Samotna w ciąży – powód do płaczu?

Czasem wymarzona ciąża oznacza dobijającą samotność. Sprawdź, co zrobić, jeśli przeżywasz ją bez mężczyzny u boku.
Samotna w ciąży – powód do płaczu?
fot. istock.com
08.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Przeszłam przez ciążę sama. W drugim miesiącu tatuś się rozmyślił – dodam, bo to jest bardzo ważne, że chciał tego dziecka i osiem miesięcy się staraliśmy, po czym jak już się udało, on nie cieszył się z naszego wielkiego sukcesu i któregoś dnia po prostu wyszedł. Zostawił mi dziecko w brzuchu i bardzo dużo długów. Mogłam albo usiąść i płakać albo wziąć życie za rogi i walczyć ze wszystkich swoich sił” – to wpis młodej kobiety na forum internetowym. Miała partnera, z którym oboje pragnęli dziecka, ale gdy ciąża stała się faktem, mężczyzna po prostu wziął nogi za pas. Stała się samotną przyszłą mamą. Tak samo jak dziesiątki, setki, tysiące innych kobiet.

Często kobieta będąca w błogosławionym stanie zostaje sama z dnia na dzień, nawet jeśli dotychczas budziła się u boku ukochanego. Dość często kobiety zostają same nie na początku ciąży, kiedy wiadomość o niej może oznaczać szok, ale nawet tuż przed rozwiązaniem.

Czego boją się mężczyźni gdy dowiedzą się, że ich partnerka jest w ciąży?

Konsekwencji, odpowiedzialności, końca swobody. Lęk może pojawić się zarówno na wieść o ciąży u partnerki, jak i tuż przed rozwiązaniem, gdy posiadanie dziecka jest kwestią krótkiego czasu – tłumaczy dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog rodzinny.

Problem jest bardzo powszechny na całym świecie. Zdarza się, że kobieta zostaje sama z dnia na dzień, zwłaszcza jeśli z ojcem dziecka nie wiąże ją związek małżeński. Taka sytuacja jest bardzo skomplikowana – tym bardziej, jeśli jest dla kobiety zaskoczeniem (np. na kilka dni przed porodem). Najgorsze, co możesz zrobić dla siebie i dziecka, to załamać się. Jest oczywiste, że zostałaś sama w najtrudniejszym i jednocześnie najważniejszym momencie swojego życia, ale lepiej, że zdarzyło się to teraz, niż po narodzinach maleństwa. Bo jeśli ten facet nie dorósł do bycia ojcem, skrzywdziłby ciebie i wasze dziecko. Dlatego lepiej, że odszedł wcześniej, bo dzięki temu możesz szybciej stanąć na nogi.

Samotna kobieta w ciąży

fot. istock.com

Jak wygląda życie samotnej kobiety w ciąży?

Jedno jest pewne, nie należy do najprostszych. Przyszła mama musi się sama o siebie zatroszczyć. Problemem mogą być wtedy nawet rutynowe codzienne czynności, choćby takie jak założenie ubioru. Dlatego tak ważne jest, żebyś miała koło siebie przyjaciół lub krewnych, na których możesz liczyć. Jest również bardzo dużo rzeczy, które możesz teraz dla siebie zrobić – bo wbrew pozorom ciąża może być najlepszą receptą na kryzys.

Zobacz więcej: Zaskakujące fakty o połogu po cięciu cesarskim.

Jak poradzić sobie z samotnością?

Bądź w stałym kontakcie z najlepszą przyjaciółką. Nawet jeśli w ostatnim czasie wasza przyjaźń osłabła, teraz nadszedł odpowiedni moment na to, aby wskrzesić łączące was relacje. Dużo rozmawiajcie – dzięki temu nie będziesz tłumić w sobie negatywnych emocji, których jako niespodziewana singielka pewnie nie będzie ci brakować.

Nie odmawiaj sobie codziennych przyjemności. Fakt, że zostałaś sama, nie oznacza końca świata. To najlepszy moment, żeby uporządkować pewne sprawy i rozpocząć nowy rozdział życia. Nie zostałaś sama – masz przecież dziecko. Dlatego poświęć więcej uwagi sobie. Chodź do kina, na spacery (są bardziej wskazane niż jazda samochodem czy podróżowanie!), dużo czytaj, odpoczywaj, a także śmiało chodź na zakupy i spotykaj się na plotki z koleżankami.

Zadbaj o swoje zdrowie. Mężczyzna absorbuje znaczną część naszego czasu, dlatego niewykluczone, że do tej pory nie miałaś nawet chwili, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu. A pamiętaj, że żadnych, nawet najdrobniejszych dolegliwości w ciąży nie powinnaś bagatelizować. Dlatego regularnie odwiedzaj ginekologa, zrób wszystkie badania. Czas, który zyskałaś, po prostu poświęć sobie.

Zobacz więcej: Połóg - czego nie robić w tym czasie?

Wypatruj miłości. Bo ona może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Wydaje ci się, że jako przyszła mama nie jesteś dla mężczyzn atrakcyjna i nikt nie będzie chciał angażować się w taki skomplikowany układ? Nieprawda. Jeśli jakiś facet naprawdę cię pokocha, bez względu na fakt, że spodziewasz się dziecka, możesz być pewna, że połączy was bardzo silne uczucie. W takim przypadku trafiłaś na dojrzałego człowieka, który jest gotowy pokochać twoje maleństwo jak swoje – a chyba nie może być nic ważniejszego.

Pomoc samotnej kobiecie w ciąży

fot. istock.com

Jeśli zostałaś zupełnie sama, być może dobrym rozwiązaniem będzie ponowne wprowadzenie się do rodziców? U ich boku poczujesz się mniej samotnie i jednocześnie pomogą ci, gdy będziesz tego potrzebowała. Pomyśl o tym zwłaszcza tuż przed rozwiązaniem – musisz mieć wtedy koło siebie osobę, która zadzwoni po pogotowie albo odwiezie cię do szpitala, gdy opadniesz z sił.

Nie zapominaj również, że facet, który ma wobec ciebie prawne zobowiązania, nie może po prostu odejść. Jako ojciec dziecka musi płacić ci alimenty – dlatego, gdy maleństwo pojawi się na świecie, walcz o nie! Łatwiej będzie ci się wtedy utrzymać, kiedy zabraknie stałego dochodu.

Samotność w ciąży może być przerażająca. Owszem, bywa ciężka, ale można wyjść z niej obronną ręką. Taką sytuację najlepiej podsumowała inna samotna internautka spodziewająca się dziecka, pisząc do kobiety będącej w takiej samej jak ona sytuacji: „Przed tobą cudowne miesiące, jedne z najpiękniejszych w życiu kobiety. Nie mówię, że zawsze będzie łatwo... Ale łzy czy gorsze dni zdarzają się każdemu, zwłaszcza z rosnącym brzuszkiem. Nie duś w sobie emocji, wygadaj się i pamiętaj, że świat pełen jest dobrych ludzi, którzy będą ci chcieli pomóc! Powodzenia!”

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie