Czy mężczyźni mogą odczuwać instynkt tacierzyński?

Według najnowszych badań mężczyźni dziś chcą mieć dzieci tak samo mocno jak kobiety. Niemożność posiadania dziecka może sprawić, że mężczyzna będzie czuł się samotny i przygnębiony.
Czy mężczyźni mogą odczuwać instynkt tacierzyński?
fot. istock.com
20.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Rezultaty badań, przeprowadzonych niedawno przez doktorantów Uniwersytetu w Keele w Wielkiej Brytanii, obalają stereotyp, jakoby kobiety miały silniejszy instynkt wicia gniazda niż mężczyźni, co sugeruje, że pragnienie posiadania dzieci bywa tak samo silne u obu płci.

Co ciekawe, badania te, zaprezentowane w tym roku na corocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Socjologicznego pokazują, że mężczyźni chcą być rodzicami z innych powodów, niż kobiety – włączając chęć pozbycia się uczucia izolacji, przygnębienia i zazdrości.

Czy mężczyźni mogą odczuwać instynkt tacierzyński?

Badacze przeprowadzili ankietę wśród dwóch grup kobiet i mężczyzn, jednych posiadających dzieci, a drugich bezdzietnych. W grupie bezdzietnej, siedmiu z dziesięciu mężczyzn przyznało, że pragnie być rodzicem, tak samo siedem na dziesięć bezdzietnych kobiet. Jakie powody silnej chęci posiadania dziecka podawali reprezentanci obu płci?

Kiedy zapytano badanych o powody, dlaczego chcą mieć dziecko, połowa z męskich respondentów odpowiedziała, że bezdzietność powoduje u nich uczucie izolacji, podczas gdy czterech z dziesięciu badanych potwierdziło uczucie przygnębienia, a nawet depresji i wielu wspominało o uczuciu smutku i zazdrości wobec tych, którzy mają dzieci.

Tata i dziecko

fot. istock.com

Z drugiej strony, kobiety, wymieniały zupełnie inne uczucia towarzyszące bezdzietności, mówiąc, że czują biologicznie, że powinny mieć już dziecko, „bo niedługo może już być za późno”, a niektóre z nich czuły się „winne”, że jeszcze nie mają dzieci.

Powody posiadania dziecka według mężczyzn

Autorka badania, Robin Hadley, w komentarzu do swoich ustaleń stwierdziła, że wnioski z badania podważają popularną tezę, jakoby kobiety chciały mieć dzieci dużo bardziej, niż mężczyźni, czy też że stale doświadczają wielu negatywnych emocji i uczuć z powodu niemożności posiadania dziecka bardziej, niż mężczyźni, którzy nie mają dzieci.

Badaczka powiedziała: „Moja praca pokazuje, że istniał podobny poziom pragnienia rodzicielstwa wśród ankietowanych - bezdzietnych mężczyzn i bezdzietnych kobiet. Jednak to mężczyźni wykazywali wyższy poziom uczuć takich jak złość, przygnębienie, smutek, zazdrość czy samotność, niż kobiety, które tak samo pragnęły dziecka.".

Zobacz więcej: Obowiązki domowe - zamiast czekać, aż was podzielą, lepiej podzielić je między siebie

Rzeczywiście, istnieje stereotyp kobiety, która roztkliwia się nad maleńkimi dziećmi, wierci dziurę w brzuchu swojemu partnerowi, by „już się zacząć starać”. Stereotyp kobiety, której silny instynkt macierzyński w pewnym momencie nie pozwala racjonalnie myśleć i normalnie funkcjonować, determinując wszystkie jej działania. Ale czy w życiu jest tak zawsze?

Drogie Mamy, kto u was bardziej nalegał, by mieć potomstwo, Wy, czy Wasi partnerzy?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.08.2020 08:04
Małżonek to od razu po ślubie powiedział, że chce mieć dzieciaczka. Urodziła się nam córeczka i jest jego oczkiem w głowie. Lubi się nią opiekować. Żeby mi ulżyć to nawet irobota od niego dostałam, przy takim małym dziecku czystość jest bardzo ważna, szczególnie, że córeczka zaczyna powoli raczkować.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie