Jak narodziny dziecka wpływają na relacje w związku?

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, to ogromne wydarzenie dla każdej pary.
Jak narodziny dziecka wpływają na relacje w związku?
fot. istock.com
26.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Pojawienie się dziecka wiąże się nie tylko ze zmianą trybu życia i organizacji codziennych zajęć, ale także z rezygnacją z wielu nawyków i przyzwyczajeń. Ponadto to coś zupełnie nowego, a więc wymagającego adaptacji, co samo w sobie generuje sporo stresu. Choćby oboje partnerów miało nowoczesne poglądy, na początkowym etapie po narodzinach to zwykle kobieta zajmuje się dzieckiem. Wiąże się to z faktem, że i tak potrzebuje czasu na regenerację, a także z działaniem hormonów, które w sposób bardzo biologiczny „zmuszają” matkę do opieki. Z drugiej strony hormony często powodują rozdrażnienie, nadwrażliwość lub spadek nastroju, co sprawia, że młodą mamę łatwo wytrącić z równowagi. Atmosfera bywa więc napięta, co nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie całej rodziny.

Przyczyny kryzysu w małżeństwie po narodzinach dziecka

Czasem już samo niepogodzenie się z tradycyjnymi rolami rodzicielskimi może stać się przyczyną konfliktu i wywoływać złość. Nawet jeśli partnerzy w pełni akceptują swoje role jako matki i ojca, często różnią się ich oczekiwania wobec siebie, co ujawnia się dopiero po narodzinach dziecka. Gdy różnice te są zasadnicze i dotyczą na przykład ustalenia, kto będzie zajmował się dzieckiem, czy i kiedy mama wróci do pracy lub co będzie należało do obowiązków taty, o kłótnie bardzo łatwo. Często przyczyną kryzysu bywa konieczność rezygnacji ze współżycia w okresie połogu oraz trudności jednego z partnerów – zwykle kobiety – w ponownym rozpoczęciu życia intymnego, wynikające z różnych przyczyn. Nie pomaga również słaba sytuacja finansowa, poczucie braku wsparcia czy nadmierne wtrącanie się dziadków dziecka w życie młodych rodziców.

Zobacz więcej: Dlaczego wraz z pandemią wzrosła liczba zdrad?

Jak zażegnać kryzys w związku?

fot. istock.com

Jak uniknąć konfliktu w związku?

Bez wątpienia najlepszym sposobem zapobiegania kryzysowi jest rozmowa na temat rodzicielstwa jeszcze przed zajściem kobiety w ciążę. Kiedy oczekiwania partnerów są jasne, a komunikacja otwarta, znacznie łatwiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. Pomaga również przygotowanie sobie planu działania i rozmowa z najbliższą rodziną na temat ewentualnej pomocy i jej zakresu, a także zdobycie przez przyszłych rodziców niezbędnej wiedzy wychowawczej. Jeśli dziecko już się urodziło, a partnerzy nie ustalili tych ważnych kwestii wcześniej, warto się za to zabrać jak najszybciej. Przekonanie, że partner powinien czytać w myślach lub myśli dokładnie tak jak my najlepiej wyrzucić z głowy na dobre.

Jak poradzić sobie z kryzysem?

Kryzys to poważna sytuacja braku wzajemnego zrozumienia, w miejsce którego pojawia się złość i inne przykre emocje. Partnerzy są nastawieni wobec siebie wrogo, co utrudnia komunikację i porozumienie. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zajmie się parą w sposób profesjonalny. W ciepłej i bezpiecznej atmosferze pomoże partnerom wyrazić swoje emocje i wyjaśnić przyczyny konfliktu, a także zrozumieć siebie na nowo i ustalić zasady dalszego współżycia.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.04.2021 11:45
Jestem w ciąży i póki co mąż pomaga mi kompletować wyprawkę z sensillo, wybieraliśmy wspólnie łóżeczko, wózek i dodatki do pokoju. Myślę, że po urodzeniu też będę mogła na niego liczyć i maluszek źle nie wpłynie na nasz relacje. Małżonek to raczej cierpliwy i spokojny człowiek, więc kłótni raczej żadnych nie przewiduje. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie