Co zrobić, jeśli on chce kolejnego dziecka, a ty nie jesteś gotowa?

To ciężki moment dla związku. On chce mieć kolejne dziecko, a ty nie. Trzeba będzie sobie z tym poradzić. Jak to zrobić?
Co zrobić, jeśli on chce kolejnego dziecka, a ty nie jesteś gotowa?
fot. istock.com
14.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Czy na pewno nie chcesz kolejnego dziecka? Czy to po prostu nieodpowiedni moment,  czy jesteś pewna, że nie chcesz go w ogóle? Tu nie ma złej lub dobrej odpowiedzi, ale powinnaś dokładnie przeanalizować to, co czujesz.

Rozmowa to podstawa zrozumienia w związku

Musicie o tym pogadać. Omówcie dlaczego nie chcesz więcej dzieci. Nawet jeśli się z tobą nie zgadza, pomoże mu to zrozumieć twój punkt widzenia. Czasem łatwiej wtedy znaleźć kompromis.

Jeśli to dla niego bardzo ważne, to jeszcze o tym pomyśl. Nigdy nie wiadomo, może zmienisz zdanie? Oczywiście powinnaś mieć dzieci tylko wtedy, gdy jesteś pewna, że tego chcesz. To zobowiązanie na całe życie. Ale przemyślenie sprawy nie zaszkodzi.

Może się nad nimi nie zastanawiał? Może nie zdaje sobie sprawy ile wysiłku i wyrzeczeń będzie kosztowało powiększenie rodziny? Powiedz, że teraz możecie poświęcić całą uwagę i energię wychowaniu jednego dziecka, stać was na wakacje we troje, a z kolejnym dzieckiem nie będziecie mogli sobie na to pozwolić. Może zrozumie twój punkt widzenia.

Może chcesz mieć więcej dzieci, ale jeszcze nie teraz?

Najpierw chcesz skończyć studia albo skupić się na pracy i na odchowaniu pierwszej pociechy. Pomóż mu zrozumieć, że macie wspólny cel, ale przedtem masz jeszcze inne plany do zrealizowania.

Łatwo jest nie dostrzegać ciemnych stron czegoś, czego się bardzo chce. Pomóż mu zobaczyć, jak zmieni się jego życie. To może oznaczać brak czasu na spotkania z przyjaciółmi, bo w domu będzie dwójka (lub więcej) dzieci. Albo brak biletu na mecz ulubionej drużyny, bo nie będzie na to pieniędzy. Może dzięki temu zmieni zdanie.

Różnice zdań w tym temacie to poważny problem. Trzeba się zastanowić nad tym, czy któreś z was jest skłonne zmienić zdanie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie