Czy czas zarezerwowany tylko dla rodziców, to zawsze musi być jedynie przysłowiowe wyjście do kina?

Czyli wszystko o tym jak odpocząć od dziecka?
Czy czas zarezerwowany tylko dla rodziców, to zawsze musi być jedynie przysłowiowe wyjście do kina?
fot. istock.com
13.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Choć każdy rodzic bezgranicznie kocha swoje dzieci, potrzebuje też czasem czasu "dla siebie". Często, szczególnie mamusie, które zostają z pociechą w domu, stają się matkami 24 na dobę i rezygnują z czasu dla siebie. Jeśli już wychodzą na paznokcie lub zajęcia sportowe, kawę z koleżanką bez dzieci każdy mówi jak jej dobrze. Jak robi to regularnie, czasem wzbudza to podziw innych mam, a czasem niemiłe komentarze wprawiające matkę w poczucie winy. Dla niektórych mam to wyzwanie "wyrwać się" z domu choćby na godzinę.

Jak odpocząć od dziecka?

Niestety nadal w naszym społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że mama "siedzi" w domu i nie jest zmęczona. Ale to trochę wina mam. Dlaczego? Bo zazwyczaj mamusie chcą wykonać wszystkie swoje zadania i często upominają się o "wolne" dopiero gdy osiągną limit zmęczenia. Mamusie ciężko pracują i jak każdy potrzebują odpoczynku!

Wolne tatusia także często bywa tematem spornym, przecież "odpoczywa" od dzieci w pracy i po powrocie może im poświęcić więcej uwagi i odciążyć mamę. W niektórych związkach to niemal walka, kto może odpocząć, a kto się ma zająć dzieckiem.

dzieci
fot. istock.com

Oczywiście zarówno tatusie, jak i mamusie potrzebują wolnego. Warto więc, by stało się czymś normalnym, że mamusia wychodzi i tatuś ma wolne. Ważne, by nie była to walka o swoje, ale by partnerzy umieli o siebie zadbać nawzajem. Trochę dodatkowego snu, relaks na mieście czy cisza w domu to coś, co potrzebne jest każdemu z nas. Warto usiąść i porozmawiać. Najważniejsze jest to, jakie są wasze potrzeby w danej chwili i co sprawi wam najwięcej przyjemności. Dla jednego będzie to godzina dłużej snu rano, a dla drugiego 45 minut na siłowni. Z jednej strony potrzebne jest zrozumienie, ale i plan. Rodzice, którzy są już na skraju wytrzymałości, często zaczynają stawiać partnera przed faktem dokonanym, a atmosfera zaczyna się robić nerwowa. Zaspokojenie własnych potrzeb staje się tak bardzo silne, że może odbywać się kosztem drugiej osoby.

Zobacz więcej: Wiosna to najlepszy czas na ujędrnienie ciała - wiemy co działa najlepiej!

Dzięki szczerej rozmowie możecie sobie nawzajem pomóc w zaspokojeniu swoich potrzeb, nie szkodząc sobie jednocześnie. Czasem nie chodzi o to, by wyjść bez rodziny, czasem to kwestia "świętego spokoju" w łazience. Partnerstwo i wyrażanie miłości i troski o swoją drugą połówkę to jest coś, co pomoże wam odpocząć i nabrać sił.

Jeśli już się zapędziliście i czujecie obydwoje, że zrzucanie na siebie opiekę nad dziećmi, może jesteście już na skraju wyczerpania? Może warto pomyśleć weekendzie bez maluchów lub chociaż małej randce sam na sam.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie