Zdradził mnie, gdy byłam w ciąży…

Choć nie mieści się to w głowie, są mężczyźni, którzy zdradzają swoje partnerki, gdy te spodziewają się dziecka. Dlaczego to robią?
Zdradził mnie, gdy byłam w ciąży…
fot. istock.com
18.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża to jeden z najważniejszych etapów w życiu kobiety, kiedy potrzebuje ona dużo wsparcia, troski i opieki. A najwięcej ze strony partnera. Większość mężczyzn staje wtedy na wysokości zadania, by pomóc ukochanej, nie wszyscy jednak tak się zachowują. Niektórzy mężczyźni nie wytrzymują presji i zamiast stać przy partnerce murem, oni… ją zdradzają. Co w takiej sytuacji ma zrobić ciężarna kobieta?

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Taka historia przytrafiła się Małgosi. Gdy zaszła w ciążę, miała dwadzieścia dwa lata. „Nie powiem, żebym skakała z radości. Ciągle studiowałam, nie miałam własnych pieniędzy, byłam na utrzymaniu rodziców. Z T. nie byliśmy nawet zaręczeni. I wtedy okazało się, że będziemy mieli dziecko. Jasne, że szalałam. Szaleliśmy oboje, nasi rodzice zresztą też. Nie było łatwo, ale uznaliśmy, że jakoś musimy dać radę. I szczerze mówiąc, po pierwszej panice ja zaczęłam oswajać się z myślą, że będziemy mieć dziecko i nawet mnie to cieszyło” – opowiada Małgosia.

Kiedy powoli zaczęła myśleć o zorganizowaniu sobie życia na nowo, a nawet o ślubie z T., choć nie chcieli się z nim śpieszyć, spotkała ją traumatyczna sytuacja – dowiedziała się, że T. ją zdradził. „Rzeczywiście od pewnego czasu dziwnie się zachowywał, ale myślałam, że stresuje go fakt, że zostanie ojcem. Tymczasem znajomi donieśli mi, co tak naprawdę się stało, a T., przyparty do muru, przyznał się do zdrady. Myślałam, że świat mi się zawali. To było jak cios w twarz”. Co zrobiła Małgosia? Choć bardzo cierpiała, wybaczyła T. zdradę, ale ich związek i tak rozpadł się wkrótce po narodzinach córki. „Dobrze, że się rozeszliśmy, bo nie pasowaliśmy do siebie, ale nigdy mu nie wybaczę, że mnie zdradził i to w takim momencie życia” – twierdzi.

Zdrada mężczyzny

fot. istock.com

Jak sobie poradzić ze zdradą partnera?

Nie tylko Małgosię spotkała podoba sytuacja. Okazuje się, że mężczyzn, którzy zdradzają swoje ciężarne partnerki, jest znacznie więcej. „Dziś rano dowiedziałam się, że mąż mnie zdradza. Właściwie podejrzewałam to od kilku tygodni… Gdy wrócił z pracy, powiedziałam mu wprost, że wiem o jego kochance. Nawet nie próbował zaprzeczać, przyznał się. Powiedział, że się pogubił, że był przytłoczony obowiązkami, że nie wie, co czuje… Zamurowało mnie. Płakałam całe popołudnie. Teraz leżę na kanapie, mąż w śpi sypialni… Nie rozmawiamy, co mam zrobić? Jestem w ósmym miesiącu ciąży, nie mam gdzie pójść… A miało być tak pięknie, dlaczego on mi to zrobił? Nie powinnam się teraz denerwować, ale łzy same napływają mi do oczu”.

Zobacz więcej: Samotna w ciąży – powód do płaczu?

Odpowiedzi popłynęły lawinowo. „Jestem w ósmym miesiącu ciąży, mam już trzyipółletniego syna i wczoraj dowiedziałam się, że mój mąż mnie zdradza. Zniszczył moje życie, nigdy nie będziemy rodziną… Nie potrafię z nim rozmawiać. Boli strasznie, życie jest paskudne, zabrał mi najlepsze lata. Nie daję rady i myślę o psychologu”.

