesnej inicjacji seksualnej. Z roku na rok decydują się na nią coraz młodsi nastolatkowie. Według najnowszych badań, 69% uczniów szkół ponadgimnazjalnych ma już za sobą pierwsze kontakty seksualne. Dla porównania w 2014 roku wskaźnik ten wynosił niewiele ponad 50%. Co 5 osoba z przedziału wiekowego 18-25 lat przyznaje, że „pierwszy raz” przeżyła mając 15-16 lat, a niektórzy otwarcie mówią, że inicjację seksualną przeszli nawet w wieku 13 lat!

Gdzie najczęściej dochodzi do pierwszego seksu?

59% uczniów i 30% studentów przyznaje, że „pierwszy raz” przeżyło podczas wakacji lub weekendów. Aż 70% uczniów i studentów jest zdania, że kontakty seksualne nie powinny się rozpoczynać dopiero po zawarciu związku małżeńskiego. Specjaliści winy doszukują się w kulturze masowej, która na każdym kroku pokazuje seks zarówno w filmach, jak i teledyskach. Powoduje to pobudzenie emocjonalne, które w konsekwencji prowadzi do przedwczesnej inicjacji seksualnej.

Seks nieletnich

fot. istock.com

Jak sprawa seksu nieletnich wygląda od strony prawnej?

Wiek zgody, inaczej wiek przyzwolenia to prawnie ustalony minimalny wiek, od którego jednostka jest uznawana za osobę zdolną do wyrażenia ważnej prawnie zgody na czynności seksualne z inną osobą. Wiek poniżej wieku zgody to wiek ochronny, w którym czynność seksualna, czyli obcowanie płciowe lub inna czynność seksualna są czynami zabronionymi, traktowanymi jako wykorzystywanie seksualne. Osoba, która dopuszcza się takiego czynu lub doprowadza do niego podlega karze, którą określa stosowna ustawa.

Jak wiek zgody prezentuje się w poszczególnych krajach na świecie?

Najniższym wiekiem zgody może pochwalić się Angola. Wynosi on 12 lat, aczkolwiek kontakty seksualne z dziećmi w wieku od 12 do 17 lat mogą, ale nie muszą być traktowane jako wykorzystywanie seksualne. Kolejnym państwem, który ma przerażająco niski wiek zgody jest Japonia. W tym azjatyckim kraju wystarczy mieć 13 lat, by według prawa móc wyrazić zgodę na czynności seksualne. Z kolei w Chinach wiek zgody wynosi 14 lat, tak jak w kilku krajach Ameryki Południowej jak Brazylia, Peru, Paragwaj, Ekwador czy Kolumbia.

Również w Chile wiek zgody wynosi 14 lat, ale funkcjonują inne ograniczenia prawne. Homoseksualny seks dozwolony jest legalnie dopiero od 18. roku życia. 14 lat to również próg dla nastolatków z kilku europejskich państw: Austrii, Niemiec, Włoch i Portugalii. Z kolei mieszkańcy Francji, Czech, Danii i Grecji muszą poczekać do 15. roku życia. W Wielkiej Brytanii wiek zgody wynosi 16 lat, ale wciąż trwają debaty nad obniżeniem go do 15 lat, by zapewnić dzieciom wcześniej edukację seksualną, której potrzebują. Również 16 lat należy mieć na Cyprze, w Finlandii, Gruzji, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, Holandii, Norwegii i Szwajcarii.

Zobacz więcej: Jak tak naprawdę wygląda seks młodych rodziców?

Swój wiek zgody podniosła Hiszpania. Jeszcze do niedawna wynosił on 13 lat, ale obecnie, by legalnie uprawiać seks trzeba mieć 16 lat. W Australii i Stanach Zjednoczonych wszystko zależy od terytorium lub stanu, w którym się mieszka. W przypadku Australii wiek zgody waha się między 16. a 17. rokiem życia. Jeśli chodzi o USA rozpiętość jest większa, bo oscyluje między 16. a 18. rokiem życia. W Iraku wiek zgody wynosi 18 lat, a w przypadku Bahrajnu czy Arabii Saudyjskiej ograniczenia prawne są jeszcze ostrzejsze. W obu tych krajach wiek zgody dotyczy tylko kobiet, które bez pozwolenia ojca chcą wyjść za mąż. W takich sytuacjach wynosi od 21 lat.

W Arabii Saudyjskiej nie istnieje limit wieku dotyczący kontaktów seksualnych, a seks przedmałżeński jest całkowicie nielegalny. Nie ma również minimalnych wymagań wiekowych do zawarcia związku małżeńskiego. Z tego też powodu śluby z dziećmi i aranżowane małżeństwa są bardzo popularne. Jeżeli chodzi o Polskę to jakiekolwiek obcowanie płciowe i inne czynności seksualne z osobą poniżej 15. roku życia są zabronione i podlegają karze. Doprowadzenie małoletniego, czyli osoby do 18. roku życia podstępem do obcowania płciowego, poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zawieranie związków małżeńskich dopuszczalne jest dla mężczyzn, którzy ukończyli 18. rok życia, a w przypadku kobiet – za zgodą sądu opiekuńczego – od ukończenia 16. roku życia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie