Niekiedy druga ciąża bywa większym wyzwaniem dla kobiety niż ta pierwsza. Kiedy się na nią zdecydować i co warto o niej wiedzieć?

Znacznie mniej mówi się o drugiej ciąży, która bardzo często bywa dla kobiety znacznie większym wyzwaniem.
Niekiedy druga ciąża bywa większym wyzwaniem dla kobiety niż ta pierwsza. Kiedy się na nią zdecydować i co warto o niej wiedzieć?
fot. istock.com
28.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Kobieta, która spodziewa się pierwszego dziecka, ma skąd zaczerpnąć wiedzy na ten temat. Poradniki, programy telewizyjne, Internet – a w nich masa informacji dla przyszłej mamy. Znacznie mniej mówi się natomiast o drugiej ciąży, która bardzo często bywa dla kobiety znacznie większym wyzwaniem. O ile za pierwszym razem trzeba było pomyśleć tylko o tym, co posiadanie dziecka zmieni w życiu twoim i twojego partnera, o tyle teraz jest ktoś jeszcze, na kogo podjęta przez ciebie decyzja o powiększeniu rodziny wywrze głęboki wpływ.

Drugie dziecko - kiedy jest odpowiedni czas?

Najistotniejsze pytanie brzmi, kiedy zdecydować się na kolejne dziecko. Najpierw trzeba rozważyć wiele czynników – emocjonalnych, finansowych i praktycznych. Jako matka musisz sama rozstrzygnąć, czy pogodzisz wychowanie dwojga maluchów. Jeśli już teraz ledwo znajdujesz czas, aby zaopiekować się jednym dzieckiem, z dwójką będzie bardzo trudno. Ważne, czy będziesz mogła liczyć na wsparcie rodziny bądź przyjaciół. Nie bez znaczenia są także względy natury finansowej: dziecko sporo kosztuje. A nie ma wątpliwości, że wychowanie dwójki jest jeszcze droższe. Trzeba także zapewnić pociechom opiekunkę, jeśli oboje pracujecie. Być może konieczne okaże się również większe mieszkanie. Wychowanie dwojga dzieci wymaga starannego planowania. Badania naukowe wykazały, że największe zagrożenie dla dziecka i mamy może się pojawić, jeśli od poprzedniego porodu minęło mniej niż sześć miesięcy. Najbezpieczniejsza wydaje się przerwa od 18 do 23 miesięcy, przy czym ryzyko ponownie wzrasta po 24 miesiącu.

Zobacz więcej: Ciężarna latem: Ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne, odwodnienie - jak sobie radzić?

Druga ciąża - nie wierz w mity!

Na temat drugiej ciąży rozpowszechnionych jest sporo mitów, które mogą przyczynić się do odłożenia decyzji o kolejnym dziecku. Jeden z najpopularniejszych mówi, że nie można zajść w ciążę, gdy karmi się piersią. Hormon prolaktyna, stymulujący wytwarzanie mleka, obniża prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji, jednak każda kobieta jest inna, a poziom tego hormonu waha się. Nie jest też prawdą, że należy zaprzestać karmienia piersią, oczekując kolejnego dziecka. Kolejny mit mówi, że drugie dzieci są zawsze większe. Nieprawdą jest również, że można zrezygnować z niektórych wizyt lekarskich, jeśli pierwsza ciąża przebiegała bez komplikacji. Regularne wizyty u lekarza są bardzo ważne, mogą bowiem wyniknąć powikłania, które nie stanowiły problemu za pierwszym razem. U niektórych kobiet podczas drugiej ciąży rozwija się cukrzyca ciążowa, mimo że poprzednio jej nie stwierdzono.

Druga ciąża - czy jesteś gotowa?

fot. istock.com

Druga ciąża - jakie badania wykonać?

Pamiętaj zatem o koniecznych wizytach lekarskich. Te najważniejsze to USG, badanie przezierności fałdu karkowego, nakłucie owodni, badanie krwi, moczu, pomiar wzrostu dennego (czyli odległości pomiędzy kością łonową a szczytem macicy dla oceny rozmiarów macicy i płodu) itp. Będziesz wymagała dodatkowej opieki prenatalnej przy drugiej ciąży, jeśli poprzednio miał miejsce przedwczesny poród, powtarzające się poronienia, nawracające stany psychotyczne, silne stany przedrzucawkowe, niedokrwistość, rzucawka czy śmierć noworodka. Musisz również zadbać sama o siebie. Chodzi nie tylko o wzbogacenie codziennej diety o konkretne witaminy i minerały – posiłki powinny zapewnić odpowiednią ilość energii, a nie tylko szybkie „skoki” poziomu cukru we krwi. Będziesz musiała wykazać się dobrą kondycją, aby opiekować się pierwszym dzieckiem.

Druga ciąża - nie zapomnij o aktywności fizycznej

Nie bagatelizuj aktywności fizycznej: sport przez dziewięć miesięcy to gwarancja łatwego porodu. Ruch stanowi istotny aspekt zdrowej ciąży. Dodaje energii, a także wzmacnia mięśnie i zmniejsza problemy z zaparciami. Osiągnięcie dobrej formy do czasu porodu będzie także sprzyjało szybkiemu powrotowi do sił już po połogu. Dlatego postaraj się wpasować w rozkład zajęć półgodzinne zestawy ćwiczeń trzy, cztery razy w tygodniu. A nawet codziennie, jeśli to możliwe. Na ćwiczenia zdecyduj się za zgodą lekarza. W grupie trenuj pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Warto poszukać zajęć organizowanych specjalnie dla przyszłych mam. Ćwicz w wygodnej odzieży, luźnej i niekrępującej ruchów. Pij dużo wody i unikaj przegrzania – niekorzystnego dla rozwijającego się płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze. Chroń stawy, unikaj sportów kontaktowych. Nie kładź się płasko na plecach, bo może to wywoływać zawroty głowy. Ponadto, zawsze przeprowadzaj rozgrzewkę, a na koniec sesji ćwiczenia rozluźniające.

Zobacz więcej: 9 metod zwalczania nudności w ciąży

Druga ciąża - mamo, zadbaj o siebie!

Szukaj produktów wytwarzanych bez dodatku pochodnych ropy naftowej, parabenów i ftalanów, a także bez sztucznych barwników i innych podejrzanych środków. I dodaje, że przy kupowaniu kosmetyków, warto stawiać na produkty ekologiczne – najlepiej takie, które zawierają co najmniej 95 proc. certyfikowanych składników organicznych. Mydło wysusza skórę, dlatego zastąp je preparatem nawilżającym. Stosuj mocniejsze kremy przeciwsłoneczne. Zadbaj także o stopy, pielęgnując je i smarując specjalnymi żelami: w ciąży stopy łatwo się męczą i wymagają specjalnej opieki. Na kruche paznokcie pomoże wcieranie olejku do masażu lub pielęgnacji w skórki. Warto pamiętać, że ciąża to nieodpowiedni czas na stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych z witaminą A (retinolem), gdyż jej nadmiar powoduje czasami wady wrodzone u dziecka.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 3 / 5
Magda (Ocena: 4) 31.07.2020 23:05
Starania najlepiej rozpocząć z żelem Prefert pobudzającym plemniki
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 06.07.2020 10:49
Druga i każda kolejna ciąża jest indywidualną decyzją rodziców. Moim zdaniem dobrze, gdy kobieta jest świadoma w jakiej kondycji jest jej organizm i sama kontroluje pewne sprawy w domu. Bardzo się przydaje w takich wypadkach monitor cyklu Cyclotest My Way.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 30.06.2020 22:27
Każda kobieta indywidualnie czuje. Tak czy inaczej należy obserwować cykl i najlepiej się sprawdza monitor płodności Afrodyta SMart z darmową aplikacja na telefon.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie