Na jakich zasadach ludzie dobierają się w pary?

Naukowcy odkryli, że małżonkowie są bardziej podobni genetycznie niż osoby losowo wybrane z tłumu.
Na jakich zasadach ludzie dobierają się w pary?
fot. istock.com
12.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • na jakiej podstawie ludzie dobierają się w pary;
  • czy dobierając się w pary zwracamy na osoby podobne do siebie.

Nie od dziś naukowcy próbują odkryć, na jakich zasadach ludzie dobierają się w pary. Tym razem tematowi przyjrzeli się nie tylko socjolodzy, ale i badacze, którzy postanowili sprawdzić DNA.

Na jakich zasadach ludzie dobierają się w pary?

Na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Science" badacze napisali, że "Ugruntowana już jest opinia, że małżonkowie są bardziej podobni do siebie niż inne osoby, jeśli chodzi o ważne cechy, takie jak np. poziom edukacji. Genetyczne podobieństwo lub jego brak jest już dużo mniej zrozumiałe."
Badacze porównali 1,7 miliarda polimorfizmów pojedynczych nukleotydów z genomem 825 nie latynoskich, białych, heteroseksualnych amerykańskich małżeństw z polimorfizmami losowo wybranych par niebędących w związku małżeńskim. To zjawisko polega na zmienności łańcucha DNA w zakresie zastąpienia jednego nukleotydu (podstawowej cegiełki sekwencji DNA) innym pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Wiadomo, że pomiędzy poszczególnymi osobami mogą zachodzić znaczne różnice w ich wzorcu.

Miłość

fot. istock.com

Zobacz więcej: Jak urozmaicić seks po porodzie?

Jak się okazało, istnieje bardzo duże podobieństwo genetyczne między małżonkami, a na pewno jest ono większe niż między osobami losowo wybranymi z tłumu.
- Dzieje się tak, ponieważ osoby o podobnym DNA mają więcej możliwości poznania się i związania – mówi główny autor badania, Benjamin Domingue z Uniwersytetu w Kolorado. - Geny warunkować mogą wiele wspólnych cech potencjalnych partnerów, takich jak wzrost, waga, pochodzenie etniczne, wiara lub wykształcenie.

Czy geny kształtują cechy przyciągające do siebie ludzi?

Jak dodaje specjalista, geny mogą kształtować nawet bardziej subtelne cechy przyciągające do siebie ludzi w sposób, którego jeszcze nie rozumiemy.
Bardziej dogłębna analiza wyników amerykańskich naukowców wykazała jednak, że korelacja między podobieństwem genetycznym i wyborem partnera, choć mająca znacznie, jest o wiele słabsza niż współzależność odnosząca się do poziomu wykształcenia.
Badanie objęło trzy pokolenia i badacze zauważyli, że z każdym pokoleniem jednak taka zależność maleje. Dziś geografia jest coraz mniej determinująca, a ludzie są coraz bardziej skłonni do międzykulturowości w relacjach męsko-damskich.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie