Ile mleka zmieści brzuszek niemowlaka?

Wiele mam boi się, że dziecko zjada zbyt mało.
Ile mleka zmieści brzuszek niemowlaka?
fot. istock.com
20.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Na początku wspólnej drogi z maluszkiem rodzic napotyka wiele wyzwań, ale i dopada go wiele wątpliwości. Jednym z poważniejszych "problemów" jest to, czy maluszek jest najedzony. Większość mam ma wrażenie, że ma za mało pokarmu i próbuje tę ilość kontrolować poprzez ściąganie mleka laktatorem. A gdy ściągną tylko kilka kropli, panikują. Drogie mamy, spokojnie, wcale nie musi być z wasza laktacja "tak źle". Aby wiedzieć, czy ma się odpowiednią ilość mleka, warto się dowiedzieć, ile ten malutki brzuszek jest w stanie pomieścić.

Jak prawidłowo karmić piersią?

Otóż warto sobie na początku wizualizować objętość żołądka maluszka. Żołądek noworodka w pierwszej dobie po porodzie zmieści tylko 5-7 ml mleka. To jest mała łyżeczka od herbaty lub jedna wisienka. Wiec nie martw się, gdy w pierwszej dobie mleko "nie tryska na prawo i lewo". Nie bez znaczenia jest także fakt, że na początku piersi produkują pokarm zwany siarą, który jest bardzo bogaty w przeciwciała i węglowodany. Jest go niedużo, jest gęsty i żółtawy.

Zobacz więcej: Czego szczerze nienawidzimy w karmieniu piersią?

Rzadsze mleko pojawia się około trzeciej, czwartej doby. Żołądek maluszka jest już większy, ale nadal mieści niewiele: 22-27 ml to porcja wielkości orzecha włoskiego. Po tygodniu noworodek zjada średnio od 45 do 60 ml (wielkość moreli) a miesięczny 80 do 150 (wielkość jajka). Pamiętaj, są to średnie wielkości, więc jedno dziecko może wypijać trochę więcej, inne trochę mniej. Nie zapominaj, że twój maluszek to mały indywidualista.

Zobacz więcej: Nie kocham swojego dziecka! Dlaczego matki mają taki problem?

Oczywiście, gdy dziecko je mleko bezpośrednio z piersi, to mama, ponieważ nie ma miarki czy podziałki na biuście, to zupełnie nie wie, ile dziecko zjadło. Nawet gdy kontrolnie ściągasz pokarm, by zobaczyć, ile go masz w piersiach, pamiętaj, że dziecko dużo lepiej i sprawniej "ściąga" mleko niż jakikolwiek laktator. Są też kobiety, które mają pokarm, ale nie są w stanie ściągnąć go laktatorem.

Karmienie piersią

fot. istock.com

Dodatkowo możesz sprawdzić, czy dziecko się najadło, obserwując kilka wskaźników tzw. efektywnego karmienia. Dotyczą one maluszków do 3. miesiąca życia.

  • Dziecko jest karmione co 2-3 godziny, co daje nam co najmniej 8-12 karmień w ciągu doby. (U starszych dzieci karmień może być więcej w ciągu dnia, a mniej w nocy).
  • Dziecko ssie prawidłowo i aktywnie jest właściwie przyssane i pracuje cała żuchwa, słychać także połykanie.
  • Karmienie trwa co najmniej 10 minut (jednak starsze maluchy mogą najadać się szybciej).
  • Maluch robi co najmniej 3-4 kupki dziennie (po 6 tygodniu życia może być ich mniej).
  • Dziecko moczy co najmniej 6 pieluch na dobę, mocz jest bezbarwny, bezwonny.
  • Po jedzeniu dziecko uspokaja się, rozluźnia (zwróć uwagę na dłonie niemowlęcia).
  • Piersi po karmieniu robią się miękkie.
  • Dziecko przybiera na wadze. Noworodka możesz zważyć w przychodni lub kupić wagę dla noworodków. Prawidłowe przyrosty w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka to średnio 182-217 g/tydzień. W okresie od 3. do 6. miesiąca – średnio 119-126g/tydzień. Jednak przy karmieniu piersią przyrost nie musi być regularny z tygodnia na tydzień.

Jeśli nadal nie jesteś pewna, czy wszystko jest jak należy - czy dziecko prawidłowo ssie i przybiera na wadze, czy masz wystarczającą ilość pokarmu - udaj się do doradcy laktacyjnego. Większość problemów laktacyjnych da się rozwiązać!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie