Przyjaźń między kobietą a mężczyzną - czy jest możliwa?

Wizje przyjaźni kobiet i mężczyzn diametralnie się różnią!
Przyjaźń między kobietą a mężczyzną - czy jest możliwa?
fot. istock.com
01.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Od lat mówi się, że nie istnieje przyjaźń między kobietą i mężczyzną. Zdecydowana większość jest przekonana, że prędzej czy później któraś ze stron zaangażuje się emocjonalnie i będzie chciała czegoś więcej. Okazuje się, że przyjaźń damsko-męska może być mitem, ale nie ma to nic wspólnego z aspektem seksualnym. Prawdziwym problemem jest to, w jaki sposób każda ze stron definiuje przyjaźń. Podczas gdy dla kobiet przyjaciel to ktoś pomiędzy siostrą a bratnią duszą, mężczyźni znajdują przyjaciół tylko i wyłącznie dla własnej wygody.

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

Profesor Robin Dunbar, psycholog ewolucyjny z Uniwersytetu w Oxfordzie odkrył, jak zmieniały się kręgi przyjaźni ludzi, gdy opuścili oni szkołę średnią i rozpoczęli studia. Okazało się, że przetrwanie przyjaźni między kobietami determinowało to, czy znajdą czas, by więcej rozmawiać ze sobą przez telefon. W przypadku relacji mężczyzn rozmowa nie miała żadnego wpływu. Ich przyjaźń utrzymywała się, gdy wspólnie spędzali czas: chodzili na mecze czy do pubu na drinka. Musieli się postarać i poświęcić czas dla drugiej osoby.

„Bliskie przyjaźnie kobiet są wyraźnie silniejsze. Faceci nie nawiązują takich relacji. Mają tendencję do tworzenia czteroosobowych grup i robienia razem fajnych rzeczy. To bardziej niezobowiązujące. Kiedy tracą kumpli z zasięgu wzroku, przestają o nich myśleć.” – przekonuje profesor Dunbar.

Przyjaźń damsko - męska to mit?

To zjawisko może być znajome kobietom, które miały przyjemność przyjaźnić się z mężczyzną, zwłaszcza w okresie studiów i pierwszej poważnej pracy. Na początku jest dużo przygód i żartów przy piwie. Mężczyzna wysłuchuje narzekań swojej przyjaciółki i pomaga jej w rozwiązaniu problemów. Potem wszystko się zmienia. Pojawiają się nowe znajomości. On zmienia miejsce zamieszkania, albo dzielnicę w dużym mieście i dostaje nową pracę. Mieszka ze współlokatorem i nagle znajduje dla przyjaciółki zastępstwo. Już nie ma czasu, by się z nią spotkać na kawę.

Przyjaźń damsko - męska

fot. istock.com

Kobieta z kolei naiwnie dalej się stara. Dzwoni, wysyła śmieszne zdjęcia i robi wszystkie, co robiłaby gdyby oddała się od niej przyjaciółka – bombarduje go swoją osobą. Wyjątek jest taki, że w przypadku przyjaciela-mężczyzny to nie działa. Faceci nie widzą przyjaźni w taki sam sposób, jak kobiety. Aspekt seksualny nie jest problemem. Problemem jest to, ile każde z nich potrafi wysiłku i czasu włożyć w platoniczną relację. Mężczyźni nie potrafią godzinami wisieć na telefonie i nie ma znaczenia, czy rozmawiają z przyjacielem czy przyjaciółką.

Zobacz więcej: [Super NEW] Jędrna i zdrowo wyglądająca skóra z balsamem NIVEA Q10 BODY!

Kobiety często są zdania, że ich przyjaźń z mężczyzną się skończyła, ponieważ on znalazł sobie dziewczynę, która zwyczajnie była zazdrosna. Prawda jest jednak taka, że mężczyzna nie jest w stanie znieść żalów i narzekań ze strony dwóch kobiet. Jeśli serwuje mu to dziewczyna, nie ma siły by tego samego wysłuchiwać z ust przyjaciółki. Okazuje się również, że zbyt duża liczba przyjaciół może być dla kobiet niezdrowa. Prawdopodobnie nadmiar przyjaciół wywołuje u płci pięknej stres, który może prowadzić do problemów z płodnością.

Tak więc jeśli kiedykolwiek zrezygnowałaś z przyjaźni, bo czułaś, że mężczyzna nie wkłada w nią wystarczająco dużo wysiłku, to nie musisz czuć się winna. Facet zawsze znajdzie chętnego na wieczorne wyjście na piwo.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie