Nie doceniałam słodkiego „nicnierobienia”… - list czytelniczki

Wczoraj był jeden z tych dni, kiedy z niczym nie mogłam się obrobić. Nic nie szło po mojej myśli. Pranie, prasowanie, sprzątanie, spacer z Małym…
Nie doceniałam słodkiego „nicnierobienia”… - list czytelniczki
fot. istock.com
04.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Nawet nie wiem kiedy minął dzień. A i tak nie zdążyłam zrobić wszystkiego z mojej listy. Mój maluch jest teraz bardzo wymagający. W dzień śpi naprawdę bardzo mało, a kiedy się bawi, to nie mogę zostawić go samego z zabawkami – stale dopomina się o uwagę mamy.

Nie doceniałam słodkiego „nicnierobienia”… - list czytelniczki

No i przypomniałam sobie jak to było w Erze Przed Leonem. Nie doceniałam słodkiego „nicnierobienia”. Nawet w ciąży wzbraniałam się przed leniuchowaniem. A trzeba było odpocząć na zapas.

W ciąży czułam się bardzo dobrze i postanowiłam pracować tak długo, jak pozwoli mi na to samopoczucie i zdrowie. Wiedziałam, że nie chcę wykorzystywać mojego stanu do ucieczki na zwolnienie. Czułam, że siedzenie w domu będzie dla mnie nużące i męczące. Nie mogłam forsować się sprzątając, ostateczne kompletowanie wyprawki dla Juniora zaplanowałam na dziewiąty miesiąc, a absolutnie nie wchodziło w grę lenistwo przed telewizorem, którego wręcz nie znosiłam. Byłam typem człowieka, który rano wybiega z domu i ochoczo lata po mieście cały dzień, aż do upadłego. Wtedy dopiero czułam się usatysfakcjonowana. Każda doba musiała nieść odpowiednią ilość przeżyć. No i odpowiednio mnie wymęczyć :-). Stąd moja decyzja o aktywności zawodowej.

Zobacz więcej: Polki nie chodzą do ginekologa bo się wstydzą!

Po przeprowadzce dużo korzystniejsze czasowo było dla mnie dojeżdżanie do firmy komunikacją miejską, a nie jak dotychczas samochodem. Okazało się to jednak do tego stopnia męczące, że po miesiącu mordęgi postanowiłam iść na L4. O przygodach brzuszka w autobusach i tramwajach jeszcze opowiem, gdyż zasługują na osobne wspomnienia :-). Koniec końców dyspensę od pracy zrobiłam sobie pod koniec ósmego miesiąca. Byłam już naprawdę „duża”, udzielało mi się zmęczenie, nie wyobrażałam sobie dalszych dojazdów do biura, ośmiogodzinnego siedzenia za biurkiem i rozwiązywania stresujących sytuacji.

Macierzyństwo jest wymagające

fot. istock.com

Kobiety, które idą w ciąży na L4 są bardzo często oceniane negatywnie. Jednak każda sytuacja jest inna i nie można sprowadzać wszystkiego do stereotypu, że „ciężarówki” wymuszają zwolnienia, wykorzystują pracodawcę, czy naciągają państwo.

Są przyszłe mamy, które idą na zwolnienie lekarskie z powodu nieprawidłowego przebiegu ciąży. Nie mogą wykonywać dotychczasowego zajęcia ze względu na warunki zagrażające dzidziusiowi lub chcą odpocząć emocjonalnie od stresującej pracy. Są też takie, które czują się dobrze, ale wykorzystują ciążę jako ostatni moment, aby odetchnąć przed pierwszymi miesiącami z dzieckiem. Niektóre już na wstępie wraz z wiadomością o zbliżającym się macierzyństwie planują zwolnienie, inne decydują się na wolny czas bliżej rozwiązania. Czasem kobiety idą na zwolnienie, bo tak sugeruje pracodawca, który na okres absencji pracownika woli zatrudnić kogoś na zastępstwo. Zwolnienie jest czasem skutkiem przeświadczenia, ze po urlopie macierzyńskim nie będzie gdzie wrócić. Jeśli pracodawca jest nielojalny, nie powinien dziwić go brak lojalności ze strony pracownicy. Ostatnio jednak jest coraz więcej mam, które chcą pracować do końca ciąży, bo czują się dobrze lub uważają, że bez nich firma się zawali.

Zobacz więcej: Chcesz być w dobrej kondycji? Każdy dzień zaczynaj od zrobienia tych 7 rzeczy.

Uważam, że każda przyszła mama ma prawo decydować, czy chce pracować w ciąży czy iść na zwolnienie. I nikt nie ma prawa tej decyzji krytykować. Nawet jeśli mama chce po prostu trochę odpocząć na zapas : -) (dlaczego ja tego nie zrobiłam?). Później nie ma już na to czasu. Jest tylko coraz więcej obowiązków. Niektórzy mówią, że ciąża to nie choroba, ale z drugiej strony jest przez nas pięknie określana stanem odmiennym. A ten rządzi się swoimi prawami w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.07.2020 08:38
Nie chciało mi się czytać całości, ale nie wiem jak się ma tekst do tytułu
odpowiedz
Polecane dla Ciebie