Skąd się biorą dzieci? Poznaj najdziwniejsze przesądy

Sprawdź, jak ludzie tłumaczyli sobie pewne rzeczy, zanim udało się je wytłumaczyć naukowo.
Skąd się biorą dzieci? Poznaj najdziwniejsze przesądy
fot. istock.com
19.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Choć (w większości przypadków) ludzie wiedzieli, że seks wiąże się z pojawieniem się potomstwa, na odpowiedz, jak to się dzieje, trzeba było czekać długie tysiąclecia. Pojawienie się potomstwa wiązało się z wieloma rytuałami i przesądami, by spróbować poznać to niesamowite zjawisko.

Skąd się biorą dzieci - najdziwniejsze przesądy

#1 Żyjątka w nasieniu

Holenderskiemu wynalazcy mikroskopu udało się jako pierwszemu zobaczyć plemniki. Wraz z lekarzem, z którym podzielił się odkryciem, doszli do wniosku, że to pasożyty żyjące w męskim nasieniu. Co ciekawe aż do XIX w. w oficjalnej terminologii medycznej plemniki określano po łacinie - anuimacula, czyli żyjątka.

#2 Skąd się bierze sperma i jak jest jej dużo? 

Sumerowie sądzili, że nasienie powstaje w kościach mężczyzny, Egipcjanie – że w kręgosłupie, Grecy – w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Według Hindusów kropla spermy formowała się w ciągu 40 dni z 40 kropli krwi. Antycznych medyków łączyło przeświadczenie o jej ograniczonym zapasie. Lekarze chińscy uznawaliby oszczędzać nasienie. Za bezpieczne uważali trzy wytryski w tygodniu wiosną, dwa w miesiącu latem i jesienią oraz najwyżej jeden przez całą zimę. Lekarze w wiktoriańskiej Anglii dowodzili, że kobieta podczas stosunku powinna leżeć nieruchomo i nie okazywać emocji, dzięki temu jej partner utraci mniej spermy.

Zobacz więcej: Udany seks w ciąży - czy to możliwe?

#3 Gęstość spermy też ma znaczenie

Aż do oświecenia w europejskiej nauce obowiązywała teoria, że o płci dziecka decydują warunki, w jakich odbywa się poczęcie, oraz gęstość nasienia. Synowie przychodzili na świat, gdy nasienie było gęste i ciepłe a poczęcie miało miejsce w ciepły i słoneczny dzień, córki natomiast, gdy panował chłód i deszcz, a sperma była wodnista i zimna. Do osiągnięcia właściwej gęstości niezbędny był czas.

#4 Mały człowiek w spermie

Arystoteles twierdził, że płód powstaje z nasienia ojca i krwi menstruacyjnej matki. Galen natomiast uważał, że organizm kobiety też wytwarza nasienie, które łączy się z męskim, a powstały zarodek odżywia się krwią menstruacyjną. Najbardziej popularne stało się przeświadczenie, że kobieta jest jedynie “glebą”, a to ojciec “sieje” małego człowieka.

Podobne przeświadczenie mieli Indianie z Amazonii, którzy traktowali brzuch kobiety jak worek, do którego mężczyzna wrzuca zalążek człowieka. Według wierzeń plemienia Tupian, nie był to miniaturowy jednak ludzik a jajo.

#5 Eliksir życia: sperma

Niektóre sekty gnostyków w XVII wieku wierzyły, że w nasieniu znajduje się cząstka boskiego ducha wypełniającego wszechświat. Panowie więc powstrzymywali się od seksu i spożywali spermę pod czas specjalnych rytuałów.

#6 Częstotliwość seksu ma wpływ na dziecko

Autorzy XVII- i XVIII-wiecznych podręczników medycznych zapewniali, że należy regularnie “nawilżać” macicę spermą, by mieć zdrowe potomstwo. Seks po dłuższej abstynencji miał znowuż grozić urodzeniem słabego i chorowitego dziecka. Zbyt duża frywolność podczas seksu miała grozić nawet urodzeniem karła. Jednak nawet zbyt częsty seks mógł mieść swoje konsekwencje w postaci ciąży mnogiej lub groził poczęciem dziecka tak dużego, że poród mógłby zabić matkę.

Mity o zachodzeniu w ciążę

fot. istock.com

#7 Podczas miesiączki nie wolno się kochać

Zarówno w Biblii, jak i Koranie są zakazy uprawiania seksu podczas miesiączki. Według wierzeń żydowskich kobieta uprawiająca seks w okresie menstruacji narażała siebie na śmierć podczas porodu, a dziecko poczęte z takiego stosunku – na trąd. Co ciekawsze lekarze także wspierali ten zakaz twierdząc, że seks podczas menstruacji jest główną przyczyną epilepsji, wodogłowia i niedorozwoju umysłowego u maluszków.

Zobacz więcej: Kto radzi sobie lepiej w czasie życia płodowego i podczas porodu - chłopcy, czy dziewczynki?

#8 Wiatropylne kobiety

Starożytni mieszkańcy azjatyckich stepów uważali, że dzieci są wcieleniami zmarłych przodków. Gwałtowne podmuchy wiatru miały sprawiać, że kobieta może zajść w ciążę, więc panie były przestrzegane przed nieuważnym załatwianiem potrzeb przy silnym wietrze.

#9 Ciąża po zjedzeniu mózgu?

Jeszcze w połowie XX w. niektóre plemiona Aborygenów nie dostrzegały związku między stosunkiem a ciążą. Wierzono, że kobieta zostaje zapłodniona po tym, jak usiądzie w popiele z ogniska, w którym ich mąż upiekł rybę. Kanibale z Polinezji natomiast wierzyli, że mężczyzna może zostać ojcem, dopiero gdy zabije człowieka i wspólnie z wybranką skonsumuje jego mózg.

#10 Mężczyzna w ciąży

Zdaniem mieszkańców niektórych wysp płd. Pacyfiku, macierzyństwo nie było zastrzeżone dla kobiet i nie miało związku z seksem. Uważano, że mężczyzna po zjedzeniu mięsa niejadalnych torbaczy, np. oposa może zajść w ciążę. Prawdopodobnie po zjedzeniu puchli i mieli objawy zatrucia pokarmowego więc wyglądali podobne jak w ciąży. Niestety umierali "przed porodem".

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Ewelina (Ocena: 5) 16.07.2021 12:38
Powinni uczyć jak się monitoruje cykle, są super fajne pomocnicze urządzenia. Ja osobiście korzystam z Afrodyty Smart. Bada sie poziom lh ze śliny, tester łączy się z aplikacją na telefonie i wyliczane są dni płodne
odpowiedz
Lena (Ocena: 5) 27.06.2021 15:10
tak jak to, że w czasie okresu nie można zajść w ciążę. ja po porodzie to zawsze mechanicznie zabezpieczałam się diafragmą Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie