Statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku 29 lat!

Niski przyrost naturalny to jeden z głównych problemów naszego państwa. A lepiej nie będzie!
Statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku 29 lat!
fot. istock.com
24.03.2022
Katarzyna Lemanowicz

Aż 3 miliony Polaków w grupie wiekowej 16-34 marzy o tym, by mieć dzieci, ale nie mogą sobie na to pozwolić. Dlaczego? Wszystko przez kiepskie warunki materialne.

Idealny wiek na pierwsze dziecko

Aż 45% kobiet i 43% mężczyzn przyznaje, że nie mogą zdecydować się na powiększenie rodziny, gdyż nie mają na to pieniędzy lub odpowiednich warunków mieszkaniowych. Dlatego Polki rodzą swoje pierwsze dziecko średnio w wieku 29 lat. Biorąc pod uwagę biologiczne uwarunkowania, najlepszy moment na zostanie matką to wiek 25 lat. Dlaczego więc decydujemy się na ten poważny krok tak późno?

Zobacz więcej: Jak wrócić do pracy po porodzie?

Idealny wiek na pierwsze dziecko

fot. istock.com

Do czynników ekonomicznych dochodzą też inne, bardziej `życiowe`. Część kobiet odkłada decyzję o dziecku z powodu kariery lub trudności ze znalezieniem odpowiedniego partnera (19%). Aż 20% z kolei boryka się z problemem bezpłodności, która stała się już chorobą cywilizacyjną.

Są też tacy, którzy rodzicami nie chcą być z czystej wygody i umiłowania beztroskiego życia, a to skończyłoby się wraz z pojawieniem się niemowlęcia. Bywają też takie sytuacje, w których jedno z partnerów marzy o dziecku, a drugie kategorycznie odmawia.

Bycie rodzicem to wielka odpowiedzialność, dlatego decyzja o powiększeniu rodziny powinna być świadoma i odpowiedzialna. Jednak jak tak dalej pójdzie to w przyszłości polskie place zabaw będą wiały pustkami, co niekorzystnie wpłynie na sytuację w naszym kraju.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie