Czas na rodzeństwo! Jaką różnicę wieku zaplanować?

Chociaż to sprawa bardzo indywidualna, warto wziąć pod uwagę pewne fakty.
Czas na rodzeństwo! Jaką różnicę wieku zaplanować?
fot. istock.com
13.07.2020

Często słyszy się, że świadome rodzicielstwo polega także na zaplanowaniu różnicy wieku pomiędzy dziećmi. Nie istnieje jednak idealna różnica wieku, jest to bowiem sprawa indywidualna każdej kobiety, jej wieku, stanu zdrowia i sytuacji życiowej, w jakiej się znajduje.

Co do zasady, odczekanie około półtora roku powinno pozytywnie wpłynąć na przebieg kolejnej ciąży. Wynika to z faktu, iż organizm kobiety potrzebuje regeneracji po poprzednim rozwiązaniu.

Jaką różnicę wieku zaplanować między dziećmi?

Jeśli nie mamy kogoś na stałe do pomocy przy dziecku, pewien czas pomiędzy ciążami może również pomóc zorganizować sobie życie w domu.

Trzeba pamiętać jednak, że w przypadku kobiet po 35. roku życia, zarówno brak sił witalnych jak również ryzyko chorób i powikłań ciąży winny być argumentem przeciw zbyt długiemu czekaniu z decyzją o następnym dziecku.

Zobacz więcej: Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?

Pamiętajmy, że ciąża korzystnie i odmładzająco wpływa na organizm kobiety, jednak zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeśli mamy do pomocy starsze dzieci, babcię lub opiekunkę, oczywiście nie należy się obawiać, iż nie podołamy rodzicielskim obowiązkom.

Na decyzję o posiadaniu kolejnego dziecka może mieć wpływ sytuacja zawodowa. Idealnie, jeśli możemy pogodzić pracę z opieką i wychowaniem potomka, lecz często jest to bardzo trudne.

Rodzice, którzy mają dzieci prawie w tym samym wieku, muszą stawić czoła rywalizacji pomiędzy nimi, jak również konieczności poniesienia podwójnych wydatków w krótkim czasie.

Z drugiej strony, dzielne przejście początkowych trudów zaowocuje, gdy dzieci podrosną, bo mając je „odchowane”, Ty i Twój partner będziecie mogli cieszyć się swobodą i większą ilością czasu dla siebie.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie