Oto lista ciekawych i fascynujących faktów na temat spermy

Wiedza na temat spermy większości ludzi opiera się na podstawach, odkrytych jeszcze w szkolnych czasach: sperma pochodzi z jąder, wydostaje się podczas wytrysku, a jeśli dostanie się do komórki jajowej może dojść do zapłodnienia i ciąży. Okazuje się jednak, że jest o wiele ciekawsza niż to, co zawarte było w podręcznikach do biologii.
Niektórzy mężczyźni i kobiety doświadczają uczucia swędzenia, pieczenia i zaczerwienienia, gdy sperma zetknie się z ich skórą.
Pewne produkty potrafią sprawić, że sperma będzie lepsze w smaku. Poleca się spożywanie dużych ilości ananasów, by poprawić smak spermy. Z kolei kawa czy czerwone mięso mogą sprawić, że sperma będzie miała gorzki smak.
Zobacz więcej: Skąd się bierze problem i jak sobie pomóc z suchością pochwy? Sprawdź!
Jednorazowo podczas wytrysku z organizmu mężczyzny „wydostaje się” około pół łyżeczki spermy.
Ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury szkodliwie wpływają na spermę. Dlatego też męskie jądra naturalnie regulują temperaturę, w miarę możliwości.
Lance Armstrong to naoczny przykład dowodzący, że jedno jądro potrafi spisywać się równie skutecznie co dwa. W wyniku raka kolaż stracił jądro, ale przeszkodziło mu to w zostaniu ojcem 5-tki dzieci.
Antyoksydanty zawarte w spermie są wykorzystywane przy wielu zabiegach na twarz, ponieważ sprawiają one, że skóra jest świetlista i gładka.
Jest to owalna struktura o nazwie akrosom, która zawiera silne substancje chemiczne uwalniane, gdy plemnik przyczepia się do komórki jajowej. Substancje chemiczne stapiają zewnętrzną powierzchnię komórki jajowej, dzięki czemu plemnik może dostać się do środka.
Niektórzy stosują terminy nasienie i sperma zamiennie, ale w rzeczywistości sperma jest składnikiem nasienia. Nasienie oprócz spermy zawiera różne substancje z prostaty, ciecze, które pozwalają spermie „pływać” i wykonywać swoją pracę.
Kobieta od razu rodzi się z jajnikami, które będzie miała przez całe życie. Mężczyźni produkują plemniki przez cały dzień, każdego dnia. Produkcja może być spowolniona wraz z wiekiem, ale męskie jądra nigdy nie przestaną produkować plemników.
Istnieje wiele mitów na temat tego, jak długo żyją plemniki. Prawda jest jednak taka, że plemnik przeżywa 2 dni, czyli w ciążę można zajść nawet 48 godzin po odbyciu stosunku.
Zobacz więcej: Dlaczego wraz z pandemią wzrosła liczba zdrad?
Kiedy podczas zapłodnienia in vitro technik używa szklanej pipetki do wszczepienia plemnika do jajeczka, czasami przytrzymuje do tak długo, dopóki nie przestanie się ruszać. W zasadzie „zabija” plemnik, ale okazuje się, że liczy się jedynie DNA znajdujące się wewnątrz plemnika.