Czy wiesz, co twoje dziecko odziedziczy po tobie?

Genetyka determinuje nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i cechy osobowości.
Czy wiesz, co twoje dziecko odziedziczy po tobie?
fot. istock.com
14.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Gdy rodzi się maluszek, każdy dopatruje się, do kogo maleństwo jest bardziej podobne. Mimo że dziecko otrzymuje połowę genów od taty, a drugą połowę od mamy nie oznacza to jednak, że dziecko będzie w połowie podobne do każdego z rodziców.

Czy wiesz, co twoje dziecko odziedziczy po tobie?

Każdy z nas ma podwójną porcję genów dotyczącą jakiejś cechy. Rodzice swojemu maluszkowi przekazują tylko po jednym genie ze swojej "pary genów". To, co otrzymuje dziecko, może być genem dominującym i ta cecha wystąpi u dziecka lub może to być gen recesywny. Aby cecha warunkowana przez gen recesywny wystąpiła u dziecka, musi dziecko otrzymać taki sam gen zarówno od mamy, jak i od taty. Pamiętaj, że większość cech zależy nie tylko od pary genów, ale od kombinacji tysięcy z nich np. inteligencja.

Jakie geny są dominujące?

  • włosy kręcone lub ciemne,
  • brązowe oczy,
  • grupa krwi Rh+

Jakie geny są recesywne?

  • włosy proste,
  • jasny kolor włosów w dorosłym wieku,
  • oczy niebieskie, małe
  • grupa krwi Rh–

Geny

fot. istock.com

Jaki kolor oczu będzie miało dziecko?

Jeśli mama i tata mają niebieskie oczy, oznacza to, że są nosicielami dwóch recesywnych genów niebieskich oczu. W takiej sytuacji dziecko też będzie miało taki kolor oczu. Natomiast jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma brązowe oczy, to możliwości dziedziczenia koloru jest więcej. Rodzic, który ma brązowe oczy, może być nosicielem 2 dominujących genów brązowych oczu lub jednego brązowych, a drugiego recesywnego – jasnych. Może się wiec okazać, że rodzice o brązowych oczach mają maluszka o brązowych oczach, ale także mogą mieć dziecko o jasnych oczach.

Zobacz więcej: Czy wiesz, że całą inteligencję dzieci dziedziczą po... no właśnie, po kim?

Często zdarza się, że dziecko nie jest wcale podobne do rodziców, a znacznie łatwiej dostrzec podobne cechy z dziadkami. Wynika to z faktu, że recesywne cechy od dziadków mogły się ujawnić dopiero w kolejnym pokoleniu. Zazwyczaj doszukuje się podobieństwa fizycznego między rodzicami a dziećmi. Tymczasem po rodzicach dziedziczy się znacznie więcej!

Badania przeprowadzone przez Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona w Stanach Zjednoczonych wykazały, że istnieje gen, który determinuje naszą skłonność do ryzykowania. Oznacza to, że ciągła chęć do przygód, poszukiwanie ryzyka, a także zachowania asekuracyjne są dziedziczne.

Bycie szczęśliwym lub nieszczęśliwym - czy ma to związek z genetyką?

Optymizm ma dużo wspólnego z genetyką. Dlaczego? Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, dziedziczny jest gen regulujący poziom serotoniny zwanej hormonem szczęścia. Zarówno jak za pozytywne nastawienie, tak i za bycie nieszczęśliwym możesz podziękować rodzicom. To jak reagujesz na sytuacje trudne czy stresowe, jak twierdzą naukowcy, odziedziczyłaś po ojcu. Jeśli twój partner łatwo się denerwuje i reaguje niepokojem, dziecko prawdopodobnie też będzie mieć podobne skłonności.

Szczęśliwe dziecko

fot. istock.com

Genetyczna skłonności do depresji

Niestety u dzieci osób cierpiących na depresję występuje większe prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę samą chorobę. Podobnie jak w przypadku bycia szczęśliwym ma to związek z genem, który transportuje serotoninę. Watro, jednak pamiętać, że na skłonność do depresji ma wpływ także środowisko, w którym dziecko się wychowuje.

Miłość od kawy a geny

Badania wykazały istnienie nawet sześciu genów odpowiedzialnych za to, jak bardzo potrzebujemy kofeiny w organizmie. To dlatego niektórzy nie potrzebują kawy, a inni łatwo się uzależniają od tego napoju.

Czy geny wpływają na długość życia?

Dzięki współczesnym metodom zapobiegania i leczenia oczywiście możesz “oszukać” genetykę. Jednak długość życia się dziedziczy. Natomiast takie choroby jak rak płuc, problemy sercowo-naczyniowe, alzheimer czy kłopoty z cholesterolem są także zdeterminowane przez genetykę.

Jak wykazały to liczne badania, inteligencję dziedziczy się po matkach.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie