Z niemowlakiem nie musisz siedzieć w domu!

Nawet z malutkim dzieckiem można ciekawie spędzić czas.
Z niemowlakiem nie musisz siedzieć w domu!
fot. istock.com
04.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Kiedy rodzi się dziecko, uwaga mamy jest skupiona głównie na nim. Często "z rozpędu" kobieta siedzi w domu i nawet nie zadaje sobie sprawy, że może zrobić coś więcej. Niepostrzeżenie zaczynają ją pochłaniać obowiązki domowe i opieka nad maluchem. Z czasem może także pojawić się frustracja, zwłaszcza gdy doskwiera jej brak koleżanek na podobnym etapie życia. Pójście na spacer może jest i przyjemne, ale gdy dni stają się zbyt podobne do siebie, może to być nawet niezdrowe dla psychiki kobiety.

Jak spędzać czas z niemowlakiem?

Warto zadbać o swój wolny czas bez dziecka i zająć się tylko sobą. Także ten "dzienny etat" z maluchem u boku nie musi być, aż tak nudy! "Siedzenie z dzieckiem w domu może być okazją do eksperymentów i odkrywania co twoje miasto ma do zaoferowania młodym mamom! 

W dużych miastach możliwości jest więcej, ale coraz częściej małe miejscowości także proponują coś ciekawego. Informacji szukaj na lokalnych forach dla mam czy grupach facebookowych. Dla niektórych mam brak takich miejsc czy aktywności, staje się okazją do otworzenia własnego biznesu.

Poniżej prezentujemy różne propozycje - jedne skierowane bezpośrednio do młodych mam, inne bardziej dla maluszków. Większość zajęć jest platana, ale znajdziesz także darmowe propozycje organizowane przez samorządy. Z pewnością wszystkie są szansą zawarcia nowych znajomości, wspólnych rozmów i zdobywania nowych doświadczeń.

Coś dla mamy

Coraz popularniejsze są seanse kinowe dla mam małymi dziećmi. Jeśli masz w pobliżu kino sprawdź, czy w ofercie nie mają poranków dla mam. Na takim seansie nikt nie będzie miał do ciebie pretensji, jeśli dziecko się rozpłacze. Na filmie nie jest zupełnie ciemno, a dźwięk filmu jest cichszy niż na zwykłym filmie. Dodatkowo na sali kinowej znajdują się przewijaki dla dzieci.

Zobacz więcej: Czego tak naprawdę potrzebują twoje dzieci?

Każda mama wie, że po ciąży często trudno wraca się do poprzedniej wagi i formy. Mamy, które zakończyły okres połogu, mogą podjąć aktywność fizyczną. Jeśli nie masz z kim zostawić dziecka i popołudniowe zajęcia wiecznie nie dochodzą do skutku, poszukaj zajęć fitness dla mam z dzieckiem. Na taki fitness pójdziesz z maluszkiem do pierwszego roku życia. Bardzo przyjemny pomysł to taniec w chuście z maluszkiem. A w ciepłe miesiące w parkach prowadzone są zajęcia sportowe z użyciem wózka dziecięcego.

Poszukaj w internecie informacji na temat warsztatów dla mam. Mogą to być spotkania dotyczącą pielęgnacji oraz wychowania maluszka. Często są to bezpłatne warsztaty organizowane przez wydawców prasy dla rodziców lub przez samorządy. Zdarzają się także kursy dla mam, które pomagają w zdobyciu nowych umiejętności, a ponieważ są kierowane do mam można na nie przyjść z dzieckiem. Coraz częściej otwierane są kluby rodziców dofinansowane przez samorządy. Gmina udostępnia lokal, w którym rodzice mogą się spotkać a dzieci pobawić, czasem także organizują zajęcia dla maluszków.

Jak spędzać czas z niemowlakiem?

fot. istock.com

Zajęcia dla malutkich dzieci, to nie tylko okazja spotkania z innymi rodzicami i wyjścia domu, ale ciekawa forma wspomagania rozwoju dziecka. W wielu miejscowościach powstają kawiarnie skierowane do mam z dziećmi. Dużo zabawek, książek, kolorowe piłeczki czy małpi gaj to tylko niektórych atrakcji, jakie oferują takie miejsca. Gdy maluch się bawi, mama może napić się aromatycznej herbaty. Dodatkowo tu także znajdziesz różnorodne, zazwyczaj płatne, zajęcia dla dzieci. A jest w czym wybierać! Sprawdź też, co do zaoferowania ma najbliższy domy kultury, biblioteki, gminne ośrodki sportu.

Coś dla maluszka

Małe dzieci nie potrafią jeszcze na dłużej skupić się na jednej czynności, takie zajęcia to raczej zabawa i stymulacja, niż nauka. Na to jeszcze przyjdzie czas. Zajęcia ogólnorozwojowe zazwyczaj podzielone są na moduły - ćwiczenia ruchowe, zabawy muzyczne, plastyczne. Dziecko ma okazję do interakcji z rówieśnikami. Dostępne są także zajęcia skupiające się na integracji sensorycznej, gdzie maluchy odkrywają świat wszystkimi zmysłami. Dzieci dużo dotykają, malują, smakują, wąchają, patrzą, słuchają.

Dla małych sportowców też coś się znajdzie np. piłkarskie zajęcia dla niemowląt? Czemu nie, w gruncie rzeczy są to zajęcia ruchowe z piłką nawet dla półrocznych dzieci. Ćwiczenia takie mogą być połączone z nauką cyfr, kolorów, części ciała. Zajęcia na basenie to kolejna propozycja. Dzieci, którym od pierwszych miesięcy towarzyszy woda, zaczynają szybciej chodzić, są zdrowsze i sprawniejsze. Są specjalne szkoły pływania dla niemowlaków, które uczą jak trzymać dziecko, a na zajęciach są kolorowe zabawki, przy pomocy których maluszek wykonuje różne ćwiczenia w basenie.

A może angielski? To nie żart! Rewolucyjna metoda Helen Doron, skierowana jest dla dzieci już do trzeciego miesiąca życia. Zajęcia z języka migowego dla maluszków to bardzo praktyczna propozycja. Razem z maluszkiem możecie się nauczyć wielu przydatnych znaków, które pomogą się wam "dogadać", zanim maluch zacznie na dobre mówić.

Egzotyka i ekstrawagancja? Może, ale jeśli masz taką możliwość warto wyrwać się z domu spróbować i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ula (Ocena: 5) 16.08.2021 08:33
Z moim maluszkiem nawet teraz wybieramy się na spacer. Przy okazji uruchomiłam roombe, więc jak wrócimy to będzie ogarnięte :D
odpowiedz
Polecane dla Ciebie