Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową

Aż 10% kobiet cierpi na depresję poporodową, w tym także popularne mamy. Zobacz, które celebrytki zmagały się z nią po urodzeniu dziecka.
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
fot. Instagram @celinedion
14.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Depresja poporodowa objawia się między innymi osłabieniem więzi z dzieckiem czy obsesyjnymi myślami związanymi z noworodkiem. Mamy w depresji poporodowej czują się zniechęcone, przemęczone i ogarnia je rozpacz, kiedy myślą o przyszłości. Nie mają siły i chęci zajmować się dzieckiem, często mają problemy z karmieniem piersią, wyjście na spacer z dzieckiem przerasta je, unikają kontaktów ze światem zewnętrznym. Mają nieustanne poczucie winy - że wszystko robią źle, że są złymi matkami.

Zobacz, które gwiazdy przeszły depresję poporodową

Alanis Morissette: "Stopień i intensywność mojej depresji poporodowej mnie zaszokowała. Mam skłonność do depresji, ale co mnie zaskoczyło był to ból fizyczny. Nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo mogą boleć - ramiona, plecy, tułów, głowa. Bolało mnie wszystko i trwało to 15 miesięcy. Czułam się, jakbym była pokryta smołą i wszystko wymagało ode mnie 50 razy większego wysiłku niż zwykle."

Brooke Shields: "Wydaje się, że kobieta po porodzie powinna sobie poradzić sama... w końcu urodziłam zdrową i piękną córeczkę, a nie mogłem na nią patrzeć. Nie mogłam trzymać ją i nie mogłam dla niej śpiewać i nie mogłam do niej się uśmiechać ... Wszystko, co chciałam zrobić, to znikając i umrzeć. "

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Brooke Shields (@brookeshields)

Gwyneth Paltrow: "Nie mogłam nawiązać więzi z moim synem, takiej jaką miałam z moją córką gdy się urodziła. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego. Czułam się jak zombie, nie czułam więzi z nikim. Czułem się bardzo oderwana od rzeczywistości. Ja po prostu nie wiem, co się stało ze mną. Mój mąż rzeczywiście powiedział - Coś jest nie tak. Myślę, że masz depresję poporodową. - Czułam się upokorzona. -Nie, nie! - A potem zaczęłam sprawdzać jakie są objawy i się okazało, że faktycznie mnie to dotyczy."

Amanda Peet: "Jest jeszcze tak wiele wstydu w sytuacji, gdy kobieta ma mieszane uczucia na temat bycia mamą, zamiast czuć "ten" rodzaj szczęścia. Myślę, że wiele osób tak naprawdę nadal się z tym boryka, ale trudno im znaleźć innych ludzi, z którymi mogliby porozmawiać na ten temat."

Drew Barrymore: "Nie miałam depresji za pierwszym razem i czułam się świetnie, więc coś takiego ja depresja poporodowa była dla mnie zupełnie nie zrozumiała. Za drugim razem, powiedziałam sobie: "Och, zaraz, widzę, o czym ludzie mówią i rozumiem." Przy drugim dziecku czułam się przytłoczona i miałam doła."

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Drew Barrymore (@drewbarrymore)

Kendra Wilkinson: "Po urodzeniu dziecka, nie chciało mi się szczotkować włosów, myć zębów, albo brać prysznica. Któregoś dnia spojrzałam w lustro, byłam bardzo przygnębiona i pomyślałam:" Spójrz na siebie! Miałaś tak ekscytujące życie w Los Angeles, a teraz [w Indianapolis] już nie." Kilka razy, nawet powiedziałam sobie: "Ja po prostu nie mam po co żyć".

Celine Dion: "W jednej chwili, ogromne szczęście, po czym przychodziło, kompletne zmęczenie i płacz bez powodu. Miałam wahania nastroju, ale wtedy zadbałam o sobie. To przez takie rzeczy po urodzeniu dziecka, matki naprawdę potrzebują wsparcia emocjonalnego."

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Céline Dion (@celinedion)

Courteney Cox: "Przeszłam przez bardzo trudny okres. Nie zaraz po porodzie, ale dopiero gdy [Coco] miała 6 miesięcy. Nie mogłam spać. Moje serce waliło. I byłam na prawdę przygnębiona. Poszłam do lekarza, który przepisał odpowiednią kurację".

Bryce Dallas Howard: "Zawsze byłam radosną i optymistyczną osobą, więc nie wiedziałam, co się dzieje. Moi bliscy byli bardzo zaniepokojeni, a mój mąż czuł się kompletnie bezradny. Wiele wtedy przeszliśmy, ale teraz czuję się bardzo szczęśliwa i mam wrażenie, że w moim życiu znowu przyszła wiosna."

Hayden Panettiere: "To coś co wiele kobiet doświadcza. Kiedy ludzie mówią o depresji poporodowej uważają, że chodzi tylko o negatywne uczucia wobec własnego dziecka, chcę zranienia lub skrzywdzenia własnego dziecka.- Ja nigdy, przenigdy nie miałem takich odczuć. Ale niektóre kobiety mają. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak szerokie spektrum odczuć niesie za sobą depresja poporodowa. O tym trzeba mówić. Kobiety musza wiedzieć, że nie są same, i że można to leczyć."

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Zuzia (Ocena: 5) 16.10.2022 20:26
Ja nie zapomnę problemów po porodzie, a miałam skurczenie pochwy do tego stopnia, że nie mogłam współżyć. Teraz to są rozszerzacze pochwy, nawet z uchwytami jak Femila, więc nie jest to takie problematyczne, bo można szybko wrócić do formy i stanu sprzed porodu
odpowiedz
Polecane dla Ciebie