6 cennych wskazówek dla samotnych mam!

Czy dzieci z rozbitych związków mogą być szczęśliwe? Oto super rady dla mam, które codziennie próbują odpowiedzieć sobie na to pytanie!
6 cennych wskazówek dla samotnych mam!
fot. istock.com
28.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Czy wychowywać dziecko w pojedynkę jest trudno? Samotne mamy (a raczej samodzielne - wolą, aby właśnie tak o nich mówić) wiedzą o tym najlepiej! Każdy dzień to walka z własnymi emocjami i bój o odpowiednie warunki rozwoju dziecka. Czasem towarzyszy im rozgoryczenie, a czasem satysfakcja… Najważniejsze jest jednak to, żeby żadna z pociech na własnej skórze nie odczuła podobnej huśtawki nastrojów mamy - singielki. Jak znaleźć sposób na jak najlepsze sprostanie podwójnej roli – mamy i taty jednocześnie?

Oto 6 rad, które pomogą osiągnąć sukces!

#1 „Wybacz” ojcu dziecka

Nienawidzisz swojego byłego? Popracuj nad tym, by stało się to zupełnie nieważne! Nie myśl o nim, jak o osobie z krwi i kości – skoncentruj się na tym, by zamiast goryczy, poczucia skrzywdzenia i złości, w twojej świadomości pozostało jedynie wspomnienie, lub nawet wyobrażenie jego postaci… W ten sposób wasze rozstanie utraci osobisty wymiar, a ty będziesz mogła lepiej zrozumieć swoje dziecko!

Dzieci często idealizują swoich ojców. Brak codziennego kontaktu sprawia, że wyobrażenie o tacie nie ulega weryfikacji. Gdy twoja pociecha zapyta, więc o to, dlaczego taty nie ma z wami, przyczyny obecnego stanu rzeczy wytłumacz delikatnie, ale rzeczowo, nie zrzucając odpowiedzialności na obiekt zainteresowania dziecka. Oszczerstwa to jedynie źródło negatywnych emocji!

#2 Nie wcielaj się w mężczyznę

Jeśli twoje dziecko nie ma możliwości widywania się z tatą, zadbaj o to, by miało szansę obcowania z innymi męskimi wzorcami. To bardzo istotne zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców! Do wspólnej zabawy i wychowywania dziecka angażuj więc dziadków, wujów i znajomych! Spędzając razem czas, twoja córka będzie mogła dowiedzieć się, jak mieć odpowiednie relacje z mężczyznami, a syn nauczy się być facetem. Nie unikaj wspólnych wyjazdów i zwykłych spotkań. Rzeczywistość twojego dziecka jest jedyną, którą zna – nie musisz więc drżeć o to, że przebywanie z innymi mężczyznami u dziecka przypomni żal i tęsknotę, związane z brakiem ojca. To uczucia pojawiające się niezależnie od tego, co przynosi kolejny dzień.

Zobacz więcej: Zdradził mnie, gdy byłam w ciąży…

#3 Stop dla cierpiętnic

Chcesz, żeby twoje dziecko było wesołe i uśmiechnięte? Najpierw popatrz na siebie! Dzieci nieświadomie przejmują wzorzec, jakim są dla niego rodzice. Jeśli jesteś sama, oczy twojej pociechy skierowane są tylko na ciebie! Wiecznie narzekająca, nienawidząca świata i walcząca z nim mama to gwarancja zabicia radości życia u dziecka! Zamiast wiecznie narzekać, przestań starać się być bohaterką. O pomoc poproś mamę, siostrę, lub koleżankę. Zostawienie dziecka pod ich opieką i wybranie się do kina to nic złego! Nie oznacza braku odpowiedzialności i nie jest dowodem twojej słabości. Od czasu do czasu możesz też zrezygnować z wypełnienia kolejnych obowiązków – tych domowych i tych zawodowych. Będziesz miała więcej czasu na beztroską zabawę z dzieckiem, której potrzebujecie oboje!

Samotne macierzyństwo

fot. istock.com

#4 „Nie” dla trzymania pod kloszem i rozpuszczania

Samotne mamy często za wszelką cenę chcą obronić własne dzieci przed cierpieniem, jakiego doznały one same. Chcąc chronić pociechę, ich starania często oddalają się od norm, których obecność jest niezbędna w prawidłowym rozwoju dziecka. Brak samodzielności malca w przyszłości będzie oznaczał brak pewności siebie i lękliwość! Jak tego uniknąć? Zadbaj o kontakt z rówieśnikami! dziecko nauczy się radzić sobie bez mamy, pozna wnętrza i podejście do życia innych dzieci. Ważne jest też to, by unikać wyręczania dziecka w dosłownie wszystkim! Nie pozwalaj na wybryki – bądź stanowcza i zdecydowana! Po pewnym czasie prawidłowe wychowanie zaprocentuje!

Zobacz więcej: Samotna w ciąży – powód do płaczu?

#5 Dziecko to nie partner!

Samotnym mamom często brakuje drugiej połówki. Dlatego ich dzieci stają się im tak bliskie. Kontakt z jednym rodzicem oznacza wyjątkowo silną więź również dla dziecka. W takich relacjach łatwo o przekroczenie pewnych granic! Pamiętaj, by zachować odpowiednie proporcje tak, aby żadne z was nie wcielało się w nie swoje role. dziecko nie może być dla mamy terapeutą czy powiernikiem.

Rozmowa o drobnych problemach dnia codzienności będzie na miejscu jedynie do pewnego momentu… Staraj się nie traktować swojej pociechy jak osoby dorosłej.  Od dziecka nie wymagaj więc rad i współczucia! Nie zwierzaj się też ze zbyt wielu problemów dorosłych. Dzieko będzie jeszcze miało czas je poznać. Pamiętaj też, że nie zastąpisz synowi, czy córce ich rówieśników. Odmładzanie się nie jest dobrym pomysłem.

#6 Nie obwiniaj się

Nie ma nic gorszego niż przytłaczający ogrom obowiązków i odpowiedzialności… Nie pozwól, by strach przed byciem złą mamą zamienił cię w wiecznie dążącą do ideału złą macochę! Moment, w którym znajdujesz się teraz, jest najlepszym dowodem na to, że radzisz sobie najlepiej jak potrafisz. Brawa należą ci się już za sam ten fakt.

Jako mama - singielka musisz pamiętać, że wychowywanie dziecka samotnie nie jest twoją winą! To przecież ojca dziecka nie ma przy was. Nie chodzi tu przecież jedynie o ciebie – twój trudny charakter, lub wygórowane wymagania… Jest też niewinna istota, która niczym nie zawiniła… Z jej obecności czerp radość, nie poczucie winy!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie