Babcine rady, których nie powinna słuchać młoda mama!

Niektórych z tych wskazówek lepiej nie wykorzystywać… W końcu nasza, matczyna intuicja to najlepszy doradca.
Płacz niemowlaka nie zawsze świadczy o tym, że powinnaś go przystawić do piersi. Łkanie maluszka może być oznaką zmęczenia, bólu brzuszka albo doskwierającego ząbkowania. Zanim więc podasz mu pokarm, upewnij się, co jest rzeczywistym powodem łez.
Umiar to zasada, jaką warto wykorzystać wybierając się na spacer z dzieckiem. Maluszka nie należy przegrzewać, bo stanie się bardziej podatny na infekcje i przeziębienia. Nie oznacza to oczywiście, że masz go narażać na chłód, ale staraj się ubierać brzdąca na cebulkę. Podczas zabawy na dworze dotknij jego karku – jeśli jest suchy i ciepły, możesz być spokojna o zdrowie swojej pociechy. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę w domu: nie powinna przekraczać 22°C.
Zobacz więcej: Idealne piersi u karmiącej mamy.
Bliski kontakt z mamą daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, dlatego nie powinnaś rezygnować z częstego przytulania niemowlaka i noszenia go na rękach. Jak najczęściej okazuj mu czułość, a szczególnie gdy łka. Zasada, jaką wyznawały nasze babcie, że dziecko samo się wypłacze, już dawno została obalona przez pediatrów i psychologów. Jeśli niemowlak przestaje łkać, to znak, że się zmęczył albo zrozumiał, że i tak nie uzyska pomocy. A chyba nie chciałabyś, aby twoje dziecko od najmłodszych lat utwierdzało się w przekonaniu, że nie może liczyć na własną mamę?
Bobas, który dopiero zaczyna sięgać po inne pokarmy niż mleko mamy sam wie, kiedy jest syty. Jeśli nie zjadł całego talerza, nie zmuszaj go, by dokończył posiłek. W innym wypadku, narazisz go na dziecięcą otyłość i przyzwyczaisz do spożywania zbyt dużych porcji.
Rodzice myślą, że w ten sposób nauczą malucha pokory i utemperują jego charakterek. Wielu z nich uważa również, że skoro sami dostawali o wiele cięższe lanie i wyszło im na „dobre”, to ich dzieci też mogą doświadczyć kary cielesnej. Pamiętaj, że klaps nie jest metodą wychowawczą, a może pozostawić głębokie rany w psychice.