A oto kolejny wpis: „Jestem w ciąży, w czwartym miesiącu. Mam dziecko z poprzedniego związku – córeczka ma dziewięć lat. Z obecnym mężczyzną jestem w ciąży i niestety nie jest fajnie. On mnie oszukuje i zdradza. Siedzi w internecie i pisze do różnych kobiet, a później się z nimi spotyka. A na dodatek dowiedziałam się całkiem przypadkiem, że ukradł mi kolczyki. Co mam robić? Jak dam sobie radę z dwójką małych dzieci? Rodzina mnie wyśmieje, że po raz kolejny wpakowałam się w coś z facetem, który jest zupełnym zerem”.

Zdrada - badania naukowców

Zdradza w ciąży to jedno najboleśniejszych doświadczeń, jakie może spotkać kobietę spodziewającą się dziecka. Kobieta cierpi podwójnie – nie tylko przez niewierność partnera, ale również dlatego, że niedługo pojawi się na świecie ich dziecko, a związek właśnie zawisł na włosku. „Nic nie tłumaczy faceta, który robi coś takiego! Taki facet nie zasługuje na szacunek i należy trzymać się od niego jak najdalej. Jeśli zdradził raz, zrobi to ponownie”.

Tylko dlaczego to zrobił? Zjawisko jest na tyle częste, że postanowili przyjrzeć się mu naukowcy, by zbadać motywy postępowania niewiernych mężczyzn. Badanie przeprowadzili amerykański eksperci, a swoje spostrzeżenia opublikowali w specjalistycznym magazynie „Psychology Today”. Zdaniem naukowców przyszłych ojców można podzielić na trzy kategorie. Typem X jest mężczyzna, którego libido w trakcie ciąży partnerki spada. Najbardziej pożądany jest Typ Y – to facet, który stara się wspierać ciężarną kobietę. Niestety, są też mężczyźni będący Typem Z. Ich popęd seksualny rośnie, gdy partnerka spodziewa się dziecka i są oni najbardziej skłonni do zdradzenia ukochanej.

Zobacz więcej: Dziecko uratowało nasze małżeństwo - list czytelniczki

Zdrada - czy warto ją wybaczyć?

To nie koniec złych wieści. Naukowcy zauważyli, że wielu partnerów ciężarnych kobiet jest bardziej skłonnych do zdrady, nawet jeśli wcześniej w ich związku wszystko dobrze się układało i w tych relacjach byli szczęśliwi. Naukowcy tłumaczą to na kilka sposobów. Zazwyczaj mężczyzna nie jest w stanie udźwignąć presji, jaką jest opieka nad ciężarną partnerką, przeraża go również świadomość nadchodzących zmian. Przyszli ojcowie boją się, że nie sprawdzą się w roli rodzica. Są też tacy, którym ciężarna partnerka po prostu się… nie podoba, a już najbardziej skłonni do zdrady są ci, których ukochane w ciąży nie mają ochoty na zbliżenia. Te wszystkie aspekty nieodpornych psychicznie mężczyzn mogą popchnąć w ramiona innej kobiety.

Co wtedy? Jedna z internautek pisze: „Dziewczyny, opamiętajcie się, nic nie usprawiedliwia zdrady, a już zdradzić matkę własnego dziecka to największe świństwo”. Ale najlepszym komentarzem będzie wpis kobiety, która wiele lat temu została zdradzona w ciąży. „Uciekajcie od takich drani, bo to się nie uda. Facet, który zdradza ciężarną, to dzieciak, prostak, emocjonalny popapraniec, egoista, z którym nie będziecie miały życia. Ja nie wybaczyłam zdrady. Wolałam być sama niż żyć z oszustem. Teraz mam nowego partnera, który kocha moje dziecko jak swoje” – wyznaje Kamila.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie