Nie kocham swojego dziecka! Dlaczego matki mają taki problem?

Eksperci twierdzą, że większość matek po porodzie nie czuje więzi z własnym dzieckiem.
Nie kocham swojego dziecka! Dlaczego matki mają taki problem?
fot. istock.com
18.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Zanim kobieta przywita na świecie swoje maleństwo, pilnie przygotowuje się na ten dzień. I nie chodzi tylko o szkoły rodzenia czy czytanie sterty podręczników. Sam okres ciąży daje czas na przemyślenia i psychiczne przygotowanie się na narodziny dziecka. Każda z mam czeka na swoje maleństwo, a moment narodzin ma być piękny i cudowny, tymczasem niejednokrotnie po porodzie okazuje się, że matka … wcale nie czuje więzi z własnym dzieckiem. Maluch, do którego matka miała poczuć bezgraniczną miłość, jest jakby obcy. Mimo że noszony dziewięć miesięcy pod sercem i wyczekiwany, nie wzbudza tak pozytywnych emocji, jak mama oczekiwała.

"Dlaczego nie kocham swojego dziecka?"

Eksperci nawołują, by "odpuścić" matkom. Presja, jaka jest na nie wywierana, sprawia, że każdej przyszłej mamie się wydaje, że zaraz po urodzeniu powinna poczuć bezgraniczną miłość do własnego dziecka. Tymczasem większość mam potrzebuje czasu, zanim poczuje więź z dzieckiem.

Ostatnio naukowcy przebadali 500 mam. Z badań tych wynika z nich, że większość z mam oczekuje, że od razu poczuje więź z dzieckiem, a w rzeczywistości prawie 60% potrzebuje dłuższego okresu, by to poczuć.

Na podstawie badania wykonanego za pomocą aplikacji WOTBaby, stwierdzono, że matki odczuwają silną presję. Zarówno presje otoczenia, jak i same od siebie wymagają, by czuć silną więź z dzieckiem natychmiast po porodzie. Tymczasem nie jest to tak proste i często wymaga nie tylko czasu, ale i więcej "luzu" ze strony mamy.

Dlaczego matki mają taki problem?

Na to jak szybko mama poczuje więź, ma wpływ wiele czynników, na które de facto kobieta nie ma wpływu. Fundamentalne znacznie może mieć doświadczenie życiowe w tym przebieg porodu, stan zdrowia, wsparcie, jakie otrzymuje mama po porodzie, relacje z partnerem i bliskimi, osobowość, a także to jak kobieta czuje się w roli mamy np. jakie ma nastawienie do karmienia.

Zobacz więcej: List od jednej z Mam - czy to depresja poporodowa?

Noworodek i mama

fot. istock.com

Średnio kobieta potrzebuje cztery do pięciu miesięcy, by poczuć się mamą związana z własnym dzieckiem. "Zaklinaczka" dzieci Pinky McKay tłumaczy, że z więzią, jaka powstaje między dzieckiem a matką jest trochę jak z zakochiwaniem się. Czasem dzieje się to natychmiast, a czasem zajmuje "wieki" dojście do tego "magicznego" momentu. Mamy są często wyczerpane, po ciężkim porodzie i mają słabszy kontakt z dzieckiem na początku i to ma duży wpływ na relacje. Co ciekawe z badań amerykańskich naukowców wynika, że mamy ze skłonnościami do anemii częściej miewają trudności w kontaktach z dziećmi i dłużej nawiązują więź z maluszkiem.

Więź między matką a noworodkiem - kiedy się pojawia?

O więzi między matką a noworodkiem zaczęto mówić w latach 70., kiedy badacze M. Klaus i J. Kennell zaprezentowali swoją koncepcję przywiązania w książce "Więź między matką a dzieckiem" ("Maternal – infant bonding"). Badacze założyli, że u ludzi, tak jak u innych ssaków, tuż po porodzie istnieje, trwający kilkadziesiąt minut "okres wrażliwości". Wtedy to matka otwiera się emocjonalnie na dziecko, a noworodek z kolei prezentuje stan "aktywnego czuwania", w którym nie płacze, lecz patrzy, obserwuje twarz i oczy matki. Badacze dowodzili, że dla prawidłowej więzi między matką a dzieckiem, niezbędny jest w tym czasie kontakt "skóra do skóry". Ostatecznie Klaus i Kennell przyznali, że więź między matką a dzieckiem nie jest wynikiem wczesnego kontaktu "skóra do skóry", ale że wczesny kontakt ułatwia proces tworzenia więzi.

Niejednokrotnie badano to zjawisko i analizowane parametry wskazywały, że kontakt "skóra do skóry”, a także karmienie piersią zaraz po porodzie znacząco wpływają na relacje matka-dziecko. Natomiast inne badania wykazały, że karmienie piersią może stanowić ważny element w procesie tworzenia więzi.

Warto jednak pamiętać, że okres tuż po porodzie nie jest jedynym okresem, w którym matka i dziecko przywiązują się do siebie. Więc jeśli z jakichś przyczyn wczesny kontakt matki z dzieckiem nie jest możliwy, matka może w innych sytuacjach tworzyć więź z maluszkiem. Złe doświadczenia okołoporodowe mogą wymagać więcej wysiłku od mamy w budowaniu relacji z dzieckiem. Kluczowe jest wsparcie rodziny, a czasem także specjalisty. To ważne, aby dać sobie przyzwolenie na odczuwanie emocji, również tych negatywnych, a także, by dać sobie czas. Najważniejsza w procesie budowania relacji z dzieckiem jest częsta bliskość, najlepiej "skóra do skóry". Kangurowanie sprzyja wydzielaniu oksytocyny, pomaga w karmieniu piersią, jeśli są problemy z wypływem mleka i pozwala "nadrobić" braki emocjonalne, czyli budować więź z dzieckiem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie