Opinie na temat matek na wychowawczym potrafią być krzywdzące

Większość ludzi myśli, że matka, która zostaje w domu z dzieckiem, jest leniwa.
Opinie na temat matek na wychowawczym potrafią być krzywdzące
fot. istock.com
08.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Planujesz zostać w domu dłużej niż pół roku? Bądź gotowa na krytyczne uwagi. Jesteś już jesteś na wychowawczym, zapewne znasz te "teksty". Opinie na temat mam, które postanowiły zawiesić karierę na kołu i zająć się domem i maluchem są nieprzyjemne i z pewnością krzywdzące. Co ciekawsze najbardziej krytyczne potrafią być mamy, które wróciły do pracy szybko. Decyzję o pozostaniu w domu z dzieckiem, jest w stanie w pełni zrozumieć chyba tylko inna mama, która została ze swoim maluchem w domu. Taka decyzja nie jest szybka i nie jest łatwa, a zostanie z maluchem w domu to nie "bułka z masłem".

Krzywdzące opinie na temat mam, które zostały w domu

#1 Mama, która została w domu, jest leniwa i całymi dniami ogląda telewizję i "klepie" na Facebooku

Oczywiście... a gotowanie, pranie, zmywanie robią się same, bałagan sam sprząta, a niemowlę jest samoobsługowe. Co więcej, za tę całą pracę, która wcale nie trwa 8 godzin, nikt nie płaci, o wolnej chwili na ulubiony serial nie wspominając.

#2 Mama, która została w domu, jest sfrustrowana i nie ma ambicji

A kto z nas nie jest czasem sfrustrowany? Czasem każdy ma dość mozolnej pracy, za którą jest niedoceniany, gdy jest zmęczony lub ma gorszy dzień. Jednak postrzeganie, że to domena mam, które zostały w domu, jest krzywdzące. Postrzeganie, że taka mama nie ma ambicji, jest nieprawdą, przecież całą energię poświęca na dobre wychowanie dziecka. Każda z nas ma prawo do podjęcia własnej decyzji, a decyzja o wychowaniu malucha nie jest mniej wartościowa niż decyzja o powrocie do pracy. 

#3 Mama, która została w domu ma dużo wolnego czasu

Usłyszałaś kiedyś “a ty siedzisz w domu, to masz dużo czasu, żeby to załatwić’? Biorąc pod uwagę, że mama, która zostaje w domu, ogarnia dom i wiele innych spraw jak zakupy, lekarz, zajęcia dla dzieci itp. wcale tego czasu nie ma tak dużo, tym bardziej, by wyręczać innych...

Zobacz więcej: Przez pandemię straciłam przyjaciół - list czytelniczki

Mama w domu

fot. istock.com

#4 Matka, która zostaje w domu, jest wypoczęta i wyspana

Jak to z małym dzieckiem nie każda noc jest w pełni przespana. Wiele osób uważa, że matki, które zostają w domu, mają czas się wyspać rano, albo jak dziecko idzie na drzemkę. Tymczasem, każdą chwilę mamusie, choć powinny odpocząć lub czasem zrobić coś dla siebie, poświęcają na niekończącą się górę zadań domowych.

#5 Mamie, która zostaje w domu jest dobrze, że nie musi rano stawać do pracy

Szkoda, że musi wstać z dziećmi czasem skoro świt, więc o wyspaniu się nie ma mowy. Owszem do pracy iść nie musi, ale na prawdę wiele zadań, czy to naprawdę oznacza, że nie pracuje? Przecież mama, która zostaje w domu, wykonuje tę samą pracę co niania, pani sprzątająca, gospodyni i chłopiec na posyłki jednocześnie i w dodatku nikt jej za to nie płaci.

Mamy, które postanowiły zostać w domu, nie zostały z lenistwa. Zostały, bo podjęły niełatwą decyzję. Bez wątpienia należy im się szacunek za wykonywaną pracę.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Adrianna (Ocena: 5) 22.06.2021 07:18
Drażni mnie takie gadanie, jeśli ktoś myśli że ja siedzę w domu i leżę. A zapraszam jak ktoś chce na jeden dzień do mnie i niech sobie jedna z drugą zobaczy jak to jest mieć dwoje małych dzieci. Co prawda mam irobota, zmywarkę, pralko-suszarkę i inne udogodnienia. Ale nie mam robota, który nakarmi dzieci, przebierze je czy utuli do snu…
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.06.2021 00:29
Przede wszystkim mama, która zostaje na wychowawczym, zamiast zaiwaniać w pracy i płacić podatki, po prostu jest bezużyteczna
odpowiedz
Polecane dla Ciebie