Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy od idealnego?

Nie warto dążyć do ideałów. Do idealnego związku tym bardziej.
Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy od idealnego?
fot. istock.com
04.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Związek to bliskość, potrzeba bycia obok, wzajemne wsparcie i zrozumienie. Upadki, po których wspólnie się podnosimy. Kompromisy, do których musimy dojrzeć. Otwierasz oczy, na drugiej połowie łóżka siedzi twój Mężczyzna, obok niego taca ze śniadaniem. Tak - przyniósł ci śniadanie do łóżka. Codziennie przynosi. W międzyczasie posprzątał w kuchni po jego przygotowywaniu, ma już na sobie śnieżnobiałą koszulę, którą wieczorem sam sobie wyprasował. Cmoka cię na powitanie, podaje filiżankę kawy, upijasz łyk a później on rzuca się na ciebie i spędzacie dużą część poranka przytuleni.

Związek wystarczająco dobry czy idealny - który lepszy?

Popołudniu czekasz na niego z wyśmienitym obiadem. Okazuje się, że dokładnie na to miał ochotę. Jakbyś czytała mu w myślach. A czytasz...? Po posiłku on układa naczynia w zmywarce, ty przygotowujesz Wam kawę, siadacie na kanapie i w spokoju rozmawiacie. Wpadacie na pomysł wyjścia do kina. Sprawdzacie repertuar i oboje wybieracie to samo. Bez kłótni, negocjacji, nieporozumień. Film obojgu się podobał, wracacie w pełni zadowoleni i zrelaksowani.

On zawsze zauważa, że byłaś u fryzjera. Ty zawsze doceniasz jego starania. On pamięta o komplementach i kwiatach bez okazji. Ty zawsze gotujesz to, co on uwielbia. Oczywiście wyśmienicie gotujesz, potrafisz wszystko. Namiętne noce, sielankowe poranki, zgodne dni – tak wygląda wasze życie. Idealnie. Pierścionek na palcu jest zapowiedzią wspólnej przyszłości, konto oszczędnościowe symbolem skarbonki na wspólny cel, jakim jest wasz wspólny kiedyś dom. Czego więcej chcieć?

Jak stworzyć dobrze funkcjonujący związek?

Ile byś dała za taką codzienność? Bez kłótni. Bez sprzątania po Nim skarpetek, bo robi to sam. Mało tego! Sam pierze! I śniadanie do łóżka poda. Nie macie cichych dni, wszystko robicie wspólnie ale nie stwarzacie problemu, gdy któreś chce pobyć samemu. Macie identyczne gusta, przyzwyczajenia a swoje potrzeby wzajemnie odgadujecie i zaspokajacie.

Jak stworzyć dobrze funkcjonujący związek?

Zobacz więcej: Czy karierę i wygodne życie można połączyć z posiadaniem rodziny?

Można by rzec, że to związek idealny. Ale czy na pewno? Co jest lepsze: relacja idealna, niemal mityczna, czy normalny, zwyczajny, wystarczająco dobry związek? Przyjrzyjmy się drugiej opcji.

Miewasz gorsze dni, On miewa humorki. Znajdujesz jego brudne koszulki pomiędzy czystymi zamiast w koszu na pranie. Gdy chcecie wyjść do kina zawsze staczacie zacięty bój – on chce zobaczyć nowy hit science-fiction, Ty wybierasz dzieło Allena. I tak jest zawsze. Ostatecznie któreś ustępuje albo wybieracie kompromisowe rozwiązanie. Śniadanie do łóżka? Jak będziesz mieć szczęście – na urodziny albo rocznicę. Wystarczy ci na co dzień wspólna poranna kawa przy nieposprzątanym stole.

Kłócicie się i godzicie. Codzienne problemy rozwiązujecie wspólnie, nierzadko jest trzaskanie drzwiami a później godzenie się. Nierzadko są łzy, które już po chwili on ociera. Zdarzają się też takie słowa, po których przychodzi moment przeprosin. Ten moment jest nieunikniony, zawsze któreś nie wytrzymuje i wyciąga rękę na zgodę. I wiecie, że nieważne, jak trudny mieliście dzień – wsparcie i bliskość czekają na Was w domu. Czeka ciepło, miłość i zrozumienie.

Nie warto dążyć do ideałów. Do idealnego związku tym bardziej. Związek to bliskość, potrzeba bycia obok, wzajemne wsparcie i zrozumienie. Upadki, po których wspólnie się podnosimy. Kompromisy, do których musimy dojrzeć. Poznawanie swoich wad, akceptowanie ich i życie ze sobą na co dzień. Związek to czasami żal, złość, kłótnie a innym razem kojące słowa otuchy, godzenie się i stałe docieranie na nowo. Dopóki macie nad czym pracować i robicie to wspólnie, z równym zaangażowaniem – będzie dobrze!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie