Oto lista ciekawych i fascynujących faktów na temat spermy

Właściwości pielęgnujące? Lek na alergie? Okazuje się, że prawda o spermie jest o wiele ciekawsza niż to, co można było przeczytać w szkolnych podręcznikach.
Oto lista ciekawych i fascynujących faktów na temat spermy
fot. istock.com
31.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Wiedza na temat spermy większości ludzi opiera się na podstawach, odkrytych jeszcze w szkolnych czasach: sperma pochodzi z jąder, wydostaje się podczas wytrysku, a jeśli dostanie się do komórki jajowej może dojść do zapłodnienia i ciąży. Okazuje się jednak, że jest o wiele ciekawsza niż to, co zawarte było w podręcznikach do biologii.

Oto lista ciekawych i fascynujących faktów na temat spermy, które warto znać!

#1 Reakcja alergiczna na spermę

Niektórzy mężczyźni i kobiety doświadczają uczucia swędzenia, pieczenia i zaczerwienienia, gdy sperma zetknie się z ich skórą.

#2 Smak spermy

Pewne produkty potrafią sprawić, że sperma będzie lepsze w smaku. Poleca się spożywanie dużych ilości ananasów, by poprawić smak spermy. Z kolei kawa czy czerwone mięso mogą sprawić, że sperma będzie miała gorzki smak.

Zobacz więcej: Skąd się bierze problem i jak sobie pomóc z suchością pochwy? Sprawdź!

fakty o plemnikach
fot. istock.com

#3 Ilość spermy

Jednorazowo podczas wytrysku z organizmu mężczyzny „wydostaje się” około pół łyżeczki spermy.

#4 Wysokie temperatury a sperma

Ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury szkodliwie wpływają na spermę. Dlatego też męskie jądra naturalnie regulują temperaturę, w miarę możliwości.

#5 Jedno jądro

Lance Armstrong to naoczny przykład dowodzący, że jedno jądro potrafi spisywać się równie skutecznie co dwa. W wyniku raka kolaż stracił jądro, ale przeszkodziło mu to w zostaniu ojcem 5-tki dzieci.

#6 Maseczka ze spermy

Antyoksydanty zawarte w spermie są wykorzystywane przy wielu zabiegach na twarz, ponieważ sprawiają one, że skóra jest świetlista i gładka.

#7 Plemniki noszą kapelusze

Jest to owalna struktura o nazwie akrosom, która zawiera silne substancje chemiczne uwalniane, gdy plemnik przyczepia się do komórki jajowej. Substancje chemiczne stapiają zewnętrzną powierzchnię komórki jajowej, dzięki czemu plemnik może dostać się do środka.

#8 Nasienie a sperma

Niektórzy stosują terminy nasienie i sperma zamiennie, ale w rzeczywistości sperma jest składnikiem nasienia. Nasienie oprócz spermy zawiera różne substancje z prostaty, ciecze, które pozwalają spermie „pływać” i wykonywać swoją pracę.

#9 Fabryka spermy

Kobieta od razu rodzi się z jajnikami, które będzie miała przez całe życie. Mężczyźni produkują plemniki przez cały dzień, każdego dnia. Produkcja może być spowolniona wraz z wiekiem, ale męskie jądra nigdy nie przestaną produkować plemników.

#10 Żywotność plemników

Istnieje wiele mitów na temat tego, jak długo żyją plemniki. Prawda jest jednak taka, że plemnik przeżywa 2 dni, czyli w ciążę można zajść nawet 48 godzin po odbyciu stosunku.

Zobacz więcej: Dlaczego wraz z pandemią wzrosła liczba zdrad?

#11 Martwe plemniki

Kiedy podczas zapłodnienia in vitro technik używa szklanej pipetki do wszczepienia plemnika do jajeczka, czasami przytrzymuje do tak długo, dopóki nie przestanie się ruszać. W zasadzie „zabija” plemnik, ale okazuje się, że liczy się jedynie DNA znajdujące się wewnątrz plemnika.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie