Przeczytaj, gdzie trzeba wyjątkowo uważać na dziecko, bo może się łatwo zgubić!

Aż kilkanaścioro dzieci dziennie gubi się w tym popularnym miejscu wypoczynku! Między gąszczem wielobarwnych parawanów maluchowi łatwo stracić orientację...
Przeczytaj, gdzie trzeba wyjątkowo uważać na dziecko, bo może się łatwo zgubić!
fot. istock.com
12.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

W okresie wakacyjnym ratownicy mają pełne ręce roboty i to nie tylko za sprawą topiących się plażowiczów. W ciągu dnia trafia do nich kilkanaście zgłoszeń o zaginięciu dziecka. Czasem w punkcie ratowników przebywa nawet po kilkoro zagubionych dzieci, które czekają na opiekunów.

Wakacje i bezpieczeństwo dziecka

Ratownicy nie odmawiają pomocy, choć nie należy to do ich obowiązków i utrudnia pracę. W 90% maluch (lub rodzic) odnajduje się prawie od razu. Jeśli dziecko się nie odnajdzie w przeciągu kilkunastu minut, zaginięcie jest zgłaszane na policję. Policjanci badają przyczyny zaginięcia malca.

Wielu rodziców uważa, że ich to nie dotyczy. Jednak w większości przypadków, rodzice odwracają wzrok tylko na chwilę. Wystarczy zaledwie kilka minut nieuwagi, by maluch oddalił się nawet o kilometr!

Zobacz więcej: Ostrożnie z klimatyzacją - czyli jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?

Niestety zdarzają się też przypadki, że rodzice nie zauważają nieobecności dziecka przez kilka godzin. Co gorsza, próbują umniejszać swoją winę i mówią, że dziecko zaginęło kilka minut wcześniej, co utrudnia określenie zakresu poszukiwań malucha.

Wakacje dziecko

fot. istock.com

Jak przygotować malucha do bezpiecznego plażowania?

  • upewnij się, że maluch wie, jak się nazywa i gdzie mieszka,
  • starsze dziecko naucz przed urlopem numeru telefonu,
  • załóż dziecku charakterystyczną czapeczkę lub koszulkę,
  • kup opaskę na imię i telefon lub weź darmową od ratownika WOPR,
  • na plaży pokaż, jak wygląda punkt ratownika lub inny charakterystyczny punkt, gdzie maluch ma się udać, gdy się zgubi.

Pamiętaj o numerze alarmowym 112 i numerze WOPR 601 100 100. Jeśli widzisz błąkające się po plaży dziecko, nie bądź obojętna i powiadom ratownika lub policję.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie