Jak sobie poradzić z dwójką dzieci w domu? - list czytelniczki

Zarządzanie czasem to coś, co każda mama musi dopracować do perfekcji!
Jak sobie poradzić z dwójką dzieci w domu? - list czytelniczki
fot. istock.com
18.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Droga Redakcjo,

jestem mamą 3 letniej dziewczynki i właśnie na świat przyszedł mój synek. Tak więc od 4 tygodni jestem szczęśliwa mamą dwóch maluszków. I choć spodziewałam się, że świat ponownie stanie na głównie, nie spodziewałam się aż takiego dramatu. Po pierwszym porodzie po 3 tygodniach zaczęłam wracać do "normy" i jakoś radziłam sobie z organizacją wszystkiego. Jako wprawiona mama spodziewałam się, że po drugim porodzie powinno pójść mi znacznie sprawniej, tymczasem jest tragicznie… Czuję się załamana, bo mam wrażenie, że zaniedbuję dzieci, próbując wszystko ogarnąć, szczególnie starsze dziecko. Do tej pory poświeciłam czas tylko córeczce i nie chciałabym, by czuła się odrzucona. Ratunku! Jak mam sobie poradzić?!

Magda

Jak poradzić sobie z dwójką dzieci?

Gdy pojawia się nowy członek rodziny mieszkanie staje się za małe, a w zasadzie dotyczy to całej przestrzeni życiowej: samochodu, windy, sypialni. Niemniej staraj się wyodrębnić dla każdego kąt, w tym dla siebie. Choćby był to tylko schowek w samochodzie przed fotelem pasażera. To, że stanowicie rodzinę, nie znaczy, że żyjecie w komunie, gdzie absolutnie wszystko jest wspólne. Nigdy nie zapominaj, że musisz przede wszystkim dbać o siebie, bo jeśli ty będziesz wypoczęta i szczęśliwa lepiej sobie będziesz radzić z rolą mamy.  Opieka nad dwójką dzieci to nie lada wyzwanie, ale nie jest to niewykonalne. I choć dbanie o dwa maluchy może być trudne i męczące nie oznacza to, że którekolwiek z dzieci ma cierpieć z tego powodu.

Siedem wskazówek jak skutecznie zarządzać czasem przy dwójce maluchów

#1 Rozważ przedszkole

Wiele mam, które zostają w domu uważa, że skoro są już w domu, starsze dziecko powinno zostać z nią. Jednak oddając malucha na 3-4 godziny do przedszkola, zapewniasz mu atrakcyjny czas i kontakt z rówieśnikami. Ważne jednak, by zaprezentować dziecku pomysł tak, by nie poczuło się odrzucone, a poczuło, że jest już duże i wyjątkowe, że może uczęszczać do przedszkola. Taka chwila wytchnienia od starszego dziecka da ci okazję na spędzanie czas jeden na jeden z noworodkiem, który także tego potrzebuje.

Mama - dwójka dzieci

fot. istock.com

#2 Wyznacz teren starszaka

To doskonała okazja na "odnowienie" kącika (lub pokoju) malucha. Warto, by znalazł się tam stolik i krzesełko odpowiedniej wielości, a takie materiały plastyczne, które zachęcą do zabawy ze sztuką. Na tym etapie warto eliminować zabawki zbyt "małe" do wieku dziecka, a powiększyć kolekcję książek, gier, zagadek, puzzli. Nowe rzeczy i aranżacja przestrzeni zachęca dziecko do większej samodzielności.

Zobacz więcej: Przez pandemię straciłam przyjaciół - list czytelniczki

#3 Spróbuj zsynchronizować drzemki

To jedno z trudniejszy zadań, ale jakże przydatne. Jednak metoda prób i błędów masz szansę doprowadzić do tego by udało się "wyeliminować" dójkę jednocześnie i mieć czas na swoje sprawy lub odpoczynek. Skup się na uregulowanie snu mniejszego dziecka. Starszak na początku może w związku ze zmianami, jakie zaszły w Waszym życiu trochę być "rozregulowany".

#4 Naucz się opowiadać bajki

Gdy masz ręce zajęte noworodkiem, ciężko znaleźć trzecią rękę, by bawić się ze starszakiem. Pomocna może być umiejętność opowiadania bajek. Zajmując się mniejszym dzieckiem, możesz w ten sposób jednocześnie poświęcić czas starszemu dziecku. Nie muszą to być niesamowite historie, jeśli nie umiesz wymyślać, możesz nawet opowiadać, gdy o tym, jak starszak był jeszcze malutki.

#5 Przygotuj zestawy awaryjne

Warto mieć pod ręka kilka mini zestawów ratunkowych, możesz kupić gotowe np. mini łamigłówki, kolorowanki lub możesz przygotować sama. Inspiracji poszukaj pod hasłem: busy bags. Warto mieć pod ręką klej, nożyczki i kolorowe gazety, to potrafi maluchy zająć na długo.

#6 Zaopatrz się w chustę

Jeśli odkładanie noworodka do łóżeczka nie sprawdza się, wypróbuj chustę. W ten sposób będziesz miała wolne ręce, by wykonać inne czynności lub pobawić się ze starszakiem.

Zobacz więcej: Idealna poranna rutyna? Ta, która nie ma nic wspólnego z Instagramem

#7 Poproś o pomoc

Opieka nad noworodkiem i maluchem to nie lada wyzwanie, ale nie oznacza to, że musisz sie nimi non stop zajmować ty. Poproś męża, mamę, siostrę, by zajął się jednym dzieckiem, a ty zajmiesz się drugim. Postaraj się mimo wszystko, aby znaleźć pomocną parę rąk, a sama na przykład urwij się z domu na spotkanie z koleżanką nawet na godzinę w ciągu dnia. Drzemki dzieciaków wykorzystuj na prace domowe, a noce staraj się jednak wykorzystywać na sen - to najcenniejsze na tym etapie macierzyństwa, co możesz dać swojemu organizmowi.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.06.2021 06:54
Bywa ciężko z dwójką małych bąbli. Mam tyle dobrze że teściowa chętnie pomaga, moja mam zresztą też. Do tego mam irobota, którego włączam jak dzieciaki śpią i odkurza podłogi a ja w tym czasie mogę się zająć czymś innym.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie