Jak szybko nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Nauka korzystania z nocnika to nie lada wyzwanie.
Jak szybko nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
fot. istock.com
27.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Gdy przychodzi ten moment, gdy postanawiasz pieluszce powiedzieć stanowcze "Nie", pojawia się pytanie, jak to zrobić? Najlepiej szybko i bezboleśnie, ale czy tak się da? Lora Jensan, autorka 3-dniowej metody nauki korzystania z nocnika, twierdzi, że tak! Lora jest mamą 6 biologicznych i 6 adoptowanych dzieci, a z jej metody skorzystało już niemalże 30 tysięcy dzieci, a każda z tych prób zakończyła się sukcesem.

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Jak twierdzi autorka, można nauczyć dziecko korzystania z nocnika w zaledwie trzy dni, ale zabierając się za tę metodę, musisz wiedzieć, że trzy dni muszą być w pełni poświęcone właśnie odpieluchowaniu. Poświeć weekend i zaplanuj go, tak byś nigdzie nie musiała się śpieszyć. W tym czasie potrzebujesz pełnej kontroli nad dzieckiem. Wcześniej zrób zakupy, posprzątaj mieszkanie, nie umawiaj się z nikim i nikogo nie zapraszaj. Każda minuta tych trzech dni musi być poświęcona twojemu maluchowi. Warto w tym czasie załatwić, o ile to możliwe, weekend u babci lub cioci dla rodzeństwa.

Jak szybko nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
fot. istock.com

- Rodzice muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nic samo się nie zrobi i naprawdę muszą poświęcić całe trzy dni dla dziecka. Oznacza to, że przez ten okres musicie zrezygnować z siebie i poświęcić się. Nie będziecie mogli ani gotować, ani sprzątać, ani odwiedzać przyjaciół czy oglądać telewizji. A tak poważnie, musicie po prostu skupić się na dziecku. Musisz przygotować sobie wcześniej posiłki, aby niepotrzebnie nie przesiadywać w kuchni. Posprzątaj wcześniej dom i zrób pranie. Bądź gotowy na to, że przez 3 dni będziesz robić to, co twoje dziecko - twierdzi Lora Jensan. - Bądź gotowa by grać w gry, kolorować kolorowanki, oglądać bajki i po prostu cieszyć się czasem spędzonym z dzieckiem.

Zobacz więcej: Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Co będzie potrzebne do odpieluchowania dziecka?

Kilka dłuższych koszulek, które przysłonią pupę malca i kilka par majtek, zrezygnujcie ze spodni i rajstop na te trzy dni. Dzięki temu maluch będzie mógł zobaczyć, co się dzieje, gdy przydarza się wypadek. Jak twierdzi Jensen, dzieci właśnie przez te wypadki mają się uczyć. Dziecka nie wolno karcić, karać czy zawstydzać, a zachęcać, by kolejnym razem udać się na nocnik. Autorka zachęca, by być trenerem, który zachęca i motywuje malca do treningu. Pamiętaj, że wypadki mogą się zdarzyć.

Podstawowe założenia treningu nauki korzystania z nocnika:

Maluch już pierwszego dnia rozstaje się z pieluchą i własnoręcznie ja wyrzuca do śmieci. Za to załóż dziecku normalne majtki i wyjaśnij, że od dziś nie ma potrzeby noszenia pieluszek i będzie się załatwiać na nocnik. Wcześniej schowaj z widoku wszystkie pieluchy.

Po każdym posiłku, czy wypiciu większej ilości picia od razu idźcie usiąść na nocnik. Pierwsza próba już pierwszego dnia już po śniadaniu. Upewnij się, że dziecko ma coś do picia pod ręką i co 15 minut sadzaj malca na nocnik. Bez presji i sadzania na siłę, nie udało się, sorbujcie za kolejne 15 minut.

Po kolacji zero picia i jedzenia. Tuż przed snem ostatni raz usiądźcie na nocnik. Maluch najpewniej się nie obudzi, więc po 3-4 godzinach wstań i posadź dziecko na nocnik. Trzymaj się tych zasad i nie przejmuj wpadkami, całość powtórz przez kolejne dwa dni.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie