Czy wiesz, że w czasie pocałunku twój mózg "bada" kod genetyczny twojego partnera?

Dlaczego pocałunki tak wspaniale smakują?
Czy wiesz, że w czasie pocałunku twój mózg "bada" kod genetyczny twojego partnera?
fot. istock.com
15.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

W czasie namiętnego pocałunku trwającego tylko 10 sekund, przekazujemy sobie aż 80 mln bakterii. Czy to powód, aby zrezygnować z pocałunków?

W czasie pocałunku twój mózg "bada" kod genetyczny twojego partnera

Naukowcy z Holandii przebadali 21 par, przyjrzano się składnikom ich mikroflory na języku oraz w ślinie. Im więcej namiętnych pocałunków, tym podobniejsza flora bakteryjna w ślinie partnerów. Autor badania Remco Kort z Wydziału Mikrobiologii na TNO powiedział: „Namiętne pocałunki, podczas których dotykamy się językami i wymieniamy ślinę to zachowania typowo ludzkie, nie obserwowane u innych gatunków zwierząt, natomiast występujące w ponad 90% kultur na całym świecie. Co ciekawe, obecne wyjaśnienia funkcji intymnych pocałunków u ludzi podkreślają ważną rolę dla mikroflory występującej w jamie ustnej. W naszym badaniu chcieliśmy sprawdzić, do jakiego stopnia partnerzy dzielą podobną florę bakteryjną. A tymczasem okazało się, że im częściej pary się całują, tym bardziej zbliżona jest ich flora bakteryjna.”. Czy w sezonie przeziębień i grypy całowanie się higieniczne?

Pocałunki a zdrowie

Podobno częściej zarażamy się przez uścisk dłoni niż przez pocałunek. Z bardzo prostej przyczyny: namiętne pocałunki zarezerwowane są tylko dla par, natomiast wymiana uścisków dłoni to popularny gest powitania, gratulowania, gest powszechny, w ciągu dnia zdecydowanie częściej ściskamy czyjąś dłoń niż całujemy się „po francusku”. Całowanie to zdecydowanie coś więcej niż tylko wymiana flory bakteryjnej. Pocałunki są bardzo ważne w relacjach między partnerami. Wiedzą o tym już małe dzieci! To one do pierwszych dni życia poznają świat również przez dotyk wargami. Kluczem do zrozumienia, dlaczego pocałunki są takie ważne i przyjemne, są właśnie wargi. I jest to związane z naszym dzieciństwem!

Wargi ważne już dla dziecka

Okazuje się, że nasze pierwsze doświadczenia z miłości  i poczucia bezpieczeństwa wiążą się z ze stymulacją zachowań, które naśladują całowanie: mama przytula i całuje, dziecko odczuwa przyjemność w czasie ssania smoczka jedzenia z butelki. Kilkumiesięczne dziecko kieruje wszystko, co trafia do rączek, do buzi! Smakuje wargami! Te wszystkie wydarzenia w pierwszych miesiącach i latach życia, określają ważne drogi nerwowe w mózgu dziecka. Maluch od zawsze kojarzy całowanie z przyjemnymi emocjami, które są ważne przez całe życie!

Zobacz więcej: Rodzicielski seks - trzy minutki i po wszystkim?

Pocałunek

fot. istock.com

Magia pocałunków

Nasze wargi to najbardziej wyeksponowane narządy erogenne naszego organizmu. Są bardzo wrażliwe, znajduje się w nich wiele zakończeń nerwowych. Tylko jedno, delikatne muśnięcie ust wysyła lawinę informacji do naszego mózgu! Pocałunki aktywują bardzo dużą część mózgu z informacją sensoryczną – decydujemy, co będzie dalej. Pocałunek uruchamia wir neuroprzekaźników i hormonów, które wypływają na to, jak myślimy i co czujemy do partnera – na tym właśnie polega magia pocałunków.  Psychologowie pracujący na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork przeprowadzili ciekawe badanie. Okazało się, że 59% mężczyzn i 66% kobiet twierdzi, że zakończyło związek, dlatego, że pierwsze pocałunki nie poszły im za dobrze. W czasie namiętnego pocałunku angażujemy zmysły węchu, smaku i dotyku, dzięki temu dowiadujemy się dużo o drugiej osobie. 

Pocałunek a kod genetyczny

Dlaczego pocałunki są takie ważne? Gordon Gallup jeden z autorów badania o pocałunkach, powiedział: „Kiedy dwie osoby się całują, dochodzi do bardzo złożonej wymiany sygnałów chemicznych. Ten rodzaj kontaktu może uruchomić nieświadome mechanizmy służące ocenie naszej zgodności genetycznej lub zdolności do reprodukcji z osobą, z którą właśnie się całujemy.”. Ma tu szczególne znaczenie, kobiety przez pocałunek wybierają przyszłego ojca swoich dzieci! I uwaga: tabletki antykoncepcyjne fałszują preferencję wobec mężczyzn. Kobiety zażywające tabletki częściej wybierają mężczyzn, których geny należą do Większej Grupy Zgodności Tkankowej (major histocompatibility complex, MHC), czyli są bardziej podobne do ich własnych genów. 

Naukowcy udowodnili, że dla kobiet pocałunki są zdecydowanie ważniejsze niż dla mężczyzn. Temat pocałunków jest ciągle fascynujący dla naukowców. Być może w przyszłości dowiemy się czegoś nowego o całowaniu. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie