Dlaczego masz ochotę zjeść swoje dziecko?

„Ach, mój synek jest taki słodki, że mam ochotę go zjeść” – właśnie tak młode mamy mówią o swoich dzieciach. Czy to skojarzenie jest przypadkowe? Naukowcy mówią, że nie!
Dlaczego masz ochotę zjeść swoje dziecko?
fot. istock.com
18.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

Na łamach czasopisma „Frontiers in Psychology” zostały opublikowane interesujące wyniki badań. Zapach niemowlaka wywołuje w mózgach młodych mam reakcję podobną do… zaspokajania apetytu! W badania wzięły udział dwie grupy kobiet, po 15 pań w każdej. W pierwszej grupie znalazły się mamy, które urodziły dziecko 3-6 tygodni wcześniej. W drugiej grupie, kobiety, które nie miały dzieci. Wszystkie panie nie były uzależnione od papierosów. Wszystkie kobiety wąchały zapach pobrany z  piżamek dwudniowych noworodków. Kobiety nie wiedziały, skąd pochodzi ten zapach. Przy pomocy rezonansu magnetycznego obserwowano reakcje ich mózgu. Kobiety miały określić jaką intensywność zapachu odczuwają, czy jest on dla nich przyjemny i znajomy.

Dlaczego masz ochotę zjeść swoje dziecko?

Kobiety z grupy pierwszej i drugiej, a więc mamy i jeszcze nie mamy, odpowiedziały, że ten zapach nie jest dla nich bardzo intensywny, że jest umiarkowanie przyjemny i raczej nieznajomy. Jednak co innego zdradzał obraz ich mózgów: u większości kobiet z grupy pierwszej, u młodych mam, zapach wywołał reakcję w tej części mózgu, która odpowiada za odczuwanie przyjemności. To właśnie ten sam rejon mózgu odpowiada za przyjemność, która wynika z zaspokojenia apetytu lub satysfakcję, jaką odczuwa się w czasie palenia papierosów lub zażywania narkotyków. 

Dlaczego mózg tak reaguje na zapach dziecka?

Zapewne ma to wpływ na budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem. Dzięki reakcjom, jakie zachodzą w tej części mózgu, mama jest bardziej nastawiona na dziecko, to motywuje ją do opiekowania się maluszkiem i na przykład do karmienia piersią. Przyjemność, jaką wywołuje właśnie zapach dziecka, jest kluczowa, dzięki niej dziecko ma szansę na przeżycie. Przecież tak maleńkie dziecko jest zdane zupełnie na swoich rodziców, zwłaszcza na mamę, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ciepło, pielęgnuje i jest żywicielem.

Słodkie niemowlę

fot. istock.com

Zobacz więcej: Jak kłótnie rodziców wpływają na dziecko?

Międzynarodowa grupa naukowców z Kanady, Francji, Szwecji i USA, która prowadziła swoje eksperymenty na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, nadal nie odpowiedziała na wiele pytań. Dlaczego młode mamy tak reagują? Czy ta reakcja mózgu jest związana z całą ciążą i porodem, czy jest to tylko odpowiedź na doświadczenie znanego zapachu noworodka? A co z ojcami? Czy podobna reakcja na zapach noworodka zachodzi również w mózgach młodych ojców? Badania są bardzo interesujące i na pewno będą pogłębiane.

Pytałyście już ojców waszych dzieci, czy też mają ochotę "zjeść" dziecko?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie