Czy "phubbing" niszczy twoją rodzinę?

Poznaj sposoby, by lepiej się kontrolować.
Czy "phubbing" niszczy twoją rodzinę?
fot. istock.com
21.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Dzięki smartfonom, tabletom i innym elektronicznym urządzeniem jesteśmy w stanie być w stałym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Niezliczona liczba aplikacji, którą możemy wykorzystywać na co dzień, pomaga nam uzyskać informacje, komunikować się, a nie tylko...

Urządzenia te mają wiele plusów, ale także niezwykle istotne jest, by pamiętać, że nadużywanie dobrodziejstw technologii ma niesamowity wpływ na twoją rodzinę i dziecko. Jak na ironię, urządzenia, które są tak pomocne w komunikacji, oddzielają nas od tych, których tak bardzo kochamy. Badania wskazały, że phubbing jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Czy ciebie to dotyczy?

Phubbing - czym jest i jaki ma wpływ na codzienność?

Określenie phubbing powstał jako połączenie słów phone (telefon) oraz snubbing (lekceważenie). Jest to nowe określenie nadane znanej nam dobrze czynności: ignorowaniu osób, z którymi akurat przebywamy, poprzez korzystanie w ich obecności z telefonu lub tabletu. Stajemy się uzależnieni od korzystania z gadżetów. Ekscytujemy się tym, co robią ludzie, tym jacy jesteśmy innowacyjni, ale często nie zastanawiamy się, co technologia robi z nami. Zapętlamy się w ślepą uliczkę, z której ciężko się wydostać. Nadmiernie korzystając ze smartfonów, komputerów, i internetu sami tworzymy problem.

Czy wiesz, co technologia robi z tobą?

Internet i aplikacje rozpraszają cię, sprawiają, że czujesz, że musisz być połączony do sieci 24/7, a w innym wypadku czujesz, że coś cię omija? Relacje między ludźmi stają się coraz bardziej wirtualne, a szczere prawdziwe rozmowy w cztery oczy odchodzą w niebyt. Łatwiej jest coś napicać sms niż powiedzieć prosto w twarz. Realny świat jest pełen problemów, nudny i przytłaczający, w wirtualnym świecie wielu z nas jest łatwiej się odnaleźć.

Warto pamiętać, ze phubbing ma ogromne znacznie w relacji rodzic-dziecko. Telefon podczas zabawy z maluchem czy rodzinnej kolacji szkodzi nie tylko tobie, ale i twojemu dziecku. W sytuacji, gdy całe dnie zazwyczaj spędzacie w pracy czy przedszkolu i szkole wspólny czas powinien być poświęcony na "wspólnym byciu" ale nie tylko fizycznie ciałem.

Zobacz więcej: Jak korzystanie z urządzeń cyfrowych wpływa na dziecko?

Oprócz wpływu na nasze relacje z innymi, korzystanie z nowych technologii ma inne tragiczne widmo. Każdego roku na drogach umiera lub jest rannych setki tysięcy ludzi w wyniku nieuwagi wynikającej z korzystania z telefonów.

Zastanów się, kiedy ostatnio świadomie i celowo zostawiłaś telefon w domu? Czy umiesz odłożyć telefon i zająć się rodziną?

Kilka sposobów, by lepiej kontrolować używanie technologii

#1 Spójrz prawdzie w oczy

Bądź szczery i oceń uczciwie ile i jak często korzystasz z telefonu i tym podobnych. Zrób "brutalną" inwentaryzację tego, co robisz na telefonie. I zastanów się co z tego, jest naprawdę konieczne: sprawy na Facebooku, zakupy, serwisy plotkarskie, wiadomości od znajomych. A potem pomyśl o kosztach, nie chodzi o to ile kosztuje cię nowy telefon i abonament, ale ile kosztuje cię to utraty wspólnego czasu. Badania pokazują, że 80% czasu spędzonego na urządzeniach jest związanych z ... marnowaniem czasu. 

Nowa technologia

fot. istock.com

#2 Każdy z nas musi korzystać z telefonu - trzeba wiedzieć jak

Oczywiście czasy wymagają od nas bycia "w kontakcie". Jednak wyznacz jasne granice, kiedy kończysz pracę, a kiedy najważniejsze jest twoja rodzina, a telefon wyciszony ląduje na szafce. Ustal sztywne granice - nie używamy telefonu nocy, przy posiłkach, w weekendy. I nigdy, ale to nigdy nie pozwalaj dzieciom zabierać telefonów w nocy do sypialni twojemu dziecku.

#3 Wspólny czas przy stole

Rodzinny czas przy posiłku jest coraz większą rzadkością, każdy jest rozbiegany między swoimi zajęciami a wspólny obiad czy kolacja powinien być na prawdę wspólny. Powinien to być czas na rozmowę i wspólne bycie. Oprócz tego "skupienie" się na posiłku i spędzanie go w miłym towarzystwie znacznie korzystniej wpływa na nasze zdrowie.

#4 Kup budzik

Telefon komórkowy z funkcją budzenia sprawia, że musisz mieć telefon zawsze przy sobie, nie raz w nocy przez to sięgasz po telefon. Nie mów, że nigdy nie zdarzyło ci się sprawdzić smsa czy wiadomości na Facebooku. Ważna jest higiena snu. Nawyk, jaki będziesz mieć ty i twoje dzieci, sprawi, że wasz sen będzie zdrowszy. Ważne też, by nie używać urządzeń z ekranami ponad godzinę przed snem. Czy wiesz, że badania pokazują, że poddanie się oświetleniu z komputera może kolidować zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu.

#5 Randka bez dziecka... i bez telefonu

Jak już zaangażujesz opiekę do dziecka czy zarezerwujesz stolik w ulubionej restauracji, nie sprawdzaj ciągle telefonu. Poświęć ten czas sobie i partnerowi, na pewno usłyszysz telefon, jeśli opiekunka będzie potrzebowała czegoś od ciebie.

#6 Napisz kontrakt

Ustalcie ile czasu ty i twoi bliscy możecie spędzać na telefonie czy komputerze. Ustalcie zasady, kiedy telefon jest wyłączony, a kiedy wyciszony, a także ustalcie kary za łamanie zasad. Tylko spisanie na kartce papieru reguł, pozwala sobie zdać sprawę, jak można nadużywać telefonu.

#7 Prowadź dziennik

Za pomocą specjalnych aplikacji, możesz śledzić swoje nadużycia. Możesz nawet sobie nie zdawać sprawy, jak często zerkasz na telefon.

#8 Zrób ściągawkę

Napisz listę 100 rzeczy, których nie obejmuje technologia. Gry planszowe, zabawy na świeżym powietrzu wycieczki, możecie stworzyć rodzinną listę pomysłów do zrealizowania i się jej trzymać, gdy nie macie wolny czas. Jest na prawdę wiele ciekawszych pomysłów niż siedzenie na kanapie i sprawdzanie Facebooka podczas oglądania filmu.

#9 Gdy nic nie pomaga

Zgaś telefon, zostaw go w bagażniku samochodu, na prawdę jeden dzień z rodziną bez zbędnego gadżetu to nie jest nic strasznego. Poszukaj swojego starego telefonu, który tylko się zdzwoni i odbiera smsy. Jednak gdy czujesz, że masz duży problem, gdy nie masz dostępu do internetu, pomyśl o pomocy. Utrata kontroli nad własnym życiem to poważny problem, który należy skonsultować ze specjalistą. Leczenie uzależnień technologicznych jest dziś powszechne.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